BRATISLAVA. Ako v iných oblastiach aj v zdravotníctve existuje pomyselná pyramída vplyvu, v ktorej sú jednotliví aktéri umiestnení na základe presne stanovenej hierarchie.
Na základe vyjadrení odborníkov aj váhy inštitúcií, ktoré pôsobia v zdravotníctve, sa denník SME pokúsil vytvoriť zdravotnícku pyramídu vplyvu.

Kto je najvyššie
Na jej vrchole a zároveň najsilnejším mužom v slovenskom zdravotníctve je podľa odborníkov premiér a šéf najsilnejšej strany Smer Robert Fico.
Jeho pozíciu pomenoval exminister zdravotníctva a terajší člen zdravotníckeho tímu SaS Rudolf Zajac v rozhovore pre SME v roku 2015.
"O všetkom, a to sa netýka iba ministerstva zdravotníctva, rozhoduje výlučne Fico. Ministri nemajú čo rozhodovať, sú jednoducho referenti," uviedol.
Po Ficovi má v zdravotníctve podľa viacerých ľudí pohybujúcich sa v zdravotníctve, napríklad niekdajšieho experta SDKÚ Viliama Novotného (dnes Šanca) či nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého, veľmi významnú pozíciu košický primátor a exminister zdravotníctva Richard Raši.
"Úloha Richarda Rašiho v oblasti zdravotníctva je dnes podobná, ako bola úloha Pavla Pašku v minulosti a aká je ešte čiastočne aj dnes, aj keď už menej, a to je úloha veľmi silnej alebo sivej eminencie,“ povedal Beblavý v novembri 2015 pre SME.
V porovnaní s Druckerom má Raši výhodu v tom, že je na rozdiel od aktuálneho ministra aj členom Smeru.

Stúpa Raši, padá Paška
Ako rastie vplyv Rašiho, tak klesá Paškov. Niektorí ľudia, ktorí sa pohybujú v zdravotníctve na východe Slovenska, tvrdia, že bývalý šéf parlamentu alebo s ním spriaznení ľudia si stále udržujú vplyv v Košiciach, napríklad v štátnej košickej záchranke.
Silným mužom v Smere je zrejme aj niekdajší šéf nitrianskej fakultnej nemocnice Jozef Valocký. Napriek viacerým kauzám, ktoré mal najmä počas druhej Ficovej vlády, zostal v podstate jediným neodvolaným šéfom štátnej nemocnice.
Na reálny výkon zdravotníctva má bezprostredne najväčší vplyv minister Tomáš Drucker. V podstate rovnocenným partnerom je mu však aj šéf štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Kočan. Poisťovňa kontroluje približne dve tretiny trhu a komu vypovie zmluvu, ten prakticky skončil.
Okrem štátu je najsilnejším hráčom v zdravotníctve finančná skupina Penta, ktorej stelesnením je Jaroslav Haščák.

Penta a jej vplyv
Sila Penty podľa viacerých odborníkov spočíva hlavne v tom, že má pod sebou v podstate kompletný reťazec rôznych segmentov v zdravotníctve. Finančná skupina vlastní zdravotnú poisťovňu Dôvera a tri veľké siete: sieť nemocníc Svet zdravia, polikliník ProCare a lekární Dr. Max.
Menšími súkromnými hráčmi v zdravotníctve je ďalšia sieť nemocníc Agel či zdravotná poisťovňa Union. Nielen v sektore laboratórií, ktoré patria k najziskovejším segmentom v zdravotníctve, sa zas veľmi darí Medirexu, vlastní aj nemocnicu v Malackách.
Nezanedbateľný vplyv napríklad podľa Druckera majú v zdravotníctve aj stavovské organizácie zdravotníkov, najmä lekárov. Ich sila sa ukázala napríklad počas lekárskych výpovedí na konci roku 2011, keď paralyzovali chod zdravotníctva a vládu Ivety Radičovej (SDKÚ) donútili k zvýšeniu platov.
Minulý rok zase najvačšia Asociácia nemocníc Slovenska donútila k ústupu v otázke vrátenia príplatkov, ktoré jej zdravotnícke zariadenia dostali na dofinancovanie svojho chodu, zdravotnú poisťovňu Union.
Skupina Penta je menšinovým akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME.


Beata
Balogová
