BRATISLAVA. Ľudia s ťažkou závislosťou od drog či alkoholu, ktorí sa chcú liečiť, no často majú dlhy, môžu mať problém. Ak si neplatia zdravotné poistenie, liečebne ich budú musieť od apríla odmietnuť.
Súkromná zdravotná poisťovňa Union sa rozhodla, že liečbu závislých ľudí bez poistenia hradiť nebude. Svoje rozhodnutie nekomentovala.
V bratislavskom Centre pre liečbu drogových závislostí, kde sa liečia asi tisíc ľudí, majú mesačne okolo 200 takýchto pacientov.
Jeho riaditeľ Ľubomír Okruhlica upozorňuje, že ak sa nebudú liečiť, ohrozuje to celú spoločnosť. "Je to nebezpečné pre nárast kriminality, ako sú krádeže či vlámania, aj pre šírenie infekčných chorôb," hovorí.
Neochota Unionu hradiť liečbu sa podľa neho týka viacerých zariadení po celom Slovensku.
Minister zdravotníctva za Smer Tomáš Drucker sľúbil, že sa pokúsi situáciu riešiť. Union má však podľa zákonov z roku 2004 z čias ministra Rudolfa Zajaca právo neuhrádzať liečbu neplatičom.

S Všeobecnou problém nie je
Problém s liečbou drogovo závislých bez poistenia nesúvisí podľa Okruhlicu s návrhom ozdravného plánu štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. V minulých týždňoch vystrašila napríklad aj ľudí s pírsingom či tetovaním, keď navrhla, že im nebude platiť liečbu žltačky typu C, aby ušetrila.
Ani s poisťovňou Dôvera liečebne drogovo závislých zatiaľ problémy nemajú. Týkajú sa len poisťovne Union, ktorá bratislavskému centru vlani v novembri prvýkrát nezaplatila liečbu. Dovtedy ju uhrádzala bez problémov.
Za rozhodnutím Unionu od začiatku apríla prestať platiť úplne, Okruhlica vidí nedostatok peňazí.
Union bol v rokoch 2014 a 2015 v strate, koncom roka 2014 to bolo vyše 8,9 milióna eur, v roku 2015 necelého 1,8 milióna eur.
Hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová odkázala, že drogovo závislému neplatičovi zaplatia liečbu napríklad po kolapse či akútnej zlomenine, čo je neodkladná zdravotná starostlivosť. Dlhodobé liečenie do nej nezaraďujú.
"Bolo by to nespravodlivé voči pacientom s vážnymi diagnózami, ktorí si poistné platia napriek tomu, že sú vo finančných problémoch v dôsledku choroby," povedala hovorkyňa. Okruhlicovi navrhli, že liečbu poskytnú len závislému pacientovi, ktorý pristúpi na splátkový kalendár.
Ľudia, ktorí všetky peniaze míňajú na drogy, s tým budú mať podľa Okruhlicu problém. Poisťovňa podľa neho nerešpektuje minimálne európske štandardy na liečbu pre pacientov so závislosťou. Hovoria, že by to mala robiť bez ohľadu na finančnú situáciu.
Trestný čin ako vstupenka na liečenie
Niektorým neplatičom Union napriek svojmu rozhodnutiu liečbu hradiť musí. Zo zákona o zdravotnom poistení vyplýva, že ak človek spácha trestný čin, poisťovňa liečbu zaplatiť musí, pretože ju nariadil súd.
"Tým, ktorí nemajú pre drogovú závislosť žiadne peniaze, uhradia liečbu až vtedy, keď spáchajú trestný čin," zdôraznil Okruhlica.
Viac ako 80 percent vyliečených pacientov, ktorí pred liečbou nemali prácu, sa podľa neho po odchode zamestnalo a začali si platiť zdravotné poistenie. Pomôcť aj tým, ktorí sú neplatičmi, je preto podľa neho celospoločenský záujem.

Beata
Balogová
