Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Presne pred siedmimi rokmi, v marci 2010 exprezident Ivan Gašparovič odvolával vtedajšieho nominanta SNS Igora Štefanova z postu ministra výstavby. Robil tak so slovami, že koná „v dobrej vôli a pre potrebu veci“, ďakoval mu za pozitívne prínosy a prial všetko dobré do života. V utorok sa Štefanov dostal pre nástenkový tender, pre ktorý ho aj odvolali, napokon pred súd.
„Bez komentára,“ reagoval na záplavu novinárskych otázok. Tie sa na neho sypali od vystúpenia z auta pred budovou Špecializovaného trestného súdu v Pezinku až po bezpečnostnú kontrolu pri vstupe.
Štefanov ich s vážnou tvárou ignoroval a pokračoval ďalej.
Na chodbe súdu čakal aj jeho predchodca v rezorte Marian Janušek. Podobne zaryto pred novinármi mlčal aj on.
Z obkľúčenia sa niekdajší ministri za SNS dostali až v pojednávacej miestnosti, ktorú sledujú médiá len spoza plexiskla. Za lavičkou obžalovaných, na ktorú oboch nasmerovali, už čakala skupina advokátov. Celkovo piatich súdených ľudí zastupuje šesť právnych zástupcov, medzi ktorými sú aj známe mená ako Peter Filip alebo Ondrej Mularčík.
Obaja obhajovali na pezinskom špecializovanom súde napríklad aj šéfa mafiánskej skupiny piťovcov Juraja Ondrejčáka prezývaného Piťo.
Prípravné konanie v prípade nástenkového tendra, pri ktorom štát údajne prišiel asi o 3,5 milióna eur, trvalo roky. Samotná kauza siaha až do roku 2007.
Ak by súd poslal Janušeka a Štefanova za mreže, stali by sa vôbec prvými odsúdenými exministrami v novodobej histórii krajiny.

Dohodu odmietli
Strohé vyjadrovanie si obaja bývalí politici zachovali aj pred súdom. Tichým a nesmelým hlasom odpovedali len na otázky kladené predsedníčkou trojčlenného senátu Ruženy Szabovej. Vyjadrovanie nechali na dvokátoch.
Napriek napätiu v tvárach obaja odmietli dohodu o vine a treste. Ak by na možnosť pristúpili a priznali by vinu, mohli by dostať trest o tretinu nižší, ako je spodná sadzba. Junšekovi pritom hrozí desať- až dvadsaťročný trest a Štefanovovi sedem- až dvanásťročný trest.
Na prvom pojednávaní sa zatiaľ rozhodovalo len o tom, či súd prijme obžalobu, alebo prípad vráti do prípravného konania.
„Trváme na tom, že boli porušené práva mojej klientky na obhajobu,“ namietal Richard Bauer, advokát jednej z obžalovaných úradníčok Zdenky Kudláčovej. Pôvodný zástupca sa totiž dostal na tri mesiace do väzenia a keďže Kudláčová o tom nevedela, na istý čas nemala zástupcu v konaní, a tak sa nemohla zúčastňovať napríklad na svedeckých výpovediach.
Kudláčová sa preto obrátila už aj na Ústavný súd či Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Námietky proti otvoreniu hlavného procesu mal aj Mularčík, ktorému zas prekážajú viaceré procesné pochybenia či spôsob, akým sa zabezpečovali niektoré dôkazy.
Prokurátorka pochybenia odmietla.

Viete, čo je prezumpcia neviny?
Viac ako trojhodinové úvodné pojednávanie napokon súd zakončil prijatím obžaloby. Po krátkej prestávke senát dospel k tomu, že „nezistil také procesné chyby, ktoré by mohol vyhodnotiť ako nedodržanie závažných formálnych náležitostí“.
Súd by mal pokračovať 22. marca, keď by mali byť vypočutí všetci obžalovaní.
To, že k obžalobe došlo po desiatich rokoch od kauzy, Filip hodnotiť nechcel. „Neprináleží mi to. Nazvem to tak, že vyšetrovanie bolo trošku dlhšie,“ povedal.
Bývalí ministri rozhodnutie súdu komentovať nechceli a odchádzali rovnako mlčky, ako aj prichádzali. Janušeka vyprovokovala až otázka, či sa vzhľadom na obžalobu a hrozbu dlhoročného trestu nevzdá mandátu mestského poslanca v Žiline a miesta v dozornej rade podniku Žilinské komunikácie, ktorý je sčasti mestskou akciovkou.
„Viete, čo je to prezumpcia neviny?“ spýtal sa a nasadol do auta svojho advokáta Petra Arendackého.

Kto vyhral tender za 122 miliónov eur
Víťazné konzorcium štyroch firiem tvorili aj spoločnosti Zamedia a Avocat, ktoré mali väzby na SNS. Zvyšné dve, Consulting & Management a European Consultants Organisation, boli do počtu, čo sa prejavilo aj tým, že služby ministerstvu reálne nikdy neposkytovali.
Zamedia vznikla len v júli 2006 a zakladal ju Vladimír Tretina, o ktorom vtedajší šéf SNS Ján Slota povedal, že sa spolu poznajú „minimálne 15 rokov“. Slota s Tretinom boli taktiež niekdajšámi obchodnými partnermi.
Avocat dostávala zákazky takmer od všetkých ministerstiev a organizácií, ktoré riadili nominanti SNS. Jej spoluvlastníci Juraj Mravčák a Juraj Hatvány boli za SNS nominovaní do správnych a dozorných orgánov veľkých štátnych firiem. Podľa svedectva Anny Belousovovej nominantov vyberal výhradne Slota.
Poslanec za SMK Gábor Gál, ktorý bol spolužiakom Juraja Hatvanyho z vysokej školy, označil Slotu a Hatvanyho za kamarátov. Podľa Gála sa spoznali v čase, keď bol Slota žilinským primátorom a Avocat robil právne poradenstvo pri investícii automobilky Kia. Firma Avocat zastupovala Slotu aj v súdnych sporoch.

Beata
Balogová
