BRATISLAVA. Zimnú dovolenku trávi na Slovensku tento rok viac ľudí ako minulý rok. Podľa predbežných odhadov lyžiarskych stredísk je nárast počtu turistov približne desaťpercentný.
Dôvodom je najmä chladné a slnečné počasie v januári, vďaka ktorému momentálne takmer nikde s výnimkou západného Slovenska nie je problém so snehom.
Zvýšený záujem ľudí o lyžovačku však podľa údajov Horskej záchrannej služby (HSZ) prináša aj viac úrazov na svahoch. Kým minulý rok evidovala ku koncu februára viac ako 1100 úrazov, tento rok to je približne o 300 viac.
„Najviac úrazov je hlásených z lyžiarskeho strediska Jasná – Nízke Tatry,“ konštatuje Andrea Drgoncová z operačného strediska HSZ. Najčastejšie, viac ako 700-krát, záchranári zasahovali pri zraneniach dolných končatín, z toho viac ako polovica prípadov boli úrazy kolien. Nasledujú poranenia horných končatín, ktorých bolo takmer 400.

Prekopú Jasnú
Začiatkom týždňa spoločnosť Tatry mountain resort (TMR), ktorá prevádzkuje stredisko Jasná – Nízke Tatry, zverejnila na informačnom portáli ministerstva životného prostredia zámer na rozšírenie jednej z tratí. Ide o traverz s názvom Jelení grúň a dojazd zjazdovky Slalomový svah, ktoré sa nachádzajú v časti Záhradky.
Zjazdovka Jelení grúň sa zaraďuje do kategórie stredne ťažká, pričom posledných približne 250 metrov je mimoriadne strmých.
„Tento úsek je pre menej zdatných lyžiarov náročný, čo je príčinou kolízií lyžiarov, ich zranení a úrazov,“ píše TMR vo svojom zámere na internete. Po navrhovanej terénnej úprave by menej zdatní lyžiari mali mať možnosť vyhnúť sa náročnému dojazdu.
„Prevádzkovaním tohto traverzu sme zistili, že aktuálny stav je nedostatočný, pretože tento úsek je často preplnený, a tým sa zvyšuje riziko úrazov,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Zuzana Fabianová.
Úrazy na svahoch v sezóne 2016/2017
- Horská záchranná služba eviduje vyše 1400 úrazov
- Z toho je viac ako 700 zranení dolných končatín a približne 450 úrazov kolien
- približne 390 úrazov horných končatín
Stredisko taktiež konštatuje, že kvôli mimoriadne strmému svahu je spomínaný úsek ťažko prístupný aj pre záchranárov na snežných skútroch. Terénna úprava by podľa materiálu uľahčila prístup na zjazdovku aj do lokality Priehyba.
Koncom minulého roka TMR predstavilo ďalší zámer na rozvoj strediska Jasná. Práve v okolí zjazdovky Jelení grúň by mala v budúcnosti vzniknúť nová lanovka, spoločnosť tam chce pridať aj ďalšiu zjazdovku.
Horská záchranná služba Nízke Tatry tvrdí, že zvýšený počet úrazov ju neprekvapuje. V posledných rokoch sa totiž zvýšila kapacita strediska, no veľkosť zjazdoviek zostala takmer nezmenená.
„Lyžiari majú problém v každom zúženom a menej prehľadnom mieste, nakoľko je tam ťažšie sa vyhnúť prípadnej zrážke,“ konštatujú v HZS Nízke Tatry.

Bez smrteľných nehôd
Horskí záchranári tento rok zatiaľ nezaregistrovali na svahoch žiadne smrteľné zranenie v súvislosti s lyžovaním. Práve lyžiarske stredisko Jasná – Nízke Tatry však bolo v posledných rokoch spojené s tragédiami na zjazdovkách.
V marci roku 2014 doplatil na zrážku s lyžiarom 41-ročný poľský snoubordista. Ten po nehode zostal v bezvedomí a pomôcť mu už nedokázali ani záchranári. Muž na mieste zraneniam podľahol.
V roku 2012 zasa 25-ročnú Češku na vleku zrazil neznámy snoubordista. Tá po náraze a približne 300-metrovom páde utrpela poranenia hrudnej chrbtice a miechy. Polícia v tomto prípade začala vyšetrovanie, do dnešného dňa však nikoho za zrážku nepotrestala.
HZS upozorňuje na to, že v prvom rade platí, aby boli lyžiari voči sebe ohľaduplní. Pripomína, že je dôležité, aby ľudia nepreceňovali svoje možnosti a schopnosti.
„Lyžiari by mali prispôsobiť svoje lyžiarske schopnosti počtu osôb na svahu, ale aj podmienkam a stavu trate,“ hovorí Drgoncová z operačného strediska HZS. Zároveň pripomína, že stále platí takzvaný Biely kódex, čo je desať pravidiel správania sa na lyžiarskej trati.

Beata
Balogová
