BRATISLAVA. Parlamentná skupina, Klub priateľov Tibetu, ktorú vedie poslanec NR SR Martin Poliačik (SaS), vyzýva čínske autority, aby obnovili dialóg s tibetskou samosprávou a zastúpením Tibetu v exile a pracovali s nimi na nastolení kultúrnej a náboženskej autonómie Tibetu.
Povedal to pre agentúru SITA poslanec Poliačik pri príležitosti výročia, keď si svet pripomína tibetské povstanie proti čínskej okupácií.
„Klub priateľov Tibetu založil na prosbu dalajlámu Ivan Mikloš a od roku 2010 ho vediem ja. Tento rok k nám pribudli podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a nezaradená poslankyňa Zuzana Zimenová,“ povedal s tým, že ho teší, že v klube je zastúpená aj vládna koalícia, za ktorú je v klube František Šebej (Most-Híd).
Poliačik pripomenul podmienky, v akých ľudia v Tibete žijú. „V niektorých medzinárodných porovnaniach vychádza Tibet horšie ako Severná Kórea. Podľa štatistiky sa od februára 2009 do marca 2016 upálilo až 144 Tibeťanov,“ dodal.
František Šebej pre agentúru SITA uviedol, že o osude Tibetu treba hovoriť. „Pred vyše 50 rokmi Čína okupovala Tibet a potláčala tibetské obyvateľstvo kultúrne aj jazykovo. Je dobré si spomenúť na ľudské občianske práva Tibeťanov,“ vysvetlil. Podľa neho s Tibeťanmi treba zaobchádzať ako s legitímnym národom.
Dnes uplynulo 57 rokov od najvýznamnejšej udalosti moderných tibetských dejín - roku 1959 sa v Lhase rozpútalo protičínske povstanie, ktoré dalo definitívnu bodku za komplikovaným vzťahom Číny a Tibetu.