BRATISLAVA. Liek heberprot - P, ktorý slúži na liečbu diabetickej nohy a Slovensko ho v rámci vyrovnania dlhu doviezlo z Kuby, nie je zrejme taký jedinečný, ako ho prezentuje ministerstvo zdravotníctva.
Účinnosť a bezpečnosť rastových faktorov pri hojení rán na diabetickej nohe spochybnila renomovaná porovnávajúca štúdia Cochrane Review. Analýza porovnala výsledky všetkých doteraz dostupných štúdií na túto tému. Denník SME na ňu upozornil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.
Syndróm diabetickej nohy je podľa portálu diabetickanoha.sk jednou z najvážnejších komplikácií cukrovky, pri ktorom na postihnutej dolnej končatine v dôsledku poruchy periférnych nervov postupne odumiera koža, podkožie, svalstvo a kosti. Ak sa nelieči, musí sa prinajmenšom časť postihnutej nohy amputovať.
Na Slovensku je podľa Emila Martinku, šéfa Slovenskej diabetologickej spoločnosti, vyše 8000 cukrovkárov s diabetickou nohou a okolo 4000 diabetikom bola pre toto ochorenie amputovaná noha.
Prví pacienti s diabetickou nohou by sa liekom z Kuby mali podľa plánov ministerstva začať liečiť v marci. Heberprot - P si Slovensko vybralo ako jeden z tovarov, ktorým nám Kuba spláca dlh. Jeho výška sa podľa vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer) z roku 2015 pre denník Pravda pohybuje rádovo v desiatkach miliónov eur.

Nevýrazná účinnosť a otázna bezpečnosť
Liečba diabetickej nohy prostredníctvom lieku heberprot - P je podľa Martinku založená na účinku epidermálneho rastového faktora.