1800 -- v Zemnom sa narodil elektrotechnik a vynálezca Štefan Anián Jedlík. Profesor v Bratislave i Budapešti, člen Uhorskej akadémie vied, priekopník elektrotechniky. V r. 1829 objavil princíp elektrického motora a v r. 1856 dynamoelektrický princíp. Na základe jeho prístroja na výrobu sódy vznikla prvá sódovkáreň v Uhorsku. Zomrel 13. decembra 1895 v Győri.
1899 -- v Turanoch nad Váhom sa narodil maliar a grafik Miloš Alexander Bazovský, jeden zo zakladateľov moderného slovenského výtvarného umenia. Študoval v Budapešti a v Prahe, usadil sa v Martine. Spolu so svojimi priateľmi Martinom Benkom, Jankom Alexym a Zolom Palugyayom prechodili na potulkách Liptov a Oravu a vytvorili jedinečnú kroniku našej krajiny. K jeho najznámejším dielam patria obrazy: Detva, Detvianska melódia, Čierne grúne, Ženy pri studni, Poludnie, Tragédia, Námestie, Malatiná. Venoval sa tiež grafike, od r. 1957 mu však choroba znemožnila tvorivú aktivitu. Presťahoval sa do Čemíc, neskôr do Trenčína, kde 15. decembra 1968 zomrel.
1921 -- v Trnave sa narodil historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie. Túto inštitúciu vybudoval ako moderný, na vedeckom základe riadený ústav, ktorý získal uznanie odborníkov i verejnosti nielen doma, ale i v muzeálnych a galerijných kruhoch v zahraničí. Od r. 1970 až do odchodu do dôchodku v r. 1989 bol vedúcim oddelenia starého umenia. Je autorom takmer 300 štúdií a odborných článkov a približne 30 kníh monografického a syntetického charakteru, z ktorých mnohé majú základný význam pre slovenskú umenovedu. Z diela: Umenie 19. storočia na Slovensku, Súčasné slovenské sochárstvo, Gotické umenie Slovenska, Staré slovenské umenie. Zomrel 5. júla 1992 v Bratislave.
1922 -- po prvý raz úspešne podali pacientovi injekciu inzulínu - liek proti cukrovke, ktorý objavili v r. 1921 Kanaďania Frederick Grant Banting a Charles Herbert Best.
1966 -- v Chur vo Švajčiarsku zomrel sochár Alberto Giacometti, jeden z najväčších umelcov 20. storočia. K výtvarnému umeniu ho priviedol jeho otec, maliar krajinár. A. Giacometti krátko študoval na ženevskej Škole umení a remesiel, od r. 1922 žil v Paríži, kde navštevoval Academie de la Grande haumiere. Jeho dielo bolo spočiatku inšpirované kubizmom, umením Afriky a Oceánie a neskôr surrealizmom . Po r. 1935 sa vrátil k figúre človeka, jeho sochy, portréty a hlavy sú sugestívnym symbolom existenciálnej úzkosti a samoty človeka. Venoval sa i maľbe a litografii. V 60. rokoch získala jeho tvorba zaslúžené uznanie v Benátkach a v Paríži. Narodil sa 10. októbra 1901 v Stampa vo Švačiarsku.
1999 -- v Bratislave zomrel filmový a divadelný herec Anton Šulík. Po maturite na gymnáziu študoval na odbornej textilnej škole v Ružomberku. Ako herec pôsobil v Divadle Petra Jilemnického v Žiline a od r. 1969 v Divadle SNP v Martine. Účinkoval v mnohých slovenských i českých filmoch: Nevera po slovensky, Otec, Soľ nad zlato, Tušenie, Je třeba zabít Sekala. Jeho syn, režisér Martin Šulík, ho obsadil do svojich filmov: Všetko, čo mám rád a Orbis pictus. Narodil sa 27. marca 1931 v Černovej pri Ružomberku.