BRATISALVA. Slovensko zaznamenalo v roku 2016 zníženie nelegálnej migrácie. V porovnaní s rekordným rokom 2015 poklesla o jednu sedminu (14,4 percenta).
Na štvrtkovej tlačovej konferencii to oznámil Ladislav Csémi, riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru.
Neoprávnené prekročenie hraníc
Za vlaňajšok eviduje polícia celkom 1962 prípadov neoprávneného prekročenia vonkajšej štátnej hranice a 208 prípadov neoprávneného pobytu na území Slovenska.
V roku 2015, kedy nelegálna migrácia dosiahla vrchol od vstupu Slovenska do shengenského priestoru bolo zaznamenaných 2313 prípadov neoprávneného prekročenia vonkajšej štátnej hranice a 222 prípadov neoprávneného pobytu.
V celoeurópskom meradle poklesla vlani migrácia výraznejšie, ako na Slovensku. Csémi to vysvetlil tým, že cez naše územie pokračovala nelegálna migrácia ľudí, ktorí sa nachádzajú na takzvanej balkánskej trase, najmä v Srbsku a Macedónsku.
Podľa posledných informácií sa tu mimo shengenského priestoru nachádza v súčasnosti ešte 74-tisíc osôb a je predpoklad, že majú záujem pokračovať v trase.
"Potvrdili sa nám naše pôvodné stanoviská, že je najprv nutné celoeurópsky zastaviť tok cudzincov a následne môžeme riešiť osoby, ktoré sú mimo Európskej únie a skutočne potrebujú pomoc, prípadne osoby, ktoré sa dostali najmä v inkriminovanom roku územie EÚ a Slovenskej republiky," uviedol Csémi.
Najviac nelegálnych migrantov bolo vlani zistených vo vnútrozemí Slovenska (48,2 percenta). Šlo jednak o osoby tranzitujúce cez územie krajiny, ale aj o migrantov, pre ktorých je Slovensko cieľom.

Stúpol počet migrantov zo Srbska
Na hraničných priechodoch pri výstupe zo Slovenska bolo zaznamenaných 41,3 percenta prípadov. Nelegálni migranti pritom pri prevoze ďalej na západ využívajú skrýše v dopravných prostriedkoch, v poslednej dobe aj vo vlakoch a vagónoch.
Nelegálna migrácia na zelenej slovensko-ukrajinskej hranici tvorila vlani iba 6-percentný podiel. Celkovo išlo o 132 osôb, čo je takmer rovnaký počet ako v roku 2015. Csémi ozrejmil, že aj vlani sa migranti pokúšali z Ukrajiny dostať pešo bez dokladov, najmä cez náročnejší terén v severnej časti hranice a s pomocou prevádzačov.
Na zelenej hranici bolo zaistených najviac Vietnamcov, nasledovali Ukrajinci, Gruzínci a Rusi. Ich cieľ sú najmä ekonomicky silnejšie krajiny EÚ.
Dlhodobo najpočetnejšou štátnou príslušnosťou podieľajúcou sa na nelegálnej migrácii sú Ukrajinci. V roku 2016 tvorili viac ako polovicu zo všetkých evidovaných nelegálnych migrantov a oproti roku 2015 došlo k ich nárastu až o 40 percent (celkom 1234 nelegálnych migrantov).
Najväčší medziročný nárast - až o 167 percent eviduje polícia u občanov Srbska (123 nelegálnych migrantov). Hlavným dôvodom je nárast ich príchodu za účelom zárobkovej činnosti.
Počet nelegálne migrujúcich Iračanov bol roku 2016 takmer identický ako v roku 2015 (145). Poklesol počet nelegálnych migrantov zo Sýrie (82) a Afganistanu (142).
Hranice prekročilo viac cudzincov
Toky cudzincov cez hraničné priechody Slovenskej republiky vzrástli aj v roku 2016. Polícia vybavila celkom 3,45 milióna cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast o 11,4 percenta, uviedol Ladislav Csémi.
Na pozemnej hranici zaznamenala polícia takmer 17-percentné zvýšenie (2,16 milióna cestujúcich). Služby leteckých spoločností na mimoschengenských linkách využilo vlani o 3,5 percenta viac cestujúcich ako v roku 2015 (1,3 milióna).
Pod takéto zvýšenie sa podpísali najmä občania tretích krajín mimo Európskej únie. Ich počet stúpol medziročne o viac ako tretinu (36,6 %).
K najvýraznejším zmenám došlo na bratislavskom letisku, tu vzrástol počet vybavených občanov tretích krajín trojnásobne.
Podľa Csémiho to súvisí so zvýšením leteckej dopravy do destinácií mimo EÚ. Z hľadiska počtu všetkých vybavených cestujúcich bol najväčší nárast zaznamenaný na hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod.
"Prijímame opatrenia, ktoré nesmerujú primárne k zvyšovaniu počtu policajtov, ale chceme ísť vylepšením technických prostriedkov používaných pri automatizovanom systéme kontroly cestujúcich na letiskách," uviedol riaditeľ ÚHCP.
Zariadenia by mali byť na letiskách nainštalované v priebehu tohto roka. Okrem hraničnej kontroly majú slúžiť i pre rýchlejšie a ľahšie vybavovanie cestujúcich.
Narástol počet cudzincov s platným pobytom
Nárast Slovensko zaznamenalo aj u cudzincov, ktorí majú na jeho území platný pobyt. Vlani sa ich počet zvýšil o desatinu, keď 66.303 cudzincov tu malo trvalý a 26.594 prechodný pobyt. V absolútnych číslach žije v súčasnosti na Slovensku takmer 93.000 cudzincov, čo predstavuje 1,7 percenta obyvateľstva.
"V oblasti legálnej migrácie bude pokračovať zvyšovanie záujmu občanov iných krajín byť legálne a bývať na Slovensku," predpokladá Csémi. Na prílev ďalších cudzincov vidí priestor, keďže ich podiel na celkovom obyvateľstve krajiny je v súčasnosti pod priemerom krajín EÚ.
Z celkového počtu cudzincov, ktorí majú pobyt na Slovensku, bola viac ako polovica - 55,8 percenta z krajín EÚ, zvyšných 44,2 percenta boli štátni príslušníci tretích krajín.
Situácia sa v tomto smere postupne mení. Ešte v roku 2011 bol tento pomer taký, že 63,2 percenta tvorili občania EÚ a 36,8 percenta štátni príslušníci tretích krajín.
Najpočetnejšou skupinou cudzincov boli aj vlani občania Ukrajiny, ktorých počet sa medziročne zvýšil o viac ako pätinu (21,8 %). Celkom ich bolo na Slovensku 13.042. Množstvo Srbov žijúcich na Slovensku narástlo takmer o tretinu (30,5 %) na celkovo 7213.
Treťou najpočetnejšiu skupinou štátnych príslušníkov tretích krajín s pobytom na území Slovenska boli Rusi. Ich počet vlani narástol o 14,3 percenta, v krajine ich žilo 4036.