SME

Včera prvýkrát rokoval parlamentný výbor pre kontrolu vojenských spravodajských služieb

BRATISLAVA (SME - pt) - Včera sa prvýkrát zišiel osobitný kontrolný výbor NR SR pre kontrolu Vojenského spravodajstva. Výbor má mať osem členov, ale NR SR zatiaľ zvolila iba šiestich. Predsedom výboru je J. Danko (HZDS) a ďalšími členmi sú I. Andrejčák ..

BRATISLAVA (SME - pt) - Včera sa prvýkrát zišiel osobitný kontrolný výbor NR SR pre kontrolu Vojenského spravodajstva. Výbor má mať osem členov, ale NR SR zatiaľ zvolila iba šiestich. Predsedom výboru je J. Danko (HZDS) a ďalšími členmi sú I. Andrejčák (HZDS), M. Vanko (HZDS), K. Kolník (ZRS), M. Michalec (SNS) a nezávislý J. Klein. Na námietku, že výbor nie je zložený podľa pomerného princípu tak, ako to ukladá zákon o rokovacom poriadku, a nemá plný počet členov, J. Danko odpovedal: "Mojou snahou bolo čo najrýchlejšie výbor sfunkčniť, pretože bola výčitka, že spravodajské služby nie sú parlamentom kontrolované." Podľa jeho slov výbory prijímajú uznesenia nadpolovičnou väčšiou hlasov a "šesť je nadpolovičná väčšina". "Je lepšie, ak výbor nebude pracovať, nebude parlamentná kontrola spravodajských služieb, alebo ak aj nie je kompletný, začne v zmysle platných zákonov parlamentnú kontrolu? Čo je menšie zlo?" opýtal sa Danko. Paragraf 60 zákona o rokovacom poriadku však v odseku 2 ustanovuje, že "členov osobitného kontrolného výboru volí Národná rada SR podľa princípu pomerného zastúpenia členov poslaneckého klubu alebo poslaneckých klubov a vzhľadom na určený počet členov osobitného kontrolného výboru". Zastúpená v ňom by teda mala byť aj opozícia, a nie nezávislý poslanec. Danko uviedol, že výbor sa zaoberal kontrolou hospodárenia Vojenského obranného spravodajstva (kontrarozviedka) a Vojenskej spravodajskej služby (rozviedka) a návrhom ich rozpočtu na rok 1998. "Výbor posudzoval, či navrhované prostriedky zodpovedajú úlohám, ktorými sú služby poverené. Konštatovali sme, že áno," uzavrel Danko a odmietol uviesť čísla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: SME - pt

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 886
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 463
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 222
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 574
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 837
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 168
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 129
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 851
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Coco Gauffová a Aryna Sabalenková po finále Roland Garros 2025.

Finalistky Roland Garros sa museli vysporiadať s náročnými podmienkami.


Albert Šimek
Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu