BRATISLAVA. Diskutované video s nepriamou obhajobou vzniku fašistického slovenského štátu napokon Matica slovenská stiahla.
Po kritike historikov aj viacerých politikov vo štvrtok inštitúcia oznámila, že ho odstránila zo svojho kanála na youtube a nebude ho mať ani na svojej webovej stránke.
Približne päťminútové video s názvom Bez 14. marca rieši, čo by hypoteticky nastalo, ak by v marci 1939 nevznikol slovenský štát.
Pýta sa, či by bol v takom prípade osud Židov zo Slovenská iný a lepší. Vzápätí odpovedá, že nebol. Pokračuje tým, že bez neho by možno dnes Slovensko ani neexistovalo.
„Ak by nebol slovenský štát a osobne Tiso, Ďurčanský a Čatloš húževnato nebránili aspoň akú-takú suverenitu a bojaschopnú armádu, bolo by Slovenské národné povstanie? A čo by sa stalo so Slovenskom po vojne bez Slovenského národného povstania? Uznal by Beneš a prostredníctvom neho svet, že existuje nejaký slovenský národ?“ pokračuje video.

Osvetový film, tvrdí Matica
Matica slovenská video pôvodne obhajovala ako umelecké dielo a ako osvetovú vedecko-popularizačnú prácu.
Ide pritom o toľko nezmyslov v piatich minútach, že by sa dali vyvracať aj niekoľko hodín, upozornil historik Dušan Kováč. Aj keď stiahnutie videa vítal, chybou podľa neho je, že vôbec vzniklo.
„Porovnáva napríklad slovenských a maďarských Židov, ktorí sa vraj nemali o nič lepšie. Lenže v Maďarsku sa začali deportácie, až keď ich začali okupovať Nemci. U nás to bolo skôr a naša garnitúra tomu ešte aj napomáhala,“ vysvetlil Kováč.

Film preverí prokuratúra
Odmietavé vyhlásenie k videu už vydal aj Ústredný zväz židovských náboženských obcí a dištancoval sa od neho aj minister kultúry Marek Maďarič (Smer).
„Toto video nevhodne relativizuje zodpovednosť slovenského štátu za osudy slovenských Židov a až absurdne navodzuje dojem, že SNP by nebolo, ak by nebol slovenský štát," povedal hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.
Situáciu chce sama vyhodnotiť aj špeciálna prokuratúra.
Inštitúcia, ktorej štát každoročne prispieva na činnosť sumou asi 1,5 milióna eur, sa za slovenský štát postavila už opakovane. Jej predseda Marián Tkáč pred časom navrhoval zo 14. marca urobiť pamätný deň a s „úctou“ sa o slovenskom štáte vyjadrovala inštitúcia opakovane.
Ministerstvo kultúry napriek kritike videa pridelené peniaze inštitúcii zobrať už nemôže. Samotné video totiž podľa Matice nebolo financované zo štátnych peňazí.

Beata
Balogová
