SME

Ako vznikajú maturitné testy? Dva roky a pod prísnym dohľadom

Maturitné testy z angličtiny sa pripravujú s dvojročným predstihom, ich tlačenie stráži esbéeska, vraví v rozhovore ROMANA KANOVSKÁ.

Romana Kanovská (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Už len niekoľko dní delí tohtoročných maturantov od externej časti maturitnej skúšky, ktorá sa pri jazykoch skladá z dvoch častí, testu a eseje. V tomto školskom roku bude mať maturitná skúška z cudzích jazykov po prvýkrát tri úrovne hodnotenia, žiakom bilingválneho typu vzdelávania pribúda úroveň C1. O ceste „zrodu“ maturitných testov a esejí z cudzích jazykov hovoríme s ROMANOU KANOVSKOU, riaditeľkou Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania, ktorý zabezpečuje externú časť maturitnej skúšky.

Koľko trvá príprava externých testov a esejí z cudzích jazykov, z ktorých budú tohtoroční maturanti 15. marca skladať prvú časť maturitnej skúšky?

„Príprava externých testov a esejí sa začína spravidla s dvojročným predstihom, to znamená, že od pracovnej verzie testu až po jeho finálnu, či už papierovú, alebo elektronickú verziu uplynú približne dva roky.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kto je ich tvorcom?

„Pracovnú verziu testov nám vytvárajú externí odborníci, skúsení učitelia z univerzít a zo stredných škôl. Za obdobie od zavedenia externej maturity na Slovensku sa už vykreovali pomerne stabilné a skúsené tímy.“

Čo musia testy obsahovať?

„Testy sa vytvárajú v súlade so štandardmi definovanými Európskym referenčným rámcom pre cudzie jazyky a jeho príslušnú úroveň.“

Dostávate od tvorcov viac verzií?

„Áno každý test má vždy viac verzií, ktoré sa ďalej pripomienkujú. Upravujú ich recenzenti, ktorými sú opäť jazykoví odborníci, experti z praxe.“

Prečítajte si tiež: Zvládnete ľahší (B2) maturitný test z angličtiny? Čítajte 

Prečo je príprava testov taká zdĺhavá?

„Každý test sa raz alebo i viackrát pilotne overuje na reprezentatívnej vzorke škôl a žiakov. Dávame si pozor, aby sme vo výbere mali celé spektrum pilotných škôl, teda tak odborné školy, ako aj gymnáziá – štvorročné, päťročné i osemročné. Po pilotnom testovaní, teda akomsi testovaní „nanečisto“, keď máme výsledky žiakov a pre nás relevantné štatistické dáta, si opäť spolu sadnú autori testov, naši interní výskumníci a koordinátori autorských tímov a prehodnotia tie testové položky, ktoré sa ukázali reálne ako problematické.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak testovanie ukáže problematické otázky, znamená to, že ich zmeníte?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G4UZM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu