BRATISLAVA. Výber nových sudcov cez krajské hromadné výberové konania, hodnotenie sudcovskej práce profesionálnymi hodnotiacimi komisiami a efektívnejšie trestanie ich previnení. To sú hlavné novinky z balíka zmien v sudcovských zákonoch, ktorý v stredu schválila vláda.
Novelu zákona o sudcoch a prísediacich a ďalších sudcovských kódexov pripravilo ministerstvo spravodlivosti pod vedením ministerky Lucie Žitňanskej (Most-Híd). Cieľom tejto sudcovskej reformy je ďalšie zefektívňovanie justície a zlepšenie prístupu k spravodlivosti.
Ministerka sa snaží spružniť príchod nových sudcov na súdy, ktorý predĺžili sudcovské previerky. Dnes trvá deväť mesiacov až rok, tento čas chce Žitňanská skrátiť až na dva mesiace. Okresné súdy si nebudú vyberať sudcov sami, zavádza sa ich hromadný výber na krajovom princípe.

Menej atraktívny súd nemôže odmietnuť
Minimálne raz ročne sa v jeden deň vo všetkých ôsmich krajoch súčasne uskutočnia hromadné výberové konania. Ich výsledkom bude zoznam kandidátov na sudcov, ktorí následne prejdú previerkami a prípravným vzdelávaním. Hneď ako sa v kraji uvoľní, alebo vytvorí sudcovské miesto na niektorom z okresných súdov, Súdna rada naň pridelí kandidáta s najvyšším počtom bodov v zozname a predloží ho prezidentovi na vymenovanie.
Kandidát nebude môcť odmietnuť prácu na menej atraktívnom súde, inak by zo zoznamu vypadol. Na danom súde musí odpracovať päť rokov, kým bude môcť požiadať o preloženie. Od hromadného výberu si Žitňanská sľubuje, že prinúti zainteresovaných viac plánovať, systémovo pracovať a predvídať, koľko nových sudcov bude treba. Očakáva aj zvýšenie záujmu o sudcovskú profesiu.
Samotný spôsob výberu sudcov ostane nezmenený, rovnako aj jeho otvorenosť, transparentnosť a verejná kontrola. Okrem doteraz zverejňovaných dokumentov by mali byť na webe ministerstva zverejňované v budúcnosti aj databázy kandidátov. Prvé hromadné výberové konanie by sa malo uskutočniť ešte tento rok. Na súdy by sa tak po novom vybratí sudcovia mohli začať prideľovať v priebehu roka 2018.

Hodnotiť budú sudcov z iného kraja
Zmeny v kvalitatívnom hodnotení sudcov majú odstrániť súčasný stav, keď sa sudcovia hodnotia navzájom v päťročných intervaloch popri svojej práci. Žitňanská navrhuje profesionalizáciu hodnotenia. Zabezpečovať ho majú trojčlenné krajské hodnotiace komisie pozostávajúce zo sudcov, ktorí sa budú venovať iba tejto činnosti. Ich členmi môžu byť aj emeritní sudcovia.
Hodnotiaca komisia bude vždy hodnotiť sudcov z iného kraja, skončiť by tak mal stav, kedy kolega hodnotí svojho kolegu v rámci toho istého súdu. Hodnotenia sudcov sa navyše majú zverejňovať. Opakované negatívne hodnotenie sudcu ostane aj naďalej závažným disciplinárnym previnením. Trojnásobné po sebe nasledujúce negatívne hodnotenie môže pre sudcu znamenať koniec sudcovskej kariéry.
Pri zmenách v disciplinárnych konaniach sudcov je cieľom najmä to, aby netrvali tak dlho ako v súčasnosti, a aby existovali nástroje voči prieťahom, ktoré v nich vznikajú, deklarovalo ministerstvo. Zefektívnenie trestania sudcovských previnení sa má dosiahnuť jednoznačným určením orgánu zodpovedného za dohľad nad plynulosťou disciplinárnych konaní. Tým bude po novom Súdna rada.

