BRATISLAVA. Namiesto mrazivého slnečného počasia je na horách momentálne teplo a vo väčšine lyžiarskych areálov cez deň prší.
Práve v týchto dňoch pritom majú strediská akési druhé zlaté týždne – jarné prázdniny.
Po hlavnom vrchole sezóny, ktorý je medzi Vianocami a sviatkom Troch kráľov, sú tri prázdninové týždne obdobím, keď do ski rezortov prichádza najviac ľudí. Aj keď je vo všeobecnosti záujem turistov o čosi vyšší ako vlani, všetko vraj závisí od počasia.
„Keď prší, je na svahoch jedna tretina ľudí oproti tomu, keď je pekné počasie,“ hovorí vedúci lyžiarskeho strediska Ždiar – Strednica Marián Bekeš. Po daždi sú podmienky na lyžovanie vždy náročnejšie, no kvalita zjazdoviek v prvom rade závisí od teploty ovzdušia.

Počasie nepraje
Práve na začiatku jarných prázdnin na západnom Slovensku prišla na naše územie vlna teplého vzduchu. V praxi to znamená, že vo všetkých lyžiarskych strediskách bola v stredu teplota nad nulou.
Počasie by sa nemalo výrazne meniť ani v najbližších dňoch, cez víkend síce má prísť krátkodobé ochladenie, no počas budúceho týždňa by sa mali teploty opäť pohybovať mierne nad bodom mrazu. Nižšiu návštevnosť v posledných dňoch priznáva väčšina lyžiarskych areálov.
“Nebezpečenstvo lavín hrozí len na veľmi prudkých svahoch mimo zjazdoviek.
„
„Vo vyššie položených častiach strediska padá mokrý sneh, v nižších polohách je to na rozmedzí snehu a dažďa,“ hovorí marketingový manažér Park Snow Donovaly Miroslav Dobrota.
Vo väčšine lyžiarskych areálov je sneh mokrý a zjazdovky náročnejšie, no vážnejšie zranenia v súvislosti so zhoršenými podmienkami zatiaľ Horská záchranná služba (HZS) neeviduje.
Lavíny nehrozia, víchrica áno
Aj napriek otepleniu je vo vysokohorskom teréne momentálne len mierne lavínové nebezpečenstvo, teda platí druhý stupeň z päťbodovej stupnice.
Milan Mizúch z HZS hovorí, že teplé počasie je dobré ako prevencia proti padaniu lavín, pretože mokrý sneh sa lepšie na seba naviaže a v noci stuhne. Vytvorí tak jeden pevný blok.
„Zatiaľ napadlo pomerne málo snehu, a tak nebezpečenstvo lavín hrozí len na veľmi prudkých svahoch mimo zjazdoviek,“ vysvetľuje Mizúch.
Najväčšou komplikáciou zimnej dovolenky tak môže byť prudký vietor počas najbližších dní. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na štvrtok aj piatok pre oblasť Tatier výstrahu druhého stupňa. Na horách nad úrovňou lesa očakáva silný vietor, ktorý môže miestami dosiahnuť až rýchlosť 140 kilometrov za hodinu.
Jedna z najnovších lanoviek na Chopku, takzvaný funitel, kde je kabínka zavesená na dvoch lanách, zvládne maximálne vietor so silou 120 kilometrov za hodinu. Rizikové sú v prípade víchrice najmä strediská patriace spoločnosti Tatry Mounain Resorts (TMR), teda Chopok, Štrbské Pleso či Tatranská Lomnica.
Hovorkyňa TMR Zuzana Fabianová hovorí, že v prípade, že lanovky či vleky nefungujú pre poveternostné podmienky, majú návštevníci nárok na kompenzáciu. Ak napríklad v časti Chopok sever fungujú menej ako tri lanovky, má lyžiar nárok na náhradu skipasu.

Sezóna je lepšia
Napriek nie práve ideálnemu počasiu však prevádzkovatelia vlekov hovoria, že záujem o dovolenky je o niečo vyšší ako vlani. Zvýšený počet turistov zaznamenali na Donovaloch, v Bachledovej doline či na Martinských holiach.
„Sezóna je lepšia ako vlani, pretože sme ju odštartovali skôr a v januári sa veľmi vydarilo počasie,“ hovorí manažér Winter parku Martinky Juraj Balucha. Zvýšený záujem lyžiarov registrujú aj v Bachledovej doline, na Táľoch či na Donovaloch.

Beata
Balogová
