BRATISLAVA. Prezident SR Andrej Kiska sa rozhodol nepodpísať novelu zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností z dielne SNS. No právna úprava bude platiť aj napriek tomu, keďže poslanci prvé prezidentovo veto prelomili.
Poslanci SNS v novele presadzujú, aby na registráciu cirkvi a náboženskej spoločnosti bolo potrebných aspoň 50-tisíc plnoletých členov - občanov SR s trvalým pobytom na Slovensku.
V súčasnosti treba na registráciu 20-tisíc členov. Novela má podľa poslancov SNS eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností s hlavným cieľom registrácie - získania finančných príspevkov od štátu.
Podmienky na registráciu cirkví a náboženských spoločností sa sprísnia od marca.

Zákon o štátnej službe nepodpísal
Prezident opätovne nepodpísal novelu zákona o štátnej službe. Zmeny však budú platiť, keďže poslanci jeho prvé veto prelomili na februárovej schôdzi parlamentu.
Kiska zákon prvýkrát vetoval, pretože podľa jeho slov narúša vyváženosť postavenia niektorých zákonom zriadených kancelárií.
Cieľom samotného zákona z dielne Úradu vlády SR je zabezpečiť odpolitizovanú štátnu správu. V záujme skvalitnenia výkonu štátnej služby sa má zriadiť Rada pre štátnu službu, ktorá má byť nezávislým koordinačným a monitorovacím orgánom. Jeho základnou úlohou bude ochrana princípov, na ktorých je štátna služba budovaná, a dohľad nad dodržiavaním etického kódexu štátneho zamestnanca.

Uľahčil vytvorenie spoločných tried
Prezident tiež odobril novelu školského zákona od koaličnej poslankyne Evy Smolíkovej (SNS), ktorá prináša uľavenie zo súčasných zákonných podmienok tak, že vypúšťa minimálny počet žiakov na vytvorenie spoločnej triedy v strednej odbornej škole (SOŠ) pre niekoľko príbuzných študijných alebo učebných odborov.
Aktuálne znenie zákona hovorí, že v SOŠ možno vytvoriť spoločnú triedu, iba ak na teoretické vyučovanie každého odborného predmetu možno zriadiť skupinu najmenej ôsmich žiakov. "Prax však ukázala, že uvedené ustanovenie je v niektorých prípadoch ťažko vykonateľné," konštatovala Smolíková.
Prezident dal zelenú aj Smolíkovej novele zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá má riešiť problémy s identifikovaním, či napríklad majster odbornej výchovy, ktorý pôsobí na pracovisku praktického vyučovania, je aj naďalej považovaný za pedagogického zamestnanca. "Keďže vznikli pochybnosti o jeho statuse, novela tieto pochybnosti odstraňuje výslovným začlenením pedagogických zamestnancov, ktorí vykonávajú pedagogickú činnosť na pracovisku praktického vyučovania, do zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch," dodala Smolíková.
Prezident tiež rozhodoval o:
Elektronické preukazy poistencov, ktoré mali byť pôvodne realitou ešte vlani, nebudú nakoniec vôbec. Termín ich zavedenia sa najprv posúval a teraz ich vydávanie ministerstvo zdravotníctva zrušilo úplne. Vyplýva to z novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorú podpísal. Poistenci majú pre potreby elektronického zdravotníctva využívať občianske preukazy s elektronickým čipom. Keďže takýto občiansky nemá ešte každý, do konca roka 2021 budú môcť ošetrujúci lekári či záchranári pristupovať k údajom z elektronickej zdravotnej knižky zadaním rodného čísla.
Prezident sa rozhodol opäť nepodpísať novelu zákona o sociálnych službách, teda tzv. jasličkový zákon. Parlamentu právnu normu už raz vrátil na opätovné prerokovanie, plénum však prelomilo jeho veto a novelu opätovne schválilo 31. januára tohto roka. Novela tak bude platiť bez prezidentovho podpisu. Kiska navrhoval poslancom vypustiť tie body, ktoré ustanovujú novú sociálnu službu zameranú na zosúlaďovanie rodinného a pracovného života. Ako dôvod uviedol, že spôsob zavedenia tejto služby je neprimerane diskriminačný voči niektorým skupinám rodičov a detí.
Prezident podpísal zákon o európskom príkaze na zablokovanie účtov. Ten umožňuje v cezhraničných prípadoch účinne a urýchlene zablokovať finančné prostriedky na bankových účtoch v rôznych členských štátoch. Konečným cieľom opatrenia, ku ktorému Európska únia pristúpila, je zvýšiť dôveru pri obchodovaní na jednotnom trhu. Cezhraničné vymáhanie pohľadávok v občianskych a obchodných veciach tak má byť v krajinách Európskej únie ľahšie.
Z technických požiadaviek na výrobky a pri posudzovaní zhody sa vypúšťa slovenská značka zhody. Vyplýva to zo zákona o technických požiadavkách na výrobky z dielne Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo, ktorý podpísal prezident. Zo zákona sa vypúšťajú aj zahraničné značky zhody vrátane ich grafického vyobrazenia obsiahnutého v prílohe právnej normy. Zavádza sa pojem tzv. iné značky zhody, do ktorého budú spadať všetky značky zhody okrem označenia CE.
Požiadavky na spotrebiteľsky balené výrobky sa spresňujú. Vyplýva to z vládneho návrhu zákona o metrológii z dielne Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo, ktorý podpísal prezident.
Nadnárodné spoločnosti budú daňovým úradom v členských krajinách EÚ každoročne poskytovať správu s bližšími informáciami o svojom podnikaní. Mala by obsahovať napríklad údaje o výnosoch, zisku alebo strate pred zdanením, zaplatenej dani z príjmov, zamestnancoch či majetku firmy za každý štát, v ktorom nadnárodná skupina pôsobí.
Prezident podpísal Ústavný zákon z 2. februára, ktorým sa dopĺňa Ústava Slovenskej republiky. Novela ústavy predĺži volebné obdobie orgánov vyšších územných celkov pre jedny voľby na päť rokov, a to pre voľby, ktoré budú v tomto roku.