BRATISLAVA. Diktatúra na Slovensku už nemá takú podporu, aká bola pred dvoma mesiacmi.

Na prelome októbra a novembra 2016 agentúra Focus robila pre inštitút INEKO prieskum verejnej mienky, z ktorého vyplývalo, že takmer štvrtina Slovákov si vie predstaviť diktatúru ako alternatívu k demokracii.
Opakovaný výskum v polovici januára tohto roka ukázal, že podiel ľudí, ktorí preferujú zrušenie parlamentného systému a nastolenie diktatúry, klesol z 24 na 16 percent.
Martin Slosiarik z Focusu hovorí, že prieskum opakovali aj preto, že časť odbornej verejnosti kritizovala fakt, že pôvodná otázka nebola správne postavená.
Aj preto agentúra tentoraz rozdelila vzorku ľudí na dve časti. Jednej položila pôvodné znenie otázky a druhej upravenú verziu. Obe skupiny napriek tomu dosiahli veľmi podobný výsldok. V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom omnoho menej podporovali zavedenie diktatúry či vystúpenie z EÚ.
„Verejná mienka je dynamická, reaguje na vonkajšie okolnosti a my sa iba môžeme snažiť identifikovať ich,“ vysvetľuje Slosiarik.

Podľa jeho názoru sa napríklad po voľbách v Spojených štátoch začalo intenzívnejšie hovoriť o zhoršovaní bezpečnostnej situácie či o rozpade stabilných štruktúr a inštitúcií.
24 percent
Slovákov podľa prieskumu na prelome októbra a novembra podporovalo diktatúru. Podľa čísel z januára je to už len 16 percent.
„To môže v časti populácie vyvolávať istú obavu zo zmien,“ hovorí. Pripúšťa taktiež možnosť, že za zmenou postoja je aj veľký mediálny záujem o pôvodné výsledky, teda, že až štvrtina Slovákov považuje diktatúru za alternatívu k súčasnému systému.
Slosiarik poukazuje taktiež na to, že významnejšie klesol počet ľudí, ktorí preferujú posilnenie úlohy štátu v ekonomike.
Dôvodom by podľa jeho názoru mohla byť kauza drastického zvýšenia cien energií zo začiatku tohto roka.


Beata
Balogová
