BRATISLAVA. Hodinu pred začiatkom diskusnej relácie Téma dňa stáli pred budovou televízie TA3 desiatky ľudí. Na blízkej benzínovej pumpe stálo policajné auto, ďalší dvaja policajti hliadkovali pred vstupnou bránou.
„Dúfam, že dnes nebudeme musieť zasahovať, ale zatiaľ to tak nevyzerá,“ hovoria. Krátko po siedmej prišiel do televízie Béla Bugár z Mosta – Híd, pár minút po ňom priviezol šofér aj Vladimíra Mečiara. Expremiér sa na novinárov ani nepozrel.
Ukázali nesúhlas
Asi pol hodinu pred začiatkom relácie sa pred bránou televízie začali zhromažďovať aj ľudia, ktorí prišli vyjadriť svoj názor. V rukách držali papiere s textom ako „Skutok sa stal“ alebo „Som za,“ čo je odkaz na petíciu, ktorá na internete požaduje zrušenie Mečiarových amnestií.
„Prišla som, aby som jasne ukázala, že nesúhlasím s tým, čo sa dialo v 90-tych rokoch,“ hovorí jedna z protestujúcich.
Pred budovu prišli aj poslanci Jozef Viskupič z OĽaNO a Martin Poliačik z SaS. Hovoria, že prišli kvôli tomu, aby na Mečiara aspoň zakričali, že jeho činy sú nemorálne.
„Od Bélu Bugára očakávam, že vytiahne zo seba to najlepšie a bude Mečiarovi oponovať,“ hovoril Poliačik pred začiatkom diskusie. Cez megafón pomocou telefónu púšťali pesničky, zaznela skladba od rapera Tóna S proti amnestiám, aj Karel Kryl.
Diskusiu protestujúci počúvali z mobilného telefónu, poslanci Viskupič a Poliačik zvuk zosilňovali cez megafón. Pri mnohých Mečiarových výrokoch ľudia krútili hlavou a medzi sebou si hovorili - klamár. Poslanci uznali, že Bugár asi tri razy argumentoval proti Mečiarovým rečiam veľmi správne.
Mečiar trvá na nezrušiteľnosti
"Ja ho poznám, pán Mečiar sa nezmenil. Ale malo to význam. Minimálne tí ľudia, ktorí v tom období nežili, dostali trošku prehľad, čo sa vtedy udialo," povedal Bugár tesne po konci debaty novinárom.
Šéf Mosta-Híde bude presviedčať svojich koaličných partnerov Smer a SNS, aby podporili zrušenie amnestií. "Stačí desať hlasov a je deväťdesiatka. Budem presviedčať," povedal v diskusii podpredseda parlamentu, ktorý vníma určité zmeny názorov na zrušenie amnestií v Smere a silnejúcu spoločenskú objednávku.
Mečiar trvá na nezrušiteľnosti amnestií. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.
"Ústavný súd povedal, že sú nezrušiteľné. Parlament nemá kompetenciu zrušiť amnestie," uviedol Mečiar, podľa ktorého by to mohlo skončiť na európskom súde. Sám by ale podanie nedal. "Nemusím, tu sú ľudia, ktorým záleží na právnom statuse tohto štátu," poznamenal.
Bugár Mečiarovi oponoval, amnestie sa podľa neho dajú zrušiť, ale bývalý premiér sa toho bojí. "Vy sa máte čoho báť, preto to bránite," skonštatoval. "Nemám sa čoho báť," vyhlásil Mečiar, podľa ktorého politici dnes hrajú o hlavu premiéra Roberta Fica (Smer) a nie o jeho. "Mne sa nič nestane," poznamenal Mečiar. "Tu sa nehrá o hlavu pána Fica, ale o to, aby ľudia už konečne vedeli, čo sa stalo, aby sa to dostalo do histórie a aby sa o tom aj mladí mohli učiť, aby sa to už neopakovalo," zdôraznil Bugár.
Myslí si, že zrušením by sa opäť spustilo vyšetrovanie a ukázalo by sa, kto bol do únosu a zrejme aj do Remiášovej vraždy zapojený.

