KOŠICE. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v piatok podaním na Ústavnom súde (ÚS) SR napadol zníženie platov niektorých ústavných činiteľov pre rok 2017.
Súčasne žiada, aby ÚS, ak prijme podanie na ďalšie konanie, pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov z roku 2016, kým nerozhodne vo veci samej.
Zníženie platov
V závere podania žiada, aby ÚS vydal rozhodnutie, že napadnutá novela nie je v súlade s ústavou.
Čižnár napadol ustanovenia zákona z roku 2016, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky pre rok 2017, pričom znižuje ich platy.
„Je zrejmé, že zníženie platov nemá žiadny racionálny a legitímny základ a je v rozpore s princípmi demokratického právneho štátu,“ uvádza v podaní Čižnár.
V podaní Čižnár uvádza, že na základe tohto zákona budú v celom kalendárnom roku 2017 zmrazené na úroveň roku 2011 platy nielen poslancov NR SR, ale aj platy prezidenta SR, členov vlády, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu, verejného ochrancu práv, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii v služobnom úrade, ktorým je ministerstvo, a vedúceho ostatného ústredného orgánu štátnej správy, asistentov poslancov NR SR a niektorých ďalších.
Namieta ústavnosť
Podľa Čižnára ekonomický rast v posledných rokoch a každoročné zvýšenie priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR neodôvodňujú prijatie takých úsporných opatrení.
„Takéto opatrenia sa prijímajú v čase ekonomickej krízy. Navyše, ich dosah na štátny rozpočet je zanedbateľný. Namietam ústavnosť napadnutej právnej úpravy vo vzťahu k všetkým ústavným činiteľom a štátnym zamestnancov, ktorí sú dotknutí predmetnou právnou úpravou. Takúto právnu úpravu považujem za neprípustný zásah do ústavne garantovaného princípu právneho štátu,“ argumentuje v podaní Čižnár.
Ako ďalej uvádza, NR SR pri uplatnení svojej zákonodarnej pôsobnosti môže prijať ľubovoľný zákon, ak takýmto zákonom neprekročí rámec daný ústavou, teda prijatý zákon má byť v súlade s ústavou, aby bol dodržaný princíp ústavnosti ako jeden z pilierov demokratického a právneho štátu.
Princíp zníženie platov a proporcionality
Namietaná právna úprava podľa Čižnára nerešpektuje ani ďalšie zo základných princípov právneho štátu - princíp zníženie platov a princíp proporcionality.
Každý, koho sa namietaná právna úprava týka, má podľa zákona nárok na plat v zákonom stanovenej výške. Tým, že vykonáva funkciu, má nárok na vopred určený plat, ktorý okrem iných faktorov determinuje aj jeho životnú úroveň.
Podľa Čižnára ústavní činitelia a štátni zamestnanci, ktorí oprávnene očakávajú na základe právnej úpravy zákonný plat určený „základnou" normou, majú nárok na vyplácanie platu v takej výške, ako to reguluje „základná" norma. Legitímne očakávajú, že plat v zákonnej výške dostanú po celú dobu výkonu verejnej funkcie.
"Dôvody zmeny výšky platových taríf nie sú vylúčené, avšak príčina na zmenu takýchto platových taríf musí vyplývať zo známych okolností, pričom dôvody nemôžu byť svojvoľné," uvádza Čižnár.