Bratislava 15. marca (TASR) - Zaradenie SR na zoznam krajín, ktorých občania nebudú potrebovať vstupné víza do štátov Európskej únie (EÚ), považuje predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Peter Weiss za ďalší pozitívny signál, že Slovensko je vnímané ako veľmi nádejný kandidát na členstvo v únii. Zároveň je podľa neho dôkazom, že aj citlivý rómsky problém vníma EÚ v širších súvislostiach.
"Je to problém, ktorý nemožno riešiť zavádzaním vízovej povinnosti, ale širšou kooperáciou a podporou účinných projektov integrácie Rómov do spoločnosti," povedal Weiss pre TASR.
Podľa predsedu Výboru NR SR pre európsku integráciu Františka Šebeja takéto rozhodnutie mohlo prísť už v čase, keď EÚ uznala, že kandidátske krajiny vrátane SR spĺňajú politické kritériá na členstvo. "Zdá sa, že je to signálom, že EÚ sa dopracúva k tomu, čo sa v rámci druhého a tretieho piliera EÚ bude nazývať spoločnou azylovou integračnou politikou," povedal.
Šebej nevylúčil, že aj v budúcnosti sa môže objaviť problém zvýšeného počtu slovenských žiadateľov o azyl v krajinách EÚ. "Nebude ho však už možné riešiť zavádzaním vízovej povinnosti, ale členské krajiny si budú musieť zmeniť pravidlá v rámci azylovej a migračnej politiky, čo je omnoho logickejšie riešenie," konštatoval pre TASR.
Poslankyňa NR SR za Hnutie za demokratické Slovensko Irena Belohorská veľmi ocenila dnešné rozhodnutie ministrov členských krajín EÚ. Ako uviedla, slovenských politikov zaväzuje pozitívne riešiť problematiku postavenia rómskej komunity na Slovensku. Zavedenie vízovej povinnosti voči občanom SR zo strany niektorých členských krajín v minulosti bolo podľa nej nespravodlivé a značne postihovalo najmä mladých ľudí so záujmom cestovať.
Ministri vnútra členských krajín Európskej únie (EÚ) dnes v Bruseli schválili spoločný zoznam krajín, ktorých obyvatelia nebudú potrebovať vstupné víza. Medzi týmito krajinami je aj Slovensko. Na základe tohto zoznamu nebudú môcť členské krajiny EÚ vyžadovať od obyvateľov SR pri vstupe víza. Rozhodnutie však vstúpi do platnosti až po zverejnení v oficiálnom žurnále EÚ a v zbierke zákonov členských krajín, čo môže trvať asi mesiac.