BRATISLAVA. Ozdravný plán štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne pôjde podľa lídra SaS Richarda Sulíka v plnom rozsahu na účet ľudí.
„Všetky kroky, ktoré navrhujú, sú na úkor pacientov," vyhlásil v pondelok na tlačovej konferencii. Tvrdí, že ľudia tak budú znášať výsledky rozkrádania a plytvania v zdravotníctve, za ktoré má byť zodpovedný premiér Robert Fico (Smer), keďže to toleroval.

“Poisťovňa podporuje málo efektívne nemocnice
„
Neefektívny prístup
SaS by situáciu štátnej poisťovne riešila napríklad cez zmenu prístupu k nákupu zdravotnej starostlivosti. Ako poukazuje Martin Barto, člen zdravotníckeho tímu SaS a bývalý šéf sekcie ekonomiky.
Štátna poisťovňa by ako najväčší hráč na trhu mohla podľa neho nakupovať najlacnejšie, býva tomu však naopak.
Tvrdí, že ak by za výkony a vyšetrenia platila ako súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera, ušetrilo by to desiatky miliónov eur. Odporúča tiež viac tlačiť na ceny špeciálneho zdravotného materiálu a zlepšiť výber poistného.

Zadĺžené nemocnice
Okrem toho by sa tiež venoval ozdraveniu štátnych univerzitných a fakultných nemocníc, ktoré majú stámiliónové dlhy.
"Väčšina z nich nemá žiadne tvrdé rozpočtové obmedzenia, jednoducho ich hospodárenie nie je možné ľahko skontrolovať, peniaze akoby tam mizli," poznamenal Barto s tým, že poisťovňa tak podporuje málo efektívne nemocnice.
Ozdravovaniu štátnej poisťovne okrem toho vyčíta malú ambicióznosť v oblasti prevádzkových nákladov. Tvrdí, že ak by sa ušetrilo desať percent ako v minulosti, ročne by to prinieslo deväť miliónov eur.
Poisťovňa reaguje
Ani jedno z opatrení ozdravného plánu, ktoré vie štátna poisťovňa priamo ovplyvniť, nie je podľa poisťovne koncipované tak, že by sa malo negatívne dotknúť pacienta.
„VšZP však musí záležať aj na tom, aby sa dostala do lepšej finančnej kondície. Je maximálne otvorená odbornej diskusii o návrhoch, ktoré by prispeli k naplneniu tohto zámeru s ohľadom na pacientov a zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.
VšZP v reakcii poukázala, že zefektívňuje svoju činnosť a šetrí na vlastnej prevádzke aj mimo opatrení ozdravného plánu. Rovnako, že má vysokú úspešnosť výberu poistného - k 31.12.2016 to bolo 99,83 percenta.
„Pokiaľ ide o kontrolu hospodárenia nemocníc, VšZP podporuje zámer Ministerstva zdravotníctva SR posilniť kontrolu hospodárenia nemocníc prostredníctvom dozorných orgánov,“ doplnila Balážová.
Pripomenula tiež, že znižovanie cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu je súčasťou ozdravného plánu, pričom sa usporia desiatky miliónov eur.
Práva pacientov
Asociácia na ochranu práv pacientov otvorila diskusiu k ozdravnému plánu. Viaceré členské organizácie totiž asociácii priamo sprostredkovali problémy, ktoré by mohol priniesť ich členom. Námietky sa týkali aj medializovaných navrhovaných zmien pri liečbe makulárnej degenerácie oka či hepatitídy C.
„Súhlasíme, že sa v zdravotníctve plytvá a je potrebné efektívne vynakladať finančné prostriedky. Chýbajúce financie v sektore však v žiadnom prípade nesmie pocítiť samotný pacient,“ prizvukuje prezidentka asociácie Mária Lévyová.
Generálny riaditeľ štátnej poisťovne Miroslav Kočan asociáciu ubezpečil, že opatrenia by nemali ísť na úkor dostupnosti liečby ochorení. „Zmeny v kategorizácii nie sú súčasťou ozdravného plánu. Napriek tomu, samozrejme, prioritou je, aby sa aj takéto opatrenia, ako aj samotný ozdravný plán, nedotkol pacienta. Teda, aby mal dostupnú liečbu,“ uviedol Kočan.
Asociácia ako najväčšia strešná pacientská organizácia požiadala poisťovňu aj o podporu pri zaradení do kategorizačných komisií ministerstva zdravotníctva.
Kroky poisťovne
„Myslíme si, že práve účasťou pacientov by sme mohli vopred zabrániť nepresným informáciám, ale aj rozhodnutiam, ktoré môžu znížiť dostupnosť efektívnych liekov a zdravotníckych pomôcok. Ak v nich majú zastúpenie poisťovne, nemocnice, lekári, mal by mať aj pacient,“ doplnila Lévyová.
Podľa zverejnených informácií poisťovňa sľúbila asociácii podporu, spolu so záväzkom, že jednotlivé kroky z ozdravného plánu s asociáciou, ako aj so špecializovanými pacientskymi organizáciami, bude prerokovávať.
„Je pre nás dôležité, aby najväčšia poisťovňa pacientov vopred o svojich krokoch informovala. Je to totiž v konečnom dôsledku pacient, ktorého sa rozhodnutia poisťovní dotýkajú,“ dodala Lévyová. Asociácia a Všeobecná zdravotná budú naďalej pokračovať v spoločných stretnutiach.

Štátna zdravotná poisťovňa musela ozdravný plán vypracovať pre rekordnú minuloročnú stratu, ktorá má dosiahnuť okolo dvesto miliónov eur.
Vlastnými úspornými opatreniami plánuje získať vyše 115 miliónov eur. Chce šetriť na liekoch, zdravotníckych pomôckach aj preplácaní zdravotnej starostlivosti.