SME

Blaha vidí v brexite možnosť sociálnejšej Európy, Klus potrebu reformovať Úniu

Brexit je podľa Veroniky Remišovej výstrahou, aby sa členské štáty začali konečne vážne zaoberať fungovaním Únie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Šanca, že Európu čaká éra sociálneho štátu, ale aj varovanie, že ak sa Európska únia (EÚ) okamžite nepokúsi o vlastnú reformu, tak proces jej rozkladu môže ďalej pokračovať. Aj takto vidia situáciu na starom kontinente oslovení poslanci Národnej rady (NR) SR po tom, ako Veľká

Británia do konca marca aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy a spustí proces vystúpenia z EÚ.

Británia si brexit odnesie viac

"Ak to nebude znamenať dominový efekt, čo vyzerá čoraz viac, že nebude, tak potom treba vidieť brexit ako šancu pre EÚ. Nemá zmysel vyplakávať nad odchodom Británie, skôr by sme sa mali snažiť vidieť príležitosti, ktoré brexit ponúka. Spolu s Britmi odchádzajú najväčší zástancovia voľného trhu a neoliberálneho modelu v EÚ, ktorí desaťročia blokovali projekt sociálnej Európy," povedal predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) s tým, že je tu preto veľká šanca, že Európu čaká nová éra sociálneho štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Aktiváciou článku 50 podľa jeho slov konečne skončia špekulácie o tom, či je možné brexit zvrátiť. "Nie, nie je to možné. Británia sa rozhodla a je dobre, že konečne aktivuje článok 50. Plynie tak lehota, ktorá je do veľkej miery šibeničná - rozchod s EÚ nie je ako milostný rozchod dvoch pubertiakov. Bude to mimoriadne náročné a zhltne to veľa času a energie, ktorú aj EÚ, aj Británia potrebujú na celkom iné veci," myslí si Blaha a verí, že sa obe strany rozídu v dobrom.

Šéf eurovýboru je však presvedčený, že negatívne vplyvy brexitu budú oveľa vážnejšie pre Britániu ako pre Európu.

"Vyjednávacia pozícia Bruselu je lepšia než Londýna. Ale určité veci si treba postrážiť: nie je predsa možné, aby na brexit doplácali naši občania. Ak Briti chcú niečo iné, ako majú Nóri, a teda reštriktívnejší model voči Európe, potom musia racionálnymi argumentmi presvedčiť Európu, že takýto model bude výhodný aj pre nás," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Záujmy Slovákov v Británii

Aj pre podpredsedu eurovýboru Martina Klusa (SaS) je rozhodujúce, aby boli v maximálnej možnej miere zabezpečené záujmy našich občanov žijúcich v Británii, resp. tých, ktorí tam v minulosti pracovali.

"Ak príde k tzv. tvrdému brexitu, teda že Británia odíde aj z vnútorného trhu a obojstranne sa začnú zavádzať clá, tak to bude mať vplyv aj na Slovensko ako dôležitého vývozcu automobilov do Británie. Zlé by to bolo aj pre našich občanov žijúcich v Británii, ktorí tak z večera do rána skončia na imigračnom úrade v jednom rade s Afričanom, Číňanom či Juhoameričanom," varoval Klus, ktorý by si osobne prial, aby rokovania viedli k tzv. nórskemu alebo aspoň švajčiarskemu modelu. Briti by vďaka nemu zostali pevne prepojení s EÚ, hoc ako nečlenská krajina.

SkryťVypnúť reklamu

Nová éra pre Európu podľa Klusa spočíva v tom, že ak sa Únia okamžite nepokúsi o vlastnú reformu, tak proces jej rozkladu môže ďalej pokračovať. "Kľúčové budú tiež parlamentné voľby v Holandsku už o pár dní a neskôr najmä prezidentské voľby vo Francúzsku a parlamentné voľby v Nemecku," uzavrel.

Európa príde o veľké množstvo financií

Podľa podpredsedu Zahraničného výboru NR SR Jaroslava Pašku (SNS) je otázkou, či zatiaľ konštruktívna atmosféra vydrží aj po tom, čo si zmluvné strany začnú vyčísľovať svoje nároky a pohľadávky zo vzájomných zmlúv a spoločného hospodárenia počas uplynulých rokov.

"Európa príde o významné finančné prostriedky, ktorými Británia prispievala do rozpočtu EÚ, príde o hospodársky a politický vplyv v mnohých štátoch sveta a, samozrejme, príde aj o významný obranný potenciál," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Paška je presvedčený, že odchod Veľkej Británie z EÚ vyvolá v Európe následné zmeny. "Vývoj je ťažké predvídať. V každom prípade sa však Británia po odchode z EÚ stane prirodzeným lídrom tých európskych štátov, ktoré nevidia svoju budúcnosť v Kalergiho projekte bruselskej ríše. Británia sa teda nezbavuje len nadvlády Bruselu, ale získava aj príležitosť položiť so Švajčiarmi, Nórmi, Islanďanmi či inými odídencami z EÚ základ slobodnejšieho a férovejšieho modelu súžitia európskych národov. Preto je dnes toľká nervozita v Bruseli," myslí si.

Remišová očakáva zložité rokovania

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) očakáva po aktivácii článku 50 zložité rokovania vzhľadom na to, že takáto situácia ešte v EÚ nebola. "Vláda SR by sa v prvom rade mala snažiť, aby s Britániou vyjednala kompromis pre našich ľudí, ktorí tam už dlhodobo žijú a pracujú a zo svojich platov často živia svoje rodiny na Slovensku. Verím, že rokovania budú konštruktívne a zostávajúce krajiny zostanú jednotné," deklarovala.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Remišovej by mal byť odchod Británie pre zostávajúce členské krajiny výstrahou, aby sa konečne začali vážne zaoberať fungovaním Únie a dohodli sa na jej reforme. "Dôležitý bude aj výsledok volieb v Holandsku a vo Francúzsku. Ak by po nich zostavovali vládu protieurópske strany, môže to ohroziť existenciu Únie tak, ako ju v súčasnosti poznáme," zdôraznila s tým, že pre Čínu, USA či Rusko je rozdrobená Európa oveľa ľahším súperom ako jednotná Európa.

Aj Remišová vníma, že v Británii pracuje množstvo Slovákov, a preto je potrebné presadiť čo najlepšie podmienky pre našich ľudí. "Práca a pobyt v Británii sa budú vybavovať ťažšie. Je to výzva pre našu vládu, aby konečne zlepšila školstvo a podmienky na podnikanie, aby si mladí ľudia našli uplatnenie doma a nemuseli odchádzať do zahraničia," povedala opozičná poslankyňa.

SkryťVypnúť reklamu

V odchode Británie však vidí aj šancu presťahovať z Londýna na Slovensko Európsku liekovú agentúru. "Sama som niekoľkokrát vyzývala vládu, aby sa zasadzovala za presťahovanie jej sídla na Slovensko, keďže to môže prispieť k rozvoju odvetvia a poskytuje lepšie príležitosti pre naše univerzity a výskumníkov. My sme jednou z mála krajín, ktorá na svojom území nemá žiadnu agentúru EÚ. Výsledky vlády v tejto oblasti zatiaľ, žiaľ, nevidno," uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 548
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 647
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 284
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 811
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 643
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 813
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 760
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 322
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Max Verstappen po víťaznej kvalifikácií na Veľkú cenu Japonska 2025.

Štvornásobný majster sveta sa prehnal po trati a zajazdil rekordný čas Suzuky.


Reuters
Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
 Samuel Hlavaj.

Slovenský brankár vychytal tretie víťazstvo v rade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu