BRATISLAVA. Zrušenie Mečiarových amnestií podporuje aj Oskar Fegyveres, ktorý pred 21 rokmi vypovedal na polícii o nevedomej účasti na únose Michala Kováča mladšieho a z obavy o svoju bezpečnosť sa roky skrýval v zahraničí.
Spolu s manželkou v utorok podpísali výzvu na zrušenie amnestií, ktorú rozbehla mimovládka VIA IURIS.
"Dianie okolo amnestií sledujem veľmi pozorne, lebo dúfam, že to bude naposledy a s úspešným koncom," hovorí korunný svedok v prípade zavlečenia prezidentovho syna. Či by zrušenie amnestií prispelo k potrestaniu vinníkov, nevie, no "aspoň by bolo poukázané na to, aká bola pravda".

Podľa výsledkov vyšetrovania bol zo zavlečenia Michala Kováča mladšieho a návodu na vraždu Remiáša obvinený vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Amnestie však súdny proces zablokovali.
Výzvu za zrušenie amnestií za 24 hodín podporilo vyše 25-tisíc ľudí. Sú medzi nimi aj osobnosti spoločenského a kultúrneho života.
Verejný tlak na zrušenie Mečiarových amnestií potvrdil aj nedávny prieskum agentúry Focus. Až 63 percent opýtaných v ňom povedalo, že podporuje ústavný zákon na zrušenie amnestií.

Fegyveres: Pozvánka mi neprišla, na film pôjdem
O opätovnom zrušení Mečiarových nemorálnych amnestií sa bude hlasovať na začiatku marcovej parlamentnej schôdze. Tému oživuje aj minulotýždňová premiéra filmu Únos, ktorý vychádza zo skutkov, na ktoré sa amnestie vzťahujú. Režisérka Mariana Čengel Solčanská vo filme prepojila zavlečenie Kováča mladšieho a vraždu Roberta Remiáša. Cez víkend na film prišlo rekordných takmer 70-tisíc divákov.