NOVÝ TEKOV. Pri ranči v obci Nový Tekov panuje zvláštny pokoj. Keďže je ešte zima, deti nemôžu naplno využiť neďaleké preliezačky, ale aspoň sa zasmejú na mladom poníkovi, ktorý pri ohrade bojuje s konárom. Nech zvolí akýkoľvek uhol, ani za ten svet ten konár nevie pretiahnuť cez ohradu.
Hoci je ranč postavaný medzi dvoma obcami rozdelenými riekou, človek ľahko získa pocit, že je skôr niekde na kraji lesa. Atmosféru dotvára hukot Hrona pretekajúceho o pár metrov ďalej.
Spoza stromov sa však nevynorí vodopád ani pereje, ale vodná elektráreň, ktorá zvuk rozbúrenej vody spôsobuje.
Pripomína malú priehradu a miestni sú na ňu zvyknutí. Veľa z nich nevie, že úrady odsúhlasili jej výstavbu za zvláštnych okolností. Nedali preskúmať jej vplyv na životné prostredie (proces EIA) a spočiatku ignorovali aj neďalekú jadrovú elektráreň Mochovce, ktorá do Hrona vypúšťa odpadové vody.

Matej Trnik má chalupu hneď pri elektrárni a jej prítomnosť mu neprekáža. Nespomína si ani na nejaké protesty občanov. „Miestnym ľuďom aspoň pri elektrárni postavili most, bol to taký výmenný obchod,“ povedal Trnik.
Celé schvaľovanie prebehlo rýchlo. A tak ani ochranári nestihli včas upozorniť na fakt, že pôjde už o tretiu elektráreň na desaťkilometrovom úseku Hrona, v ktorom sa nachádza rádioaktívne trícium z Mochoviec. Nahusto postavené vodné elektrárne mohli spomaliť vodu natoľko, že nebezpečné odpady by sa v nej nestihli zriediť.
Následná petícia 557 občanov už nepomohla. Malá vodná elektráreň firmy MVE Tekov stojí od roku 2014 a všetko prebehlo legálne.
"Ak existuje príklad, keď formalizmus prevážil nad zmyslom zákona a keď úrady popreli zmysel svojich právomocí, také práve rozhodovanie o malej vodnej elektrárni Tekov," tvrdí vo svojej správe o týchto vodárňach ombudsmanka Jana Dubovcová.
Povoľovací proces prebieha takým spôsobom, že ak občan nepríde na obecné zhromaždenie a nechodí čítať oznamy na nástenke pred obecným úradom, tak o ničom nevie, tvrdí Mario Urbanec z Nového Tekova, ktorý proti elektrárni organizoval petíciu.
Tento spôsob informovania je síce v súlade zo zákonom, ale podľa Urbanca nezodpovedá dnešnej dobe.
"Investori prichádzajú pripravení, občania sú väčšinou zaskočení a nestíhajú reagovať, tak ako by bolo treba. Vždy majú náskok, tak sa to tu deje," povedal Urbanec.
V súčasnosti je na Slovensku 203 malých vodných elektrární. Zamestnanci úradu ombudsmanky sa osobne pozreli na pätnásť z nich. Zistili obchádzanie schvaľovacieho procesu EIA, chaotické konanie zodpovedných úradov a nejasné pravidlá súťaže pre investorov, ktorí majú záujem elektráreň postaviť.

Dvakrát to isté nie je to isté
Ešte v roku 2003 chcel pri Novom Tekove postaviť podobnú vodnú elektráreň iný investor. Ministerstvo životného prostredia vtedy rozhodlo, že jej vplyv na životné prostredie by sa mal posudzovať v procese EIA.
Ten je oveľa podrobnejší ako bežné posudzovania a všetci príslušní odborníci majú možnosť sa k zámeru vyjadriť.