BRATISLAVA. Na zrušenie Mečiarových amnestií mali doteraz v Smere dlhé roky jasný názor.
Jednotnú líniu o ich nezrušiteľnosti, ktorú nastolil premiér a predseda Smeru Robert Fico, však naštrbil jeden z jeho najbližších spolupracovníkov, minister kultúry a podpredseda strany Marek Maďarič.
Po stredajšej premiére filmu Únos, ktorý vychádza zo zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny a vraždy Róberta Remiáša, povedal, že ak by bol poslancom, hlasoval by za zrušenie amnestií.
Poslanci Smeru teraz chcú, aby im svoj postoj vysvetlil.
„Jeho názor ma prekvapil, predpokladám, že to vysvetlí na poslaneckom klube,“ hovorí poslanec Smeru Miroslav Číž, ktorý podobne ako premiér považuje amnestie na nezrušiteľné. „Možno to povedal pod dojmom filmu, neviem,“ zamýšľa sa Číž.
Nepovedal, či má Maďarič natoľko silné slovo, aby pod jeho vplyvom zmenili poslanci svoj postoj pred marcovým hlasovaním o zrušení amnestií. „Je celý rad názorov, ktoré sa s tým už nechcú naťahovať, uvidíme,“ dodal Číž.
O prípadnom zmene postoja pri Mečiarových amnestiách nevie šéf poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč.

Presvedčila ho výzva právnych kapacít
Návrh zrušiť amnestie v parlamente Smer zablokoval v minulosti už viackrát. Vo februári 2012, keď Maďarič sedel v parlamente, sa pri hlasovaní o zrušení amnestií zdržal. Po piatich rokoch názor zmenil.
"V tomto prípade dospel k názoru, že je z právneho hľadiska možné zrušiť Mečiarove amnestie na základe nedávno publikovaného názoru viacerých renomovaných právnikov a sudcov," odkázal Maďaričov hovorca Jozef Bednár.
Maďarič odkazoval na výzvu 26 právnych kapacít zo začiatku februára, ktoré tvrdia, že zrušiť amnestie cez ústavný zákon sa dá.
Zmena ministrovho postoja prekvapila aj poslanca Smeru Dušana Jarjabka. „Žiadne takéto signály pred poslaneckým klubom, kde sme o tom rokovali, neprišli,“ hovorí. Jarjabek upozorňuje, že Maďarič v porovnaní s Ficom nie je právnik. „Musí si to najprv vydiskutovať s ním a názor pána predsedu je jasný.“
Maďaričovi podľa neho navyše chýba aj poslanecký mandát. „Ja som na rozdiel od neho zodpovedným poslancom Národnej rady, a preto by mala svoj názor najprv povedať najvyššia inštancia, teda Ústavný súd,“ hovorí Jarjabek.
Koaliční poslanci sa vo februári dohodli, že pred hlasovaním o opozičnom návrhu, sa obrátia na Ústavný súd, aby povedal, či a ako môžu amnestie zrušiť. Doteraz však podanie nepripravili.
Jarjabek tvrdí, že išlo najmä o iniciatívu SNS. Prečo s prípravou otáľajú, nevysvetlil. „Dúfam, že podanie je už v štádiu príprav,“ dodal.

SNS hovorí o zneužívaní témy
SNS v súvislosti s Maďaričovým vyhlásením odkázala, že tému Mečiarových amnestií nebude zneužívať na politický boj.
„Mečiarove, ale aj Kováčove amnestie treba zrušiť, ale legálnym spôsobom,“ cituje TASR stanovisko SNS. Ak prezident Andrej Kiska poslancov vyzýva na zrušenie Mečiarových amnestií, podľa SNS ide o jeho alibistický krok zbaviť sa zodpovednosti.
Kiska vyzval poslancov, aby diskutovali o možnosti zrušenia amnestií v súvislosti s úmrtím prezidenta Michala Kováča koncom minulého roka.
„Teraz nám zostáva už len jedno. Kohokoľvek, kto dnes nebude hlasovať za prijatie ústavného zákona na zrušenie amnestií, sa musíme pýtať prečo,“ povedal Kiska po stredajšej premiére filmu Únos.

Beata
Balogová
