6. mar 2017 o 14:49

Ústavný súd potvrdil pokutu pre Matoviča, môže prísť o mandát

Šéf OĽaNO pokutu vo výške šiestich platov podľa súdu zaplatiť musí.

Peter Kováč

reportér denníka SME

Igor Matovič.
Igor Matovič. (zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
Písmo: |
diskusia

BRATISLAVA. Koaličným poslancom už nič nebráni, aby odhlasovali, že odoberajú poslanecký mandát šéfovi OĽaNO Igorovi Matovičovi.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií môže obnoviť konanie v tejto veci, ktoré pozastavil ešte v novembri.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umožnil mu to Ústavný súd, ktorý na pondelkovom neverejnom zasadnutí rozhodoval o Matovičovej sťažnosti proti pokute takmer 12-tisíc eur, ktorú mu výbor udelil ešte v júni.

Poslanca výbor trestal za to, že v roku 2013 mal 21 dní aktívnu živnosť. Obnovila sa mu automaticky potom, ako si ju zabudol opakovane pozastaviť. Poslanci majú zakázané podnikať.

Matovič pokutu vtedy odmietol zaplatiť. "Súd rozhodnutie výboru pre nezlučiteľnosť funkcií zo 16. júna 2016 potvrdzuje," oznámil však Ústavný súd k najnovšiemu rozhodnutiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rovnaký prešľap s obnovenou živnosťou urobil Matovič aj minulý rok. Trest zaň ešte nedostal, keďže výbor čakal, kým sa uzavrie prípad prvej pokuty.

Opakované porušenie rovnakých predpisov podľa zákona znamená stratu mandátu.

Či sa tento postup uplatní aj pri Matovičovi, alebo obíde len s ďalšou pokutou, si šéf výboru Martin Poliačik z SaS vopred netrúfa odhadnúť.

"Budeme sa musieť rozhodnúť podľa názoru poslancov," povedal Poliačik. O právny názor na tému pôvodne požiadal aj Ústav štátu a práva SAV, no pre zaujatosť väčšiny z jeho odborníkov napokon z tejto požiadavky zišlo.

Matovič o poslanecký mandát nepríde. Zatiaľ
Prečítajte si tiež:
Matovič o poslanecký mandát nepríde. Zatiaľ

Zatiaľ platiť nebude

Matovič rozhodnutie súdu zatiaľ nepozná a pokutu preto zatiaľ platiť neplánuje. "Zaujíma ma zdôvodnenie, keďže v podaní som dobre vyargumentoval, čo je formálne podnikanie a čo je skutočné vykonávanie podnikateľskej činnosti."

SkryťVypnúť reklamu

O tom, ako dopadne hlasovanie poslancov o jeho mandáte, si však veľké ilúzie nerobí. "Predpokladám, že pokušeniu neodolajú," odhadol, či výbor odhlasuje, že príde o mandát.

Výsledok hlasovania výboru ťažko vopred odhadnúť. Viaceré poslanecké kluby konečný postoj ešte nezaujali.

Poliačik hovorí, že by uprednostnil iba ďalšiu pokutu, preštudovať rozhodnutie si ešte chce Peter Kresák z Mosta-Híd a Smer je zatiaľ nejednotný, hoci sa s SNS prikláňal k odobratiu mandátu.

"Vyššiu úroveň kultúry v parlamente nedosiahneme, lebo stačí, aby si Igor Matovič vybavil asistentský preukaz a bude sa pohybovať po parlamente ako doteraz," hovorí však poslanec Smeru Ján Podmanický. "Navyše, nebude mať problém robiť divadelné obštrukcie, napríklad pri vchode do sály," povedal pre agentúru Sita.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič by sa po strate mandátu mohol ešte raz obrátiť na Ústavný súd a argumentovať napríklad tým, že prvýkrát zákon porušil ešte počas minulého volebného obdobia.

V aktuálnom období by z tohto pohľadu nešlo o rovnaký opakovaný prešľap.

Príde Matovič o mandát? Poslanci začali riešiť jeho trest
Prečítajte si tiež:
Príde Matovič o mandát? Poslanci začali riešiť jeho trest

Obnovia aj ďalšie konania

Rozhodnutie Ústavného súdu sa nedotkne len Matoviča. "Obnovíme všetky konania, ktoré sa týkajú podnikania ústavných činiteľov a boli pozastavené," zhrnul Poliačik.

Rovnaký zákon ako Matovič porušili aj poslanci Stanislav Kubánek zo Smeru, Eugen Jurzyca z SaS a Peter Šuca zo Smeru.

Kubánkovi hrozí rekordná pokuta až stotisíc eur. Zákon údajne porušil až deväťkrát. Šéf Smeru v Prešove, ktorý zároveň šéfuje aj úradu tamojšej župy, už vopred pripustil, že sa možno vzdá mandátu dobrovoľne, aby sa vyhol pokute.

SkryťVypnúť reklamu

Výbor by sa mal pokutami opäť zaoberať už na najbližšom rokovaní, ktoré je naplánované na druhý týždeň marcovej schôdze parlamentu.

Igor Matovič

19. 11. 2025. Bratislava.Igor Matovič v relácii Aréna..Foto: Jozef Jakubčo/SME
Video

Matovič v Aréne: Fico skončil. Ale Šimečka ešte nie je pripravený byť premiérom

Šéf Hnutia Slovensko odmieta, že oslabuje opozíciu.

282
Publicista Matúš Ritomský.

Odmietnime Ficov falošný príbeh

Za Matoviča síce zlyhalo politické vedenie, ale nie prozápadný pokrokový potenciál štátu.

51
Matia Lenická

Slovenquo vadis?

Uvoľnite priestor: Slovensko potrebuje mladých a odvážnych.

38
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu