BRATISLAVA. Podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak chce zakázať stavbu mešít novelou stavebného zákona. Preto chce zmeniť súčasnú legislatívu tak, že by sa v nej zadefinovala náboženská stavba.
Tá by mala byť v zákone určená ako stavba určená na praktizovanie náboženskej viery a organizovanie hromadných kultúrnych a náboženských podujatí a bohoslužieb.

Stanovisko ministerstva
Zároveň chce v novele, ktorú predkladá do parlamentu, stanoviť, aby stavebný úrad musel požiadať ministerstvo kultúry o záväzné stanovisko, ak ide o cirkev, ktorá nie je na Slovensku registrovaná.
Zároveň Krajniak chce novelizovať zákon o slobode náboženskej viery tak, aby si ministerstvo kultúry muselo pred registráciou cirkvi vyžiadať stanovisko od SIS, ktorá preskúma možné bezpečnostné riziko.
Ministerstvo kultúry následne preskúma, či založenie a činnosť cirkvi a náboženskej spoločnosti nie je v rozpore s týmto zákonom, ochranou bezpečnosti občanov a verejného poriadku, zdravia a mravnosti, zásadami ľudskosti a znášanlivosti.
Ministerstvo by podľa návrhu Krajniaka najskôr malo zaregistrovať novú cirkev na päť rokov. Po ich uplynutí opätovne preskúma činnosť cirkvi.
Ak splní cirkev všetky podmienky, registráciu predĺži ministerstvo na dobu neurčitú.

Bezpečnostné riziko?
Krajniak si myslí, že mešita je bezpečnostným rizikom pre Slovensko. Upozornil, že mešity slúžia v zahraničí ako náborové centrá pre radikálny islam.
„Musíme zabrániť vzniku náborových centier pre radikálny islam,“ vyhlásil s tým, že nežiada zákaz vyznávania islamu pre moslimov.
Na Slovensku doteraz nie je postavená žiadna mešita. Podľa Krajniaka Slovensko je jedinou krajinou Európy, ktorá nemá mešitu.
Sociologička hovorí o populizme
Sociologička a riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Silvia Porubänová uviedla, že návrh Milana Krajniaka o zákaze stavby mešít je populistickým vyhlásením. Drvivá väčšina verejnej mienky ho totiž bude akceptovať a podporovať bez akejkoľvek ďalšej analýzy. Sociologička dodala, že akákoľvek náboženská stavba vrátane mešít nemôže za prípadné dôsledky migrácie alebo terorizmus.
Porubänová tvrdí, že je to prípad, ako keď s vaničkou vylejeme aj dieťa. Modlitebne, ktoré plnia účel mešít, sa navyše podľa nej na Slovensku nachádzajú bez toho, aby to verejnú mienku popudzovalo. Sociologička sa vyjadrila aj k návrhu Krajniaka, podľa ktorého by si ministerstvo kultúry muselo pred registráciou cirkvi vyžiadať stanovisko od Slovenskej informačnej služby (SIS).
Opäť je to podľa nej veľmi populárne a smeruje to voči islamu a nie voči všetkým náboženstvám rovnocenne. Vníma to teda ako protiislamské opatrenie.
Islamská nadácia odmieta návrh na zákaz mešít
Islamská nadácia na Slovensku s obavami sleduje súčasné aktivity vládnych a opozičných politických strán, ktoré sa „predbiehajú v tom, ktorá z nich predloží legislatívu čoraz viac prehlbujúcu diskrimináciu občanov moslimského vierovyznania“.
Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poskytla Islamská nadácia. Islamská nadácia rázne odmieta zdôvodnenie Krajniaka. „Svojvoľné narábanie so štatistikami a vytváranie dojmu, že náboženské centrá sú centrami terorizmu, je neakceptovateľné,“ píše sa v stanovisku. „Sme presvedčení o tom, že Slovensko má v súčasnosti množstvo pálčivých problémov, ktorých riešenie by malo byť prioritou slovenských politikov. Posilňovanie atmosféry strachu, vytváranie umelých hrozieb a označovanie moslimov za teroristov a mešity za centrá terorizmu, je krajne nezodpovedné a je „vodou na mlyn“ rôznym extrémistom, ktorí sa verejne vyhrážajú moslimom, či dokonca verbálne a fyzicky útočia na moslimské ženy a deti,“ píše sa ďalej v stanovisku.
Islamská nadácia pripomína, že podobné iniciatívy intenzívne sledujú aj zahraničné médiá a organizácie, čo rozhodne neprospieva povesti Slovenska v zahraničí. „Slová o monitorovaní každého moslima, zákony diskriminujúce slovenských občanov a opakované útoky na moslimskú komunitu vrátane zneuctenia Koránu a vyhrážania sa moslimom vytvárajú podhubie pre rast obojstranného napätie a zhoršujú obraz Slovenska v zahraničí – v očiach spojencov, priateľov i obchodných partnerov,“ uvádza nadácia ďalej.
Dúfajú, že väčšina spoločnosti, predstaviteľov cirkví, verejného života, ako aj tretieho sektora nebude mlčky tolerovať to, ako časť politikov a radikálne naladenej verejnosti nabáda k obmedzovaniu náboženských práv občanov a podnecuje nenávisť. „Pevne veríme, že iniciatíva požadujúca zákaz výstavby mešít na Slovensku, poslúži ako memento k tomu, aby slovenských moslimov v budúcnosti nepostihol osud slovenských Židov z minulosti,“ uviedla Islamská nadácia na Slovensku.