SME

Únos si prišiel pozrieť aj prezident Kiska, Maďarič by hlasoval za zrušenie amnestií

Tvorcovia predstavili očakávaný politický triler.

BRATISLAVA. Prvý politický triler v dejinách porevolučnej slovenskej kinematografie predstavili jeho tvorcovia v stredu večer v Bratislave.

Témou filmovej novinky Únos z dielne scenáristky a režisérky Mariany Čengel Solčanskej je príbeh okolo únosu prezidentovho syna či podozrivé prepojenia medzi zločinom, mafiou, tajnou políciou a mocou v polovici 90. rokov minulého storočia.

Prečítajte si tiež: Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prišli i politici

Na premiéru filmu prišiel aj prezident Andrej Kiska, minister kultúry Marek Maďarič, či podpredseníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová.

"Je to nesmierne smutný film a najsmutnejšie na tom filme je, že sa zakladá na pravde," uviedol Kiska. Prezidenta na premiére sprevádzala jeho dcéra Natália, ktorú film podľa vlastných slov dostal.

"Boli to ľudia v mojom veku, ktorí tam bojovali za to, aby sa spravodlivosť stala, a spravodlivosť sa doteraz nestala," vyhlásila Natália Kisková a poďakovala režisérke i producentom snímky za to, že vznikla: "Inak by ľudia v mojom veku a možno ešte mladší nevedeli, čo možno je realita. Áno, je to film, ale tento film sa môže stať aj teraz. Mám troch súrodencov, a keby sa to stalo hocikomu z nás, tak si to neviem predstaviť."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Maďarič by zahlasoval za zrušenie amnestií

Za silný a profesionálne veľmi dobre urobený politický thriller označil Únos minister kultúry SR Marek Maďarič.

"Kládol som si otázku, ako to môžu vnímať ľudia, ktorí nežili v tej dobe alebo napríklad zahraniční diváci. Ja ako človek, ktorý v tej dobe žil a veci, ktoré sú predlohou filmu vnímal, som sa neustále vnútri s tým konfrontoval," zhodnotil film s tým, že obsahoval aj scény, ktoré naňho pôsobili veľmi emotívne.

Amnestie sú podľa Maďariča nemorálne a spor sa vedie v právnej rovine. Poukázal, že existujú právnici, ktorí hovoria o tom, že je možné ich zrušiť. "Keby som bol poslancom, hlasoval by som za ich zrušenie," povedal Maďarič.

Únos vstúpi oficiálne do kín 2. marca. Vo filme ďalej účinkujú Tomáš Hanák, David Hartl, Vladislav Plevčík, Milan Mikulčík, Ján Greššo, Juraj Hrčka, Maroš Kramár, Ingrid Timková a ďalší.

Remiášová: Bez vyšetrenia nepotrestajú zločiny

Poslanci Národnej rady SR sa bránia zrušeniu Mečiarových amnestií preto, že chránia seba. Po premiére filmu to povedala matka Róberta Remiáša Anna. Zrušenie Mečiarových amnestií je podľa nej možné a je na svedomí poslancov. Remiášová dlhodobo volá po vyšetrení zločinov vládnej moci z minulosti. Bez toho podľa nej nebudú potrestané ani zločiny, ktoré politici páchajú dnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Samoamnestie nemajú podporu ani v ústave, ani v žiadnom zákone. Ukážte mi jeden zákon, ktorý dovolí udeliť amnestiu na zločiny, ktoré sa majú vyšetriť. Je jasné, že sa poslanci vyhýbajú ich zrušeniu, pretože oni vlastne chránia seba," povedala novinárom Remiášová. Podľa nej spravodlivosť na Slovensku nenastane, kým nebude vyčistený stôl a pokým nebudú potrestaní zločinci, ktorí páchali zlo v minulosti.

"Len čo dokážu potrestať zločiny z minulosti, dokážu potrestať aj zločiny, ktoré sa páchajú dnes," uviedla Remiášová. Dnes si podľa nej viacerí politici myslia, že si môžu dovoliť čokoľvek. "Ale spravodlivosť je len jedna a mala by platiť pre každého rovnako. Ja za tú spravodlivosť bojujem 20 rokov a dnes mi ide hlavne o to, aby boli pomenovaní ľudia, ktorí spáchali tieto ťažké zločiny. Syna mi to už nevráti, ale dnes mi ide hlavne o to, aby budúce generácie žili v spravodlivejšom štáte," doplnila.

História sa podľa Remiášovej opakuje. "Národ, ktorý si nepamätá svoju minulosť, je odsúdený na to, aby sa zopakovala," poznamenala s tým, že aj dnes máme už roky vládu jedného muža. Rozdiel medzi mečiarizmom a súčasnou situáciou nie je podľa Remiášovej takmer žiadny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Kradne sa vo veľkom, nespolupracujú síce s mafiou, ale teraz to volajú oligarchia. Nepáchajú síce vraždy, ale vďaka tomu, ako ničia tento štát, ľudia páchajú samovraždy. Povedzte mi, aký je medzi nimi rozdiel? A povedzte mi, prečo títo nechcú zrušiť Mečiarove amnestie, keď páchajú to isté, čo páchal on, len iným spôsobom?" podotkla Remiášová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší
Jakub Pavlús.

Niektorí kandidáti zamestnávajú našu myseľ, aby sme nekládli podstatnejšie otázky.


Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

V prvej etape opravia zvodidlá pri križovatke s Prievozskou, v smere na Mlynské Nivy.


SITA
Branislav Gröhling.

Argumenty pre skrátené legislatívne konanie označil Gröhling za absurdné.


SITA

Obmedzenia potrvajú štyri dni.


SITA
Ilustračné foto.

Každá pokuta bola vo výške sto eur.


SITA

Sportnet

Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


TASR a 1 ďalší
Alexander Ovečkin.

Ruský útočník má v NHL na konte už 843 gólov.


TASR
Slovenský futbalista Lászlo Bénes.

S 12 gólmi je siedmy najlepší strelec druhej nemeckej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu