SME

Odborník na extrémizmus: Mladí stranám neveria, túžia po lídrovi

Daniel Milo si myslí, že školy by mali venovať väčší priestor moderným dejinám Slovenska.

Jaroslava P. známeho ako hudobník Reborn súd odsúdil za extrémizmus. Jaroslava P. známeho ako hudobník Reborn súd odsúdil za extrémizmus. (Zdroj: SME - Marko Erd )

BRATISLAVA. Existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú postoje žiakov a pre ktoré môžu mladí ľudia inklinovať k extrémistickým postojom. V súvislosti s témou extrémistických postojov žiakov v školách to uviedol expert na extrémizmus Daniel Milo z organizácie GLOBSEC Policy Institute.

Jedným z faktorov je pritom podľa Mila veľká miera nedôvery mladých ľudí v existujúce politické strany a túžba po lídrovi.

Milo dodáva, že ďalším faktorom je túžba po rýchlom riešení svojej situácie. Zdôrazňuje, že mladí ľudia chcú zmenu hneď a teraz, pričom podľa neho často nie sú schopní reálne a kriticky zhodnotiť reálnosť sľubovaných opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším faktorom je, že mladí ľudia konzumujú informácie iným spôsobom ako generácia ich rodičov. Upozorňuje pritom, že politické subjekty, ktoré ponúkajú rýchle riešenia, majú veľký výtlak vďaka sociálnym sieťam.

Prečítajte si tiež: Ľudia vinia demokraciu za zlyhania politikov Čítajte 

Miera prítomnosti názorov

Milo tiež upozorňuje, že prieskumy poukazujú na to, že mladí ľudia od 15 do 20 rokov vykazujú nadpriemernú podporu pre politické subjekty, ktoré odmietajú výklady demokraticko-právneho štátu.

Dnes sa už podľa neho nebavíme o tom, či existuje hrozba, že mladí ľudia budú inklinovať k extrémistickým postojom. Otázka podľa Mila je, do akej miery sú takéto názory prítomné.

Milo sa vyjadril aj k niektorým opatreniam ministerstva školstva, ktoré napríklad odporúčalo stredným školám exkurzie do bývalých koncentračných táborov či pamätných miest holokaustu. Takéto riešenie pritom podľa neho nedokáže zvrátiť súčasný trend.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedol, veľkým nedostatkom pri vyučovaní je malý priestor pre moderné dejiny Slovenska od roku 1938. Upozorňuje tiež na to, že žiaci sa zbytočne memorujú fakty, no nevidia veci v širšom kontexte, nevidia tisíce obetí, ktoré priniesol fašistický či komunistický režim. Ak to žiaci nevidia, nemôžeme sa podľa neho čudovať, že uveria navrhovaným opatreniam a sľubom rôznych politických subjektov.

Prečítajte si tiež: S týmito výrokmi by kotlebovci už nepochodili. Stíhať extrémistov má byť ľahšie Čítajte 

Otázny obsah dejepisu

Expert hodnotí aj fakt, že predmetová komisia Štátneho pedagogického ústavu schválila návrh na zvýšenie počtu hodín dejepisu v základných školách. Samotný fakt na zvýšenie hodinovej dotácie pre dejepis je podľa neho pozitívny. Otázka však podľa neho je, aký obsah budú učitelia žiakom tlmočiť.

Upozorňuje pritom na to, že niektoré učebnice nehovoria o deportáciách, nepopisujú, aký systém panoval počas prvej Slovenskej republiky či akú úlohu hrali Hlinkové gardy.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva tiež, že viacerí historici majú výhrady k súčasným vyučovacím materiálom. Ako uviedol, záleží na tom, ako sa budeme na históriu pozerať a či pri nej budeme prižmurovať oči.

Prečítajte si tiež: Tímom elitných policajtov na extrémizmus Smer zachraňuje, čo zanedbal Čítajte 

Pripravili materiály

Boj proti extrémizmu je jednou z priorít súčasnej vlády a podrobnejšie bol rozpísaný v jej programovom vyhlásení. Vláda sa otvorene hlási k "európskym demokratickým tradíciám slobody, ľudskej dôstojnosti a tolerancie v boji proti fašizmu a pravicovému extrémizmu".

Programové vyhlásenie vlády je postavené tak, aby "vnútropolitickú a medzinárodnú stabilitu krajiny ukotvilo na prehlbovaní spoločenskej, hospodárskej a sociálnej súdržnosti s cieľom zastaviť nárast extrémizmu a extremizácie parlamentnej politiky".

Ministerstvo školstva uviedlo, že stojí za vypracovaním viacerých metodických materiálov a za zabezpečením prekladov publikácií, ktoré sa venujú prevencii extrémizmu, antisemitizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie.

SkryťVypnúť reklamu

Štátny pedagogický ústav vytvoril napríklad materiál s názvom „K prevencii extrémizmu a radikalizmu“, ktorý učiteľom a rodičom ponúka stručný prehľad odbornej terminológie, príklady, aj prípady z reálneho života a návrhy metodického prístupu v školách.

Prečítajte si tiež: Čeliť extrémistom je dlhodobá výzva, nestačí položiť Kaliňáka (diskusia SME) Čítajte 

Pre učiteľov ďalej preložili materiál “Výučba kontroverzných tém prostredníctvom Výchovy k demokratickému občianstvu a ľudských práv - vzdelávací balíček pre učiteľov a učiteľky“. Rovnako preložili aj príručku UNESCO s názvom „Príručka pre učiteľov a učiteľky o predchádzaní násilnému extrémizmu“.

Rezort tiež spomína materiál Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie „Metodická príručka pre zamestnancov a zamestnankyne poradenských zariadení v rezorte školstva“ či materiál Štátneho pedagogického ústavu „Nové výzvy a potreby globalizovaného sveta vo vzdelávaní“.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort tiež vypracoval dodatok k štátnym vzdelávacím programom pre gymnáziá, stredné odborné školy a konzervatóriá, v ktorom ministerstvo odporúča návštevu koncentračných táborov či pamätných miest holokaustu.

Prečítajte si tiež: Na boj proti extrémizmu viac dejepisu nestačí Čítajte 

Účasť na exkurziách nevedú

Rezort však pripomína, že organizácia exkurzií do bývalých koncentračných táborov či pamätných miest holokaustu nie je povinná, a školám ich odporúča ako jednu z viacerých možností pri výučbe spomínanej témy.

Štatistiky o účasti škôl na exkurziách ministerstvo nevedie. Rovnako nevyčlenilo peniaze na financovanie týchto exkurzií. Ministerstvo uvádza, že exkurzie do koncentračných táborov a pamätných miest by mali byť hradené v rámci normatívneho financovania školy, respektíve kombináciou viacerých zdrojov, napríklad aj cez príspevky rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sa rezort školstva zaoberá aj návrhom na zvýšenie počtu hodín dejepisu, ktorý pripravil Štátny pedagogický ústav s cieľom posilniť vyučovanie tém, ktoré reagujú na aktuálnu spoločenskú situáciu.

Zaujímavejšia forma výučby

Rezort tvrdí, že jeho snahou a snahou Štátneho pedagogického ústavu je, aby bol dejepis vyučovaný kvalifikovanými odborne spôsobilými učiteľmi, ktorí vďaka primeranej hodinovej dotácii budú mať priestor na prebratie dôležitého učiva do hĺbky. Podľa rezortu tak môžu upozorniť na historicko-spoločenské kontexty, dopad histórie na súčasnosť a poukázať aj na to, že dejepis sa dá učiť zaujímavo s využitím doplnkových materiálov, modernej techniky, exkurzií, historických prameňov, diskusií a podobne.

"Malo by ísť o zaujímavejšiu formu výučby ako súčasné memorovanie faktov. Vďaka tomu sa môže u žiakov rozvíjať kritické myslenie a môžu sa formovať názory, ktoré majú predpoklad potláčať radikálne zmýšľanie," dodalo ministerstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo ďalej upozorňuje, že Metodicko-pedagogické centrum je jedným z partnerov medzinárodného projektu „Vzdorujeme extrémizmu“, ktorý je financovaný prostredníctvom programu Európskej únie Erasmus+.

Cieľom projektu je podporiť pôsobenie učiteľov zamerané na elimináciu extrémizmu u žiakov mladšieho školského veku. Hlavnými výstupmi projektu budú audiovizuálne didaktické pomôcky a zborník pre učiteľov, ktorý bude obsahovať vzdelávacie materiály, metodiky, prípadové štúdie, príklady osvedčených postupov z praxe a analytické výstupy z interných výskumov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 403
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 085
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 050
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 785
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 090
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 605
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu