BRATISLAVA. Zvýšenie finančného príspevku pre dobrovoľných vojakov približne o 200 eur, či skrátenie doby trvania výcviku z 12 na 11 týždňov. To prináša novela zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave, ktorú v stredu odobrila vláda. Zmeny v zákone vyplynuli z analýzy pilotného projektu, do ktorej bolo zapracované aj jeho hodnotenie z pohľadu prvých úspešných absolventov. Pilotný projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy ukončilo 31 absolventov.
"Projekt nedostal žiadnu stopku, ako to bolo nesprávne interpretované. Práve naopak. K novele dobrovoľnej vojenskej prípravy sme pristúpili, pretože ju chceme pre mladých ľudí ešte viac zatraktívniť. A ďalší dobrovoľní vojaci už teda budú cvičiť za lepších podmienok," uviedol ešte začiatkom februára minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) s tým, že základňa výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine je plne pripravená.
S výcvikom po účinnosti novely
V rámci pilotného projektu dostávali dobrovoľníci príspevok 2,25 percenta zo sumy životného minima za každý deň. Po novom to bude 3,75 percenta. V súčasnosti je životné minimum na úrovni 198,09 eura na mesiac. "Nie je základným mementom peňažná záležitosť, ale neustále budeme klásť dôraz na zlepšenie a zvýšenie vlastenectva," skonštatoval Gajdoš.
S výcvikom ďalších dobrovoľných vojakov rezort obrany začne ihneď po účinnosti novely zákona, ktorá je navrhovaná na 1. júla 2017. Rezort obrany chce ročne vycvičiť približne 150 dobrovoľných vojakov. Gajdoš verí, že novela zatraktívni dobrovoľnú vojenskú prípravu pre mladých ľudí a pomôže plniť hlavný cieľ tvoriť zálohy OS SR.
Projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy je určený pre ľudí, ktorí chcú absolvovať vojenský výcvik a získať základné vedomosti a zručnosti potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu.
Desať absolventov sa rozhodlo stať vojakmi
V rámci výcviku získa absolvent základné vedomosti a zručnosti napríklad z taktiky, streľby z ručných zbraní, orientácie v teréne, zdravotníckej prípravy, topografickej prípravy. Zároveň tiež dosiahne vyššiu fyzickú a psychickú pripravenosť, sebadisciplínu a lepšie zvládne stresové a záťažové situácie. Počas odborného výcviku získa absolvent vedomosti z jednej z odborností strelec, ženista, odmorovač a spojár.
Po absolvovaní pilotného projektu sa spomedzi 31 absolventov desať rozhodlo stať profesionálnym vojakom. Gajdoš to víta, poukazuje však, že to nie je priorita.
"Nie je cieľom získavať profesionálnych vojakov, práve naopak, dobrovoľná vojenská príprava slúži na tvorbu záloh, tých najzákladnejších funkcií strelec, ženista, chemik a tak ďalej. Zároveň pri tvorbe záloh títo príslušníci akonáhle sú zaradení do zoznamu záloh, môžu sa prihlásiť do aktívnych záloh," zhrnul.
Vláda ďalej schválila
- Na bilaterálnu oficiálnu rozvojovú pomoc pôjde tento rok 19 344 281 eur. Orientácia na programové krajiny ostáva nezmenená, sú nimi Afganistan, Keňa a Moldavsko. Pre humanitárnu krízu ostanú našimi teritoriálnymi prioritami Sýria a Južný Sudán, ale aj balkánske krajiny, kde budeme pôsobiť na báze humanitárnej pomoci.
- Finančnú podporu pre menšinovú kultúru by mala už onedlho koordinovať nová verejnoprávna inštitúcia - Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Vo fonde majú o prideľovaní finančnej podpory rozhodovať samotní zástupcovia všetkých národnostných menšín žijúcich na území Slovenska. Ak návrh odobrí parlament, fond vznikne 1. júla tohto roka a prvé projekty podporí v roku 2018.
- Ministerstvo vnútra bude mať možnosť poskytovať dotácie na rekonštrukciu a modernizáciu budov hasičských zbrojníc dobrovoľných hasičských zborov obcí a tiež ich hasičskej techniky. Novela podľa rezortu reaguje predovšetkým na požiadavky a podnety viacerých obcí a miest a taktiež niektorých občianskych združení, ktoré sa týkajú zabezpečovania finančných prostriedkov na technické zhodnotenie budov hasičských staníc, hasičských zbrojníc a hasičskej techniky.
- Robert Redhammer, Peter Klamo, Štefan Rosina a Peter Magvaši budú členmi Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie aj druhé štvorročné obdobie.
- Vládny kabinet bude rokovať aj o poskytnutí investičných stimulov pre štyroch investorov. Spoločnosti Franke Slovakia, Nemak, D&J Design a FAFRÁK & FAFRÁK požadujú od štátu pomoc v objeme viac ako 11 miliónov eur, a to najmä vo forme daňových úľav. Spomínané firmy by mali vytvoriť v Žiline, v Ladomerskej Vieske, Lučenci a v Betliari 500 nových pracovných miest a preinvestovať 88,5 milióna eur.
- Doterajšie náklady na likvidáciu vtáčej chrípky na Slovensku predstavujú 550-tisíc eur. Uvádza sa to v dokumente Informácia o stave vtáčej chrípky na Slovensku s vyčíslením doterajších nákladov na jej likvidáciu, ktorý vláda vzala na vedomie. Na Slovensku k 13. februáru evidovali osem ohnísk nákazy vtáčou chrípkou A(H5N8) v chovoch a 50 potvrdených prípadov u voľne žijúcich vtákov. Zhruba v polovici týchto prípadov zomrelo vodné vtáctvo na vodných plochách a pri svojich zimoviskách.
- Lepšia finančná gramotnosť Rómov, rómske deti v normálnych základných školách a nie v špeciálnych, možno aj na stredných školách či menej dlhodobo nezamestnaných ľudí. Aj takéto výsledky by mali priniesť opatrenia, s ktorými počítajú akčné plány Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020 na roky 2016-2018. Plány schválila vláda. Na opatrenia by malo ísť spolu viac ako 300 miliónov eur, najviac, vyše 170 miliónov eur, do oblasti vzdelávania. Po rokovaní vlády o tom informoval vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravazs (Most-Híd).