BRATISLAVA. Okresný súd v Leviciach priznal odškodné v celkovej výške 451-tisíc eur advokátovi René Hudzovičovi za negatívne následky jeho neoprávnenej evidencie vo zväzkoch niekdajšej tajnej polície ŠtB v komunistickom Československu. Vo zväzkoch bol vedený ako agent ŠtB.
Informovala o tom agentúra ČTK.
Na Slovensku ide zrejme o prvé súdne rozhodnutie svojho druhu, hoci spomínaný prípad zatiaľ nie je právoplatne ukončený.

Sumy za zničený život
Okresný súd v Leviciach v polovici februára zaviazal Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý okrem iného archivuje zväzky po ŠtB, vyplatiť Hudzovičovi náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 150-tisíc eur.
Začiatkom týždňa súd zase rozhodol, že ministerstvo vnútra má Hudzovičovi kompenzovať ušlý zisk 301-tisíc eur. Advokát pôvodne žiadal odškodné celkovo vyše 1,2 milióna eur. Ani jeden zo spomínaných verdiktov v dlhoročnom spore nie je zatiaľ právoplatný.
Cestu k možnému získaniu odškodného otvorilo advokátovi rozhodnutie slovenského súdu z roku 2010, podľa ktorého bol Hudzovič v registračných protokoloch ŠtB vedený ako agent neoprávnene. Voči verdiktu sa predchádzajúce vedenie ÚPN neodvolalo.
Súd podľa Hudzovičovho advokáta Mareka Benedika rozhodol, že zverejnenie nepravdivej informácie o údajnej spolupráci jeho klienta s Štb malo pre neho závažné negatívne dôsledky vo sfére ochrany osobnosti.
Benedik uviedol, že rozhodnutie o výške náhrady nemajetkovej ujmy ako morálneho zadosťučinenia je na úvahe súdu.
"Sú to vlastne sumy za zničený život. Bola uverejnená nepravdivá informácia a ten, kto ju uverejnil, musí niesť následky. Ak toto pravidlo platí napríklad pre médiá, musí platiť rovnako aj pre štát a jeho inštitúcie," dodáva Hudzovičov advokát.
Zväzok ohľadom spolupráce Hudzoviča s ŠtB Benedik označil za sfalšovaný a fiktívny. "Nejde o prvý prípad, keď sa ukázalo, že zväzky nie sú dôveryhodné," povedal Benedik.
Advokát tiež ČTK povedal, že ďalší postup s klientom zváži po doručení písomného vyhotovenia rozsudkov.

Unikátny spor
Predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák ČTK povedal, že ústav sa voči rozhodnutiu súdu prvej inštancie ohľadom nemajetkovej ujmy odvolá.
"Podľa mojich informácií je tento spor unikátny. Neviem o tom, že by ktorýkoľvek slovenský súd priznal osobe evidovanej vo zväzkoch ŠtB odškodné a už vôbec nie v takej výške," uviedol Krajňák.
Ministerstvo vnútra ČTK informovalo, že sa k prípadu nebude vyjadrovať, pretože nebol právoplatne ukončený.
Uspel aj Babiš
V spore o evidencii vo zväzkoch ŠtB predtým uspel aj terajší český minister financií Andrej Babiš.
Okresný aj krajský súd rozhodli, že Babiš je neoprávnene evidovaný v dokumentoch ŠtB ako jej agent. Najvyšší súd SR tento rok v januári zamietol mimoriadny opravný prostriedok ÚPN, ktorý chcel týmto spôsobom zvrátiť spor s Babišom.
Podľa Krajňáka by rozhodnutie súdu ohľadom odškodného Hudzovičovi mohli využiť aj ďalšie osoby.
"Dovolím si povedať, že rozhodnutie súdu otvára nový dôchodkový pilier. Vo zväzkoch ŠtB sú evidované desiatky tisíc spolupracovníkov, ktorých zväzky boli do značnej miery skartované. Ak títo ľudia pocítia možnosť vysúdiť vysoké odškodné, nepochybne ju využijú," uviedol Krajňák.
Za absurdnú Krajňák označil skutočnosť, aby za prácu ŠtB niesol zodpovednosť ÚPN, ktorý na Slovensku skúma obdobie neslobody. Dodal, že prenasledovatelia politických väzňov si užívajú slušné výsluhové dôchodky, a to aj za obdobie, keď systematicky ničili ľudské životy.

Advokát z Nitry
Hudzovič je advokát z Nitry. O jeho údajnej spolupráci s Štb informovala televízia Markíza v júni 2007. V tom čase sa stal náhradníkom v disciplinárnej komisii Slovenskej advokátskej komory.
Zo záznamov Štb podľa televízie vyplývalo, že agentom sa Hudzovič stal v roku 1984. Ako 20-ročný študent práva mal údajne donášať na spolužiakov. „Kandidát našu požiadavku pochopil a uviedol, že z prostredia vysokoškolských poslucháčov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Košice je nám ochotný poskytovať štátnobezpečnostné poznatky,“ písalo sa vo zväzku Hudzoviča.
Dôstojníci ŠtB sa vtedy podľa televízie zaujímali konkrétne o poslucháča irackého pôvodu. S Hudzovičom sa stretávali v prepožičanom byte. Spolupráca trvala podľa dokumentov dva roky, ŠtB podala najmenej sedem správ, uviedla Markíza.
Hudzovič vtedy údajnú spoluprácu s Štb odmietol komentovať a obrátil sa na súd. V roku 2010 súd rozhodol, že Štb ho ako agenta viedla neoprávnene. ÚPN sa pod vedením Ivana Petranského neodvolal a verdikt sa stal právoplatným. Následne advokát podal dve žaloby, ktorými sa domáhal finančného odškodnenia v celkovej výške 1,2 milióna eur.
Autor: bum

Beata
Balogová
