BRATISLAVA. Podpredseda vlády a koaličného Smeru Robert Kaliňák je osobne za to, aby vláda trvala na kandidatúre expolitika Radoslava Procházku na post sudcu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ). Uviedol to v stredu pre médiá.
"Ak by to bolo na mne, tak by som na jeho kandidatúre trval. Za pokus to stojí," vyhlásil.
Dodal však, že v Smere o tejto otázke nehovorili a on osobne ani nevie, aký je ďalší oficiálny proces v prípade kandidatúry na post sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu po negatívnom vyjadrení poradného výboru.
"Radoslav Procházka je jedným z najlepších slovenských odborníkov na ústavné právo a aj ďalšie otázky a je vhodným kandidátom na pozíciu sudcu Všeobecného súdu EÚ," vyhlásil Kaliňák. "Na tomto mieste by mal byť naslovovzatý odborník, čo nepochybne Procházka je a to je to najpodstatnejšie," myslí si Kaliňák.
Rôznym podozreniam sa počas pôsobenia v politike nikto nevyhne, ale tie, ktoré súviseli s Procházkom, sa vyšetrili a aj uzavreli, pripomenul.

Lajčák: Je to neobvyklá situácia
V prípade Procházkovej kandidatúry prijal poradný výbor ešte v decembri minulého roka negatívne stanovisko. Slovenská vláda jeho kandidatúru stále oficiálne nestiahla. Napriek negatívnemu stanovisku môže trvať na jeho kandidatúre a potom definitívne rozhodnutie padne v pléne zástupcov členských štátov.
“Radoslav Procházka je jedným z najlepších slovenských odborníkov na ústavné právo a aj ďalšie otázky a je vhodným kandidátom na pozíciu sudcu Všeobecného súdu EÚ.
„
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák už uviedol, že v tejto otázke by malo padnúť politické rozhodnutie na úrovni lídrov koaličných strán a on ich do toho tlačí.
Lajčák minulý týždeň uviedol, že je to neobvyklá situácia, keďže je už viac ako dva mesiace od doručenia písomného negatívneho vyjadrenia poradného výboru k Procházkovej kandidatúre.
Vysvetlil však, že žiadne lehoty nie sú, dokedy by sme sa mali rozhodnúť, nie je teda ani formálny tlak, dodal. Myslím si však, že stôl treba vyčistiť a jasne si povedať, čo a ako, vyhlásil minulý týždeň Lajčák.
Poradný výbor odmietol Procházkovu kandidatúru, a to "vzhľadom na obavy o integrite kandidáta, ktoré podľa výboru neboli rozptýlené".
Stanovisko výboru v tejto časti neobsahuje podrobnejšie odôvodnenie nad rámec stručnej zmienky o vôli kandidáta vyhnúť sa zdaňovaniu niektorých nákladov jeho prezidentskej kampane v roku 2014, uviedla v januári Súdna rada SR po doručení písomného stanoviska. Podľa Súdnej rady SR v stanovisku poradného výboru rozsiahlo opisujú nesporné kvality Procházku, jeho právnu prax, jazykové schopnosti a medzinárodné skúsenosti.

Bol druhý kandidát
Vláda odobrila kandidatúru Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu 28. septembra minulého roka. Túto kandidatúru vzhľadom na Procházkovu politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádzala kritika.
Nikto nespochybňoval jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňoval sa jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za "trafiku", ktorú mal dostať na základe politických dohôd. To však expolitik odmietol.
Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu v Národnej rade SR aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal. Procházka bol už druhý kandidát, ktorého nám na post dodatočného sudcu odmietli. Mária Patakyová neprešla výberom pre neznalosť francúzštiny - pracovného jazyka súdu.