BRATISLAVA. Kauza vysokých faktúr za energie zneistila časť voličov strany Smer. Najsilnejšia strana klesla v porovnaní s januárom o 2,4 percentuálnych bodov.
Ak by sa voľby konali vo februári, Smer by podľa prieskumu agentúry Focus získal 25,5 percenta. Jeho koaličný partner SNS by získal 10,1 percenta, čo je totožný výsledok ako pred mesiacom.
„SNS potvrdila, že voliči, ktorí odišli od strany pre kauzu kapitán, si k nej nenašli cestu späť,“ hovorí Martin Slosiarik z Focusu. Mierny pokles Smeru pripisuje situácii v energetike, pre ktorú odstúpil šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík, ktorý bol nominantom Smeru.
Vládny Smer, SNS a Most-Híd, ktorý by získal šesť percent, by v súčasnosti nevedeli vytvoriť vládu. Spolu by mali 70 mandátov. Na väčšinovú vládu je potrebných minimálne 76 poslancov.

Antisystémové strany stúpajú
Za Smerom by skončila opozičná strana SaS s 13,8 percentami a extrémistická ĽSNS s 10,4 percentami. Extrémisti v prieskume Focusu prekročili prvýkrát hranicu 10 percent v januári. Vtedy by získali 10,2 percenta.
Mierne stúplo aj hnutie Borisa Kollára Sme rodina, ktoré by získalo 8,5 percenta. V januári mu Focus nameral 7,4 percenta.
„Ak sa volič sklame v štandardných stranách, hľadá si alternatívu v ich kritike,“ vysvetľuje Slosiarik mierne stúpanie antisystémových strán ĽSNS a Sme rodina.
18 kresiel pre extrémistov
Slosiarik upozorňuje, že podľa súčasných preferencií strán by bolo problematické vytvoriť koalíciu bez extrémistov.
„Kotleba blokuje 18 mandátov, bez ktorých by mali politické strany problém vytvoriť koalíciu a musela by byť širšia,“ vysvetľuje.
Do parlamentu by sa dostalo aj dnes mimoparlamentné KDH. Získalo by 5,5 percenta.

Beata
Balogová