Zaútočil na svedka aj zosnulého prezidenta
Mečiar naďalej trvá na tom, že na zavlečení prezidentovho syna sa nepodieľala Slovenská informačná služba (SIS). Nevylučuje, že v SIS o tom niekto mohol vedieť.
Mečiar zároveň v diskusii zaútočil tak na svedka únosu Oskara Fegyveresa, ako aj na zosnulého prezidenta Michala Kováča. Fegyveres podľa neho za obvinenie SIS z únosu dostal peniaze. Svoju angažovanosť na únose Mečiar naďalej odmieta, tvrdí, že o tom na rozdiel od prezidenta Kováča nevedel. "Vedel, kedy sa to stane, aj kto to urobí. Prezident vedel, čo sme my nevedeli a nekonal," tvrdil Mečiar.
"Nezmenili ste sa, na vašom mieste by som sa minimálne ospravedlnil. Hovoríte klamstvá," reagoval Bugár, ktorý sa zastal zosnulého prezidenta Kováča. Odmietol aj Mečiarovo vyjadrenie, že exprezident "ľúbil peniaze". "Ak by to bolo tak, tak by sme mu nemuseli prispievať na liečenie. Keby ľúbil peniaze, nemá problém, ako ho nemáte vy," obrátil sa na Mečiara. Bugár je presvedčený o tom, že na únose mladého Kováča sa podieľala SIS.

Toto sa nedá vymyslieť
Pripomenul, že všetko je zadokumentované v spise. Bugár opísal, ako autá blokovali cestu a ako sa menili "siskári", spomenul telefonáty. "Nehovorte mi, že sa to nestalo. Toto sa nedá vymyslieť, nedá sa vymyslieť telefónne číslo, ktorým Lexa ako riaditeľ SIS telefonoval. Prečo nepoviete, že už by bolo amnestie načase zrušiť, nech sa vyšetruje, keď sa nemáte čoho báť?" adresoval Bugár Mečiarovi. Šéf Mosta-Híd tvrdí, že orgán patriaci pod úrad vlády, pod predsedu vlády, teda SIS, zavliekla mladého Kováča do cudziny. Mečiar podľa jeho slov amnestoval 13 "siskárov", ktorí sa na tom podieľali. Expremiér to odmieta.
Bugár niekoľkokrát vyzval Mečiara, aby sa ospravedlnil aj matke zavraždeného Remiáša. "Nemyslíte si pán Mečiar, že by bolo zadosťučinenie ospravedlniť sa?" apeloval Bugár. "Za čo?" odvetil Mečiar. "Za to, čo sa stalo jej synovi. Bol zabitý. Ten výbuch bol narafičený," opakoval Bugár odvolávajúc sa na dôkazy, ktoré majú viesť aj k SIS.
"Nezneužívajte tragédiu tohto mladého človeka. Neboli to štátne orgány," reagoval Mečiar, podľa ktorého bola Remiášova smrť vyšetrená, páchateľ je neznámy. "Ešte povedzte, že skutok sa nestal a mňa šľak trafí," poznamenal Bugár. Podľa Mečiara nie je čas o zavlečení povedať všetko.

Mečiar na otázky nereagoval
Po diskusii zostalo pred bránami na oboch aktérov čakať do 20 ľudí. Okrem skôr pripravených plagátikov sa na mieste zjavil aj odkaz, ktorý tvrdí, že Mečiar je zodpovedný za vraždu Róberta Remiáša. Vo vnútri areálu televízie čakali na Mečiara štyria policajti, pri bráne ich bolo o niečo viac.
Postupom času však ubúdali protestujúci aj policajti. Približne o desiatej z televízie odišiel Bugár, obmedzil sa však len na stručný komentár zo zadného sedadla svojho auta. Na Mečiara ľudia museli čakať až do štvrť na dvanásť. Zamestnanci televízie čakajúcim ľuďom dokonca párkrát priniesli čaj, mnohí napriek tomu dlhé čakanie nevydržali.
"Hanba," ozval sa krik protestujúcich v okamihu, keď expremiér vyšiel z dverí televízie. Mečiar na to nereagoval, len pri nastupovaní do auta zakýval smerom do pripravených kamier. Na novinárske otázky pri odchode nereagoval vôbec.
Protestujúci aspoň na chvíľu pred čelné sklo auta dostali transparenty so svojimi odkazmi pre niekdajšieho najsilnejšieho muža Slovenska.
"Napriek tomu, že sme museli dlho čakať, sme radi, že sme aspoň takto mohli Mečiarovi ukázať, čo si o jeho amnestiách a období jeho vlády myslíme," uzavrel po Mečiarovom odchode Viskupič.

Beata
Balogová
