Trumpova vláda, ktorá je pri moci len približne tri týždne, sa v týchto dňoch dostala pod obrovský tlak a útok časti tajných služieb, neokonzervatívcov a vojensko-priemyselného komplexu.
Článok, ktorý začína predchádzajúcimi vetami, vyšiel dňa 19. februára na webe známeho slovenského konšpiračného časopisu Zem a vek.
Dôkazom, že v Spojených štátoch prebieha pokus o odstavenie prezidenta, má údajne byť aj odvolanie prezidentovho poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna. Podľa článku za odvolaním Flynna stoja „tajné služby v spolupráci so zapredanými mainstreamovými médiami“.
Konkrétne ide o NSA, ktorá odpočúvala rozhovor medzi Flynnom a ruským veľvyslancom vo Washingtone Sergejom Kisľakovom a následne túto nahrávku odovzdala „spolupracujúcim médiám“.
Tieto tvrdenia údajne podporujú aj správy Wikileaks: „Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn rezignuje a svoju funkciu po destabilizačnej kampani prevádzanej špiómni USA, Demokratmi a médiami“ a Foxbusiness (Dennisa Kucinicha): Podstatou všetkého je snaha niektorých ľudí zo spravodajských služieb zmariť akékoľvek pozitívne vzťahy medzi USA a Ruskom. Sú to ľudia, ktorí sa snažia rozdeliť USA a Rusko tak, aby spojenie vojenského priemyslu a tajných služieb mohlo aj naďalej profitovať... Niektorí členovia amerických tajných služieb snívajú o novej studenej vojne. A to nie je sranda. Trump musí konečne začať kontrolovať vlastný spravodajský aparát... Či už niekto Trumpa podporuje alebo nie, Biely dom je terčom útokov časti spravodajských služieb!“
Obidve citácie (Wikileaks a Foxbusiness) však nebolo možné spätne dohľadať.
Celková stavba textu má navodiť dojem, že za všetkým stoja tajné služby, vojenská lobby, mimovládky a „zapredané“ médiá, ktoré majú zabrániť Trumpovej administratíve „zrušiť sankcie“ a „zmierniť rétoriku“ voči Rusku.
Vyjadrenia Nikki Haley (veľvyslankyne Spojených štátov pri OSN) a Seana Spicera (hovorcu Bieleho domu), o tom že Rusko musí vrátiť Krym Ukrajine, pripisuje autor článku tlaku médií (najmä v druhom prípade).
V texte sa doslova píše: „Spicer počas tlačovky dlho odrážal útoky novinárov, no ku koncu sa s najväčšou pravdepodobnosťou nechal zatlačiť do kúta, keď povedal, že Trump očakáva, že Rusko vráti Krym Ukrajine, čoho sa ihneď chopil celý svetový mainstream a začal toto Spicerovo vyjadrenie šíriť ako priame vyjadrenie prezidenta”.
Takéto tvrdenie sa pritom nedá považovať za relevantné. Platí totiž, že hovorca Bieleho domu aj veľvyslankyňa OSN prezentujú oficiálne stanovisko prezidenta a jeho administratívy - a je nepravdepodobné, žeby sa niekto z nich nechal „zatlačiť do kúta“.
Autor je riaditeľom Centra pre európske a severoatlantické vzťahy.
Autor: Tomáš Čižik

Beata
Balogová
