Ak by v prípade kauzy Čistý deň nešlo o mladé dievča, sex, drogy a zneužívanie, opozíciu by to nezaujímalo, tvrdí pedagóg Jozef Tinka, ktorý zakladal občianske združenie Rada pre práva dieťaťa.
Tá sa venuje emočnému zneužívaniu detí a kontroluje prácu zariadení, ktoré deťom majú pomáhať. O problémoch resocializačných centier sa podľa neho vie dlhodobo, ale nátlak na stranu Smer nepomôže.
Ako sa pozeráte na záver kauzy centra Čistý deň, ktoré si nakoniec môže ponechať akreditáciu?
„Nie som politicky angažovaný a cieľom nášho združenia je pozerať sa na tieto problémy z pohľadu práv dieťaťa.
Preto môžem v tomto prípade skritizovať obe strany. V tejto kauze ide viac o politiku než o pomoc konkrétnym deťom.“

Čo konkrétne vám prekáža?
„Prezentácia problému bola absolútne necitlivá. Tento efekt sa dal dosiahnuť aj inou cestou. Sú dôkazy, že niektorí politici kauzu využili na posilňovanie svojho obrazu ochrancov práv detí.
Jedno nešťastné dieťa bolo obetované, aby sa niektorí ľudia mohli tváriť ako bojovníci proti systému. Proti systému však musíme bojovať tak, aby sme nepoškodili žiadne dieťa.
Právam detí sa venujem roky a mali sme oveľa dramatickejšie prípady, ako je tento. Nikdy sme to však nemedializovali takýmto spôsobom a nepodhodili sme dieťa verejnosti.“
Natália Blahová meno dievčaťa v blogu nespomenula. Prečo ho považujete za necitlivý?
„To je zavádzanie. Dala verejnosti toľko indícií, že bolo otázkou času, kedy sa meno objaví na verejnosti. Ľudia z jej okolia ju vedeli okamžite identifikovať.