BRATISLAVA. „Vieme vytvoriť stabilnú koalíciu s 87 mandátmi,“ vyhlásil pred rokom po parlamentných voľbách líder najsilnejšej opozičnej strany SaS Richard Sulík.
Súčasťou pravicovej vlády, o ktorú sa neoficiálne pokúšal, mali byť SaS, OĽaNO, Most-Híd, Sieť, SNS a Sme rodina. Ich lídri na seba dnes vyťahujú zákulisné informácie, niektorí sa nedokážu osloviť ani menom a predseda Siete Radoslav Procházka v politike definitívne skončil.

„Tá koalícia by dnes už neexistovala,“ hovorí Béla Bugár, predseda Mosta-Hídu. On aj predseda SNS Andrej Danko sa napokon stali súčasťou koalície na čele so Smerom.
Dnes majú výhrady najmä k Igorovi Matovičovi z OĽaNO. Bugár s ním podľa vlastných slov už skončil a Danko ho zasa nazýva „poslancom z Trnavy“.
Povolebné rokovania
5. marca 2016 sa konali parlamentné voľby.
8. marca začal Richard Sulík neformálne rokovania s lídrami pravicových strán.
12. marca Andrej Danko z SNS oznámil, že zo Sulíkom rokovať nebude.
15. marca podpísali Smer, SNS, Most-Híd a Sieť programové priority na roky 2016 - 2020.
Pre Matoviča je Danko „kapitán“, „Slota v ružovom“ alebo „magor, ktorý bozkáva kapitánske výložky asi aj na pyžame“. Bugára označuje za „morálny odpad“, lebo podľa neho okradol svoju rodinu pri predaji pozemkov pod R7.
Ochotu ísť s nimi pred rokom do vlády odôvodňuje tým, že nevedel, čo sú zač. Dnes si už spoluprácu predstaviť nevie.
„Sulík by musel byť veľký umelec, aby tých dvoch dokázal udržať od rozkrádania spoločnej špajzy,“ hovorí. Dnes sa sústredí skôr na spojenectvo s mimoparlamentnou SMK a KDH.

Skončila by Sieť?
Hoci víťazom vlaňajších volieb sa stal Smer, Sulík už po volebnom víkende rozbehol neoficiálne rokovania s lídrami pravicových strán. Po každom z nich informoval médiá, že vedia nájsť zhodu a pravicová koalícia je reálna. Keď zostávala už len SNS, Danko vyhlásil, že rokovať bude len s víťazom volieb.
Na zablokovanie rokovaní o pravicovej vláde odpovedali takmer okamžite Most aj Sieť, ktoré prijali ponuku predsedu Smeru Roberta Fica, aby sa stretli na Úrade vlády. Sulík ich vtedy vyzval, aby neničili možnosť vzniku pravicovej vlády. Keďže strany sa so Smerom dohodli na koalícií za niekoľko dní, opozícia ich upodozrievala z toho, že mali všetko vopred dohodnuté.
Prvým dôsledkom črtajúcej sa štvorkoalície na čele s Ficom bol odchod poslancov Miroslava Beblavého, Simony Petríkovej, Kataríny Macháčkovej a náhradníčky Zuzany Zimenovej zo Siete. Najmenšia koaličná strana pod vedením Radoslava Procházku potom nemala dosť poslancov na vznik parlamentného klubu.