Predložili ju s rozporom
Balík zmien rieši aj niektoré požiadavky aplikačnej praxe týkajúce sa postavenia a činnosti Súdnej rady, zloženia oddelení vnútornej revízie súdov, nezlučiteľnosti funkcie orgánov riadenia a správy súdov s členstvom v Súdnej rade, ako aj prispôsobenie právnej úpravy tvorby rozvrhu práce notárov s Civilným mimosporovým poriadkom. Návrh zákona tiež ustanovuje povinnú formu elektronickej komunikácie so súdmi pre orgány verejnej moci a advokátov.
Reformu ministerstvo pripravilo participatívnym spôsobom v spolupráci so Súdnou radou, stavovskými organizáciami sudcov aj mimovládnym sektorom.
Na vládu bola predložená s rozporom so Súdnou radou SR, Najvyšším súdom SR a Združením sudcov Slovenska. Tie okrem iného nesúhlasia, aby sa posilnil nesudcovský prvok v Súdnej rade. Žitňanská totiž navrhuje, aby parlament, prezident a vláda primárne nominovali do tohto ústavného orgánu osoby, ktoré nie sú sudcami. Účinnosť zmien by mala byť od 1. júla.
Vláda ďalej rokovala o:
- Hlavnými témami riadneho marcového zasadnutia Európskej rady v Bruseli budú zamestnanosť, bezpečnosť a vonkajšie vzťahy. Je však možné, že do programu prezidentov a premiérov EÚ pribudne vyhodnocovanie Maltskej deklarácie a s tým súvisiace zaradenie bodu migrácie do agendy zasadnutia. Na summite, ktorý sa uskutoční 9. až 10. marca, bude Slovensko zastupovať predseda vlády Robert Fico. Vláda odobrila návrh delegácie.
- Prístup verejnosti k informáciám týkajúcich sa rozhodovania o významných stavbách a činnostiach s vplyvom na životné prostredie sa má posilniť. Vláda odobrila návrh ministerstva životného prostredia opäť novelizovať zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorý má transponovať európsku legislatívu. Naposledy sa menil vlani.
- Grant ministerstva školstva, určený na posilnenie analytických kapacít vo verejnej správe, ponesie meno bývalého hlavného ekonóma ministerstva financií a riaditeľa Inštitútu finančnej politiky Martina Filka. Štipendium, ktoré pokrýva študijné náklady, môžu získať slovenskí študenti na najlepších svetových univerzitách, a to v prípade, ak sa po skončení štúdia zaviažu zamestnať sa na tri roky na niektorom z vybraných ministerstiev či Úrade vlády SR.
- Vláda schválila novelu zákona o trvalom ukladaní oxidu uhličitého do geologického prostredia a zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorú predložilo ministerstvo životného prostredia. Novelizácia zabezpečí harmonizáciu slovenského právneho poriadku so smernicou EÚ. Legislatíva vstúpi do platnosti 1. júla tohto roku.
- Prepojiť systém obchodného registra v Slovenskej republike s inými obchodnými registrami alebo evidenciami. To je jeden z cieľov novely zákona o obchodnom registri, ktorú schválila vláda. Legislatívnu zmenu pripravilo ministerstvo spravodlivosti. Smernica doplnila staršie smernice a priniesla povinnosť zavedenia systému prepojenia registrov, ako aj povinnosť zverejňovania informácií o zapisovaných údajoch a poskytovania uložených listín v elektronickej podobe.
- Za najväčší úspech slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie možno považovať začatie bratislavského procesu, ktorým sa spustil proces reflexie o budúcom smerovaní EÚ. Vyplýva to z hodnotiacej výročnej správy o členstve Slovenska v EÚ, ktorú vláda schválila.
- Posilnenie rozvoja občianskej spoločnosti, zefektívnenie financovania mimovládnych neziskových organizácií či posilnenie princípov partnerstva verejnej správy a mimovládok, otvoreného vládnutia, dobre spravovanej spoločnosti a udržateľného rozvoja sú hlavnými zámermi akčného plánu koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na roky 2017 – 2018. Akčný plán na zasadnutí schválila vláda.
- Novým prednostom Okresného úradu v Poprade sa stane Slavomír Kravčák. Do tejto funkcie ho dnes vymenovala vláda. Na tomto poste nahradí Marianu Belujskú, ktorú dnes vláda odvolala.
- Zvýšiť kvalitu posudzovania vplyvov na životné prostredie, plne zosúladiť tento postup s právnymi predpismi a politikami Európskej únie, ako aj posilniť prístup verejnosti k informáciám, má za cieľ novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorú schválila vláda.
- Už tretí rok pretrváva nepriaznivá zmena vonkajšieho bezpečnostného prostredia SR. "Slovenská republika je osobitne znepokojená pokračujúcou nestabilitou na východ od svojich hraníc, ale aj celkovo v širšom európskom susedstve." Uvádza sa to v Správe o plnení úloh zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky v roku 2016 a jej zameranie na rok 2017, ktorú vláda schválila.
- Proces integrovaného povoľovania sa má zjednodušiť. Potrebujú ho napríklad podniky chemického priemyslu či skládky odpadov. Medzi hlavné oblasti zmien patrí presná špecifikácia žiadateľov o integrované povolenie či úprava niektorých kompetencií ministerstva životného prostredia, ako aj procesné zlepšenie začiatku konania pre vydanie integrovaného povolenia.
- Grantový program pre posilnenie analytických kapacít vo verejnej správe premenovali na Štipendium Martina Filka. Ministrovi financií zároveň vláda uložila uvoľniť zo Všeobecnej pokladničnej správy prostriedky na navýšenie Štipendia Martina Filka o stotiscí eur. Podľa ministerstiev je nevyhnutné pokračovať v podporovaní talentu študentov, motivovať ich a využiť ich potenciál na skvalitňovanie verejnej správy.
- Vláda sa hlási k Iniciatíve pre otvorené vládnutie a schválila akčný plán na roky 2017 – 2019, ktorý obsahuje takmer 70 úloh. Ich cieľom je podpora aktívneho sprístupňovania otvorených dát, vzdelávacích zdrojov, výsledkov vedy a výskumu, ale aj podpora participatívnej tvorby verejných politík. V materiáli definuje aj kroky na zvýšenie transparentnosti justície a prokuratúry.
- Správa o činnosti hlavného hraničného splnomocnenca Slovenskej republiky Ladislava Csémiho za rok 2016 konštatuje, že medzi hlavné hrozby na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici aj naďalej patria aktivity zločineckých skupín zapojených do prevádzačstva osôb a pokusov o nelegálny prevoz tovaru, predovšetkým tabakových výrobkov.
- Vláda schválila strategický dokument prípravy sčítania 2021 pod názvom „Národný akčný plán Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 na roky 2017 – 2020“, ktorý pripravil Štatistický úrad Slovenskej republiky.