Princezné ju nikdy príliš nezaujímali. Kým ostatné deti maľovali pred domom na chodník domčeky a kvetinky, ona vzala do ruky kriedu a nakreslila kostru pterodaktyla. Dnes má Ema Klučovská osemnásť a veľké sny. Tým najväčším je Hollywood.
Dvojročná sa chopila ceruzky. Rodičom však z jej výtvorov spočiatku behal po chrbte mráz. Ema už odmalička miluje príšerky, dravé vtáky a hmyz - všetko, čo má ostré zuby alebo pazúry a krídla.
„Fascinovalo ma všetko škaredé. Keď mi babka kúpila kočík s bábikou, bábiku som vyhodila a dala som si tam netopiera,“ usmieva sa gymnazistka Ema Klučovská.

Rodičom sa takéto záujmy malého dievčatka nepozdávali. Mama dokonca vzala škôlkarku Emku aj k psychologičke. „Povedala, že som v poriadku, akurát mám mimoriadne nadanie na kreslenie,“ spomína stredoškoláčka z Veľkého Grobu pri Senci. Obrázky, ktoré kreslila, zodpovedali schopnostiam o pár rokov staršieho dieťaťa.
Ani v rozprávkovej knižke pre najmenších Emu nezaujímalo to, čo iné deti. Nevšímala si káčatko či mačiatko v hlavnej úlohe, ale vážky, chrobáky či vtáčiky v pozadí. A tie dávala na papier s najmenšími podrobnosťami.
„Aj dnes dbám pri tvorbe na detaily, aby to bolo čo najrealistickejšie. Príšerka má vyzerať čo najdôveryhodnejšie, aby mohla existovať na inej planéte,“ vysvetľuje.
Od dravých vtákov s ostrými pazúrmi a dinosaurov sa dostala k príšerkám, od statických obrázkov ku kreslenému filmu.
Na základnej umeleckej škole sa naučila robiť animovanú tvorbu. „To ma zaujalo. Chcela som však ísť ďalej,“ vysvetľuje. Prešla k digitálnej kresbe a animácii.
Príšerky, draky, monštrá
Rodičia jej našli odborného pedagóga – bývalého riaditeľa Štúdia animovaných filmov na Kolibe Jaroslava Barana. Od dvanástich rokov sa uňho učila animáciu, digitálnu kresbu a 3D modelovanie. „U Emy je vzácne, že výborne zvládla remeslo aj umeleckú zložku, je veľmi flexibilná. Považujem ju za veľký moderný talent,“ hovorí o nej Baran.
Na príšerky, akčných hrdinov, draky a monštrá v 3D zobrazení však na Slovensku veľa odborníkov nie je. Emina túžba bola od začiatku zrejmá – tvoriť obrázky do filmov a 3D modelovanie. A to sa robí predsa v Hollywoode.
„Svoje práce som najskôr zavesila na internet. Chcela som sa niekde ukázať. A potom som poslala e-mail do Stan Winston Studia,“ spomína Ema na udalosti spred troch rokov.