SME

Slovensko sa vlani zapojilo do 17 misií medzinárodného krízového manažmentu

V tomto roku vyšleme do Pobaltia 152 vojakov ako spoločný príspevok V4.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovensko sa v roku 2016 zapojilo do 17 misií medzinárodného krízového manažmentu a to v rámci aktivít Európskej únie (6), OBSE (6), NATO (2) a OSN (3).

Zástupcovia Slovenska pôsobili v operáciách a misiách v Afganistane, na Cypre, v Bosne a Hercegovine, Kosove, Macedónsku, na Mali, Haiti, Golanských výšinách, Ukrajine, v Turkmenistane, Moldavsku a Gruzínsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvádza sa to v správe o pôsobení SR v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu v roku 2016 z dielne ministerstva zahraničných vecí.

Pokiaľ ide o misie OSN, najviac príslušníkov Slovensko vyslalo do mierovej misii UNFICYP na Cypre. K 1. januáru 2016 pôsobilo v operácii UNFICYP na Cypre 159 príslušníkov OS SR, v septembri na žiadosť OSN navýšila SR počet príslušníkov na 169. Vlani vykonali dve rotácie, počas ktorých sa vystriedalo 326 vojakov, z toho 13 žien. Od začiatku pôsobilo v rámci misie 2 941 príslušníkov OS SR, z toho 122 žien. Misia UNFICYP je jedna z najdlhšie aktívnych mierových misií na svete. Jej úlohou je prevencia konfliktu medzi komunitou cyperských Grékov a cyperských Turkov na ostrove.

Pokiaľ ide o misie OSN v tomto roku, Slovensko chce pokračovať vo vysielaní príslušníkov do misií na Haiti a na Cypre. Slovensko takisto chce, aby na Haiti ostalo pôsobiť šesť policajtov a na Cypre sa ich počet zvýšil na šesť.

V rámci operácie NATO Resolute Support v Afganistane pôsobilo koncom minulého roka 42 vojakov. OZ SR majú v tejto operácii mandát na vyslanie 66 vojakov. V priebehu roka 2016 nasadili do operácie Letecký poradný tím, nasaditeľný komunikačný modul, vojenských poradcov a zdravotnícky personál, konkrétne poľný chirurgický tím. Od začiatku operácie v roku 2015 pôsobilo v Afganistane 202 príslušníkov OS SR, z toho 11 žien.

V operácii EÚ EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine pôsobilo ku koncu minulého roka 41 príslušníkov ozbrojených síl. Vďaka rotáciám sa v operácii vystriedalo 76 vojakov, z toho tri ženy. Od začiatku operácie pôsobilo celkovo 755 príslušníkov OS SR, z toho 23 žien. Vojenská operácia EUFOR ALTHEA, zriadená v decembri 2004, je súčasťou komplexného prístupu EÚ k bezpečnostnej, politickej a sociálno-ekonomickej stabilizácii Bosny a Hercegoviny.

V tomto roku budú príslušníci ozbrojených zložiek SR naďalej pôsobiť v rámci misií EUBAM Moldavsko-Ukrajina, EUMM Gruzínsko a EULEX Kosovo. Pre redukciu v misii v Kosove sa bude Prezídium PZ spolu s MZVaEZ snažiť zapojiť do civilnej misie EÚ na Ukrajine (EUAM Ukrajina) a navýšiť počet policajtov v misii EUMM Gruzínsko.

V misiách OBSE malo v roku 2016 Slovensko zastúpenie v špeciálnej monitorovacej misii (SMM) na Ukrajine (10 príslušníkov) na hraničnom prechode Gukovo-Doneck (1), Kosove (1), Macedónsku (1), v Turkménsku (1) a Bosne a Hercegovine (1).

SkryťVypnúť reklamu

Takmer polovica občanov SR, ktorí pôsobia v misiách OBSE, sú policajti a ďalšia polovica sú zástupcovia iných rezortov, respektíve zástupcovia civilnej sféry. „Vzhľadom na nedávne negatívne skúsenosti s aktivitami jedného slovenského príslušníka v pozorovateľskej misii na východnej Ukrajine bude treba v nasledujúcom období venovať väčšiu pozornosť komplexnému preverovaniu osôb, ktoré budú vysielané do misií. Nomináciám kandidátov by mala predchádzať informácia zodpovedných spravodajských a policajných inštitúcií sprístupnených ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí,“ píše sa v správe.

Dokument tiež pripomína, že bojová skupina EÚ zostavená krajinami Viségradskej štvorky (V4) v júni 2016 zavŕšila svoju polročnú pohotovosť.

Príslušníci OS SR boli spoločne s českými, maďarskými a poľskými vojakmi v období od 1. januára do 30. júna 2016 pripravení reagovať na prípadné krízové situácie. V tomto roku zase vyšleme do Pobaltia 152 vojakov ako spoločný príspevok V4 v oblasti ochrany a obrany východného krídla NATO.

V materiáli sa takisto upozorňuje na to, že bezpečnostné prostredie v roku 2016 bolo charakterizované vysokou mierou nepredvídateľnosti a komplexnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Oblúk nestability, ktorý lemoval EÚ pozdĺž juhovýchodnej hranice, obsiahol viacero bezpečnostných rizík a hrozieb, vrátane nekontrolovaných migračných tokov, energetickej bezpečnosti, teroristických útokov, ako aj konvenčných hrozieb, a to najmä v dôsledku zvýšenej aktivity leteckých operácií tretích krajín v blízkosti vzdušného priestoru EÚ a NATO,“ uvádza sa v materiáli.

Okrem toho pokračoval trend pretrvávajúceho násilia a destabilizácie na juhovýchodnej Ukrajine, ozbrojených aktivít teroristických skupín v oblasti Blízkeho východu, najmä v oblasti Sýrie a Iraku, ako aj pokračujúce násilie a neschopnosť štátov zaručiť bezpečnosť a viesť politický dialóg v severnej a Subsaharskej Afrike.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 503
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 753
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 554
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 603
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 156
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 812
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 485
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu