SME

Drucker chce zdravších Slovákov, plánuje znížiť cukor aj soľ v jedle

Zlé stravovanie má negatívny vplyv, môže prispieť k ochoreniam, na ktoré Slováci zomierajú.

Tomáš Drucker.Tomáš Drucker. (Zdroj: SITA/Marko Erd)

BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva chce predchádzať vážnym ochoreniam a predčasným úmrtiam, ktoré sú zapríčinené nesprávnymi stravovacími návykmi.

Plánuje napríklad znižovať podiel soli a cukru v potravinách.

Opatrenia prináša Akčný plán pre potraviny a výživu na roky 2017-2025, ktorý tento týždeň schválila vláda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Akčným plánom pre potraviny a výživu sme sa rozhodli situáciu u nás zlepšiť. Plánujeme znížiť v potravinách podiel soli, znížiť podiel trans-mastných kyselín, znížiť podiel cukru," povedal šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov sa už vlani vo verejných stravovacích zariadeniach podarilo znížiť podiel soli o 30 percent, v pekárenských výrobkoch sa v spolupráci s potravinárskym priemyslom znížila soľ o desať percent.

Prečítajte si tiež: Päť krokov, ako skoncovať s nočným maškrtením Čítajte 

Negatívny vplyv

Minister však upozorňuje, že v prípade cukru sú ukazovatele vysoké. "Medziročne sa nám zvýšil podiel konzumácie cukrovín, nižší podiel máme pri konzumácii ovocia, zeleniny, bielkovín a, naopak, vysoký podiel konzumácie máme v oblasti bravčového mäsa," priblížil Drucker.

Zlé stravovanie vplýva negatívne na ľudský organizmus a môže byť faktorom vplývajúcim na vznik kardiovaskulárnych, onkologických, respiračných či diabetických ochorení. Na tie sa liečia a zomierajú mnohí Slováci.

Napriek tomu, že zdravotný stav obyvateľov sa mierne zlepšuje, v porovnaní s inými vyspelými krajinami je stále nepriaznivý. Neprenosné chronické ochorenia sú stále častejšie zodpovedné za predčasné úmrtia a častejšie na ne zomierajú aj mladí ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

"Podľa správy o zdravotnom stave obyvateľstva za roky 2012-2014 v populácií 0 - 64 má Slovenská republika mieru úmrtnosti na choroby obehového systému 2,5-krát vyššiu ako Rakúsko, 1,7-krát vyššiu ako Fínsko a 1,2-krát vyššiu ako Česká republika," hovorí Iveta Trusková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Prečítajte si tiež: Lekár: Organizmus štyridsiatnika je zničený viac, než si uvedomuje Čítajte 

Zvýšiť príjem dôležitých látok

Pripomína, že výživa je dôležitým faktorom prevencie.

"Podpora a dostupnosť zdravej, pestrej stravy je jedným z dôležitých nástrojov pre zlepšenie zdravia, pohody a kvality života obyvateľov. Znižovanie príjmu rizikových faktorov je cesta, ako postupne skvalitňovať výživu i skladbu potravín. Zároveň je stále potrebné zvyšovať príjem niektorých vitamínov, minerálnych látok a aj vlákniny v dennej strave," zhrnula.

SkryťVypnúť reklamu

Verí, že Akčný plán otvorí možnosti správnejšej voľby zdravších potravín, a tak zdravšieho stravovania.

Slovenský akčný plán vychádza z plánu Svetovej zdravotníckej organizácie pre výživu a potraviny, z Bielej knihy, dokumentov Viedenskej deklarácie pre výživu a jeho súčasťou sú úlohy pre rezorty zdravotníctva, pôdohospodárstva, školstva, kultúry, práce, sociálnych vecí a rodiny.

Úrad verejného zdravotníctva

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 429
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 971
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 5 733
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 580
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 102
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 339
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 861
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 437
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti Royale Union Saint-Gilloise.

O majstrovi Belgicka rozhodlo až posledné kolo nadstavbovej časti.


Slovenskí reprezentanti na MS v malom futbale 2025.

V poslednom zápase prehrali s Bulharskom.


a 1 ďalší
Fotka zo zápasu Nottingham - Chelsea.

Triumf Manchestru City zaistil nožničkami Ilkay Gündogan.


TASR
Lando Norris.

Verstappen čakal na povinnú druhú návštevu boxu až do predposledného kola.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu