BRATISLAVA. Opozícia sa opäť pokúsi upraviť zákon o štátnom občianstve tak, aby občania Slovenska neprichádzali o slovenský pas, ak prijmú občianstvo iného štátu. Chce teda vrátiť zákon do stavu, než ho vláda v roku 2010 zmenila do súčasnej podoby.
"V otázke straty štátneho občianstva SR sa navrhuje obnoviť právny stav existujúci do roku 2010. Jedinou formou straty štátneho občianstva SR bude prepustenie zo štátneho zväzku SR na vlastnú žiadosť. Nadobúdaním cudzieho štátneho občianstva sa už štátne občianstvo SR strácať nebude. V súlade s ústavou tak nikomu nebude môcť byť štátne občianstvo SR odňaté proti jeho vôli," navrhujú predkladatelia na čele s Ondrejom Dostálom z SaS.
Navracanie občianstva
Opozícia tiež navrhuje uľahčiť vrátenie slovenského občianstva tým, ktorí oň už pre súčasný zákon prišli. Ak by poslanci uspeli, títo občania by mohli znovu získať občianstvo SR bez toho, aby museli spĺňať podmienky, ktorých splnenie sa od žiadateľov o nadobudnutie štátneho občianstva SR vo všeobecnosti vyžaduje.
Návrh predkladajú poslanci za SaS Ondrej Dostál, Peter Osuský, Martin Poliačik a Martin Klus a tiež nezaradené poslankyne Zuzana Zimenová a Viera Dubačová.
"Novelou zákona o občianstve chceme pomôcť aj našim občanom pred brexitom," uviedol Dostál.
Opozícia sa nazdáva, že po odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) budú riešiť otázku, či majú ako cudzí občania, teda Slováci, riskovať, že nedostanú pracovné povolenie v Británii, alebo či majú požiadať o britské občianstvo. Tým by ale prišli o slovenské.
Opozícia pripomína, že vo Veľkej Británii žije podľa údajov britského Národného štatistického úradu (rok 2015) okolo 85.000 slovenských občanov, ktorým hrozí buď strata zamestnania, alebo strata slovenského občianstva.
"Nie je v záujme Slovenska komplikovať takémuto množstvu slovenských občanov život. A tiež nie je v záujme Slovenska riskovať, že príde o veľké množstvo kvalifikovaných slovenských občanov, ktorí by sa niekedy v budúcnosti mohli vrátiť aj so svojimi skúsenosťami domov," doplnil Dostál.
Prišli o občianstvo
Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17.7.2010 do 2.3.2017) o slovenský pas 1707 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (448). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV).
O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (412), rakúske (242), britské (159), maďarské (88), americké (72), nórske (41), holandské (35), švajčiarske (31), írske (30), belgické (28), austrálske (27), talianske (23), kanadské (21), fínske (11).
Za nimi ďalej nasledujú osoby, ktoré prijali občianstvo švédske, francúzske (obe po desať), čínske, ruské (obe po tri), dánske, islandské, poľské a ukrajinské (všetky po dve), luxemburské, novozélandské, izraelské, srbské a singapurské (všetky po jednej).
Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD).
Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom.
Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.
Občianstvo im vrátili
O vrátenie slovenského občianstva požiadalo za viac ako dva roky platnosti výnimky (od 1.2.2015 do 2.3.2017) 300 ľudí. Slovenský pas už získalo späť 221 žiadateľov, ďalšie žiadosti ministerstvo vnútra vybavuje. TASR to potvrdil tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.
Slovenské občianstvo získali späť ľudia s českým občianstvom (112), nemeckým (44), americkým (22), britským (18), austrálskym, švajčiarskym (obe po päť), talianskym (štyri), holandským, maďarským (obe po tri), izraelským (dve), francúzskym, poľským a rakúskym (všetky po jednom).
Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre súčasný zákon o občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu ministerstva vnútra o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov.
O opätovné udelenie štátneho občianstva treba podľa MV SR písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR.
Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území SR.
Zmeny zákona neprešli
Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný.
Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona nepredložilo.
Od februára 2015 je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov.
Umožňuje, aby bývalí štátni občania Slovenska, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.
Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol.
"Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva," uviedlo ministerstvo.