BRATISLAVA. Začína sa to ako bežné ochorenie. Človek, najčastejšie malé dieťa, na začiatku len kýcha a má kašeľ.
Postupne sa pridávajú vysoké teploty, ktoré môžu vystúpiť až na 39 stupňov Celzia. Za ušami sa začnú vytvárať červené vyrážky, ktoré prejdú neskôr na tvár a na celé telo.
Informácie o očkovaní
Všetko, čo potrebujete vedieť o očkovaní nájdete na ockovanie.sme.sk
Osýpky sa u nás naposledy vyskytli v roku 1998, aj to len v niektorých okresoch východného Slovenska. Vďačíme za to povinnému očkovaniu v 15. mesiaci života dieťaťa a následnému preočkovaniu v 11. roku.
Teraz sa zabudnutá choroba môže vrátiť. Odborníci, ktorých oslovil denník SME sa zhodli, že hlavnou hrozbou nie je zemepisná blízkosť Rumunska a Maďarska, kde epidémie osýpok už vypukli.

Obyvatelia Slovenska sú proti osýpkam zraniteľnejší v dôsledku aktuálne klesajúcej miery zaočkovanosti detí takzvanou MMR vakcínou. Tou sa okrem osýpok očkuje aj proti mumpsu a ružienke.
Medzi najmenšími deťmi sa tak vytráca kolektívna imunita, ktorá ich v minulosti chránila.
Zaočkovanosť voči osýpkam
- Bratislavský kraj - 92,9 %
- Trenčiansky kraj - 92,1 %
- Banskobystrický kraj - 94,2 %
- Košický kraj - 94,6 %
- Trnavský kraj – 96,0 %
- Prešovský kraj – 95,4 %
- Žilinský kraj – 95,0 %
- Nitriansky kraj – 96,1 %
Ročník narodenia: 2014, zdroj: ÚVZ SR
"Vzhľadom na pokles zaočkovanosti v Slovenskej republike sa nedá vylúčiť, že ochorenie spôsobí epidémie aj na našom území," vysvetľuje Zuzana Dropová, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.
Riziko epidémie na Slovensku
Riziko prepuknutia najmä lokálnych epidémií nevylučuje ani detská lekárka Miluša Džupinová z Prešova. Obzvlášť rizikové sú podľa nej rómske komunity, v ktorých sú nízke hygienické štandardy a ich príslušníci majú slabú imunitu.
V dôsledku klesajúcej zaočkovanosti voči osýpkam nie je v bezpečí ani väčšinová populácia.
Potrebnú až 95-percentnú zaočkovanosť voči tomuto ochoreniu v roku 2014 podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva nedosiahli až štyri kraje Slovenska.