Pri chodníku prudko zabrzdí stará fabia a trúbi. Štyria chlapi v aute mávajú, na treťom poschodí bratislavského paneláka Pentagon sa pohne záves. Ostatní okoloidúci sa ani neobzrú.
„Prišli ste to zadokumentovať?“ pýtajú sa dvaja výťahári, keď vidia fotoaparát. Opravovali výťah vo vchode číslo 40. Včera taktiež. Niekedy majú na Stavbársku aj dva výjazdy denne.
„Raz ľudia nastrkajú do gombíkov ohorky, inokedy sú ohnuté dvere,“ hovorí jeden z nich. Zhodujú sa však, že kedysi to bolo ešte oveľa horšie.
Pri pohľade zvonka pútajú pozornosť najmä diery v stene na medziposchodiach. Občas sa z nich na chvíľu vystrčia hlavy a rýchlo sa stiahnu dnu. Na parkovisku si ktosi skúša pomocou káblov nabiť autobatériu.
Okolo kontajnerov je mnoho rozbitého skla, na zemi sa povaľujú použité injekčné striekačky. Mladá žena pred vchodovými dverami ledva stojí na nohách.

Z modernej stavby chudobinec
Kedysi boli paneláky pýchou Bratislavy. Architektúru a riešenie komplexu piatich budov na Stavbárskej ulici odborníci hodnotili vysoko. Pentagon sa objavil aj na pohľadniciach z Bratislavy.
Ubytovne začiatkom 70. rokov vybudoval štátny podnik Hydrostav pre stavbárov, slúžili aj pre zamestnancov neďalekého Slovnaftu. V 90. rokoch jedno- a dvojgarsónky skúpili rôzni investori a sťahovali do nich neplatičov z bytov v lepších častiach mesta.
„Špekulanti lacné byty menili s neprispôsobivými občanmi, ktorí bývali v iných mestských častiach. Vyplatili za nich dlhy a dostali sa k lukratívnym nehnuteľnostiam aj v centre mesta,“ hovorí zdroj, ktorý si neželá byť menovaný.
Pôvodne výstavný bytový komplex sa postupne začal meniť na sídlo narkomanov a sexbiznisu. Miestnym robia starosti najmä dva vchody, číslo 40 a 42.

Lenka Poláková žije na Stavbárskej 42 takmer 20 rokov. Pozná sa s väčšinou obyvateľov Pentagonu aj s mnohými návštevníkmi. Zdraví mužov, ktorí pred chvíľou prišli autom. Väčšina ľudí vo vchodoch ju volá pani Poláková.

Uvedomuje si, že drogy sú vo vchode stále veľký problém, no neuteká pred ním. Už v roku 2006 sa s ďalšími obyvateľmi zapojila do projektu Drogy von, ktorý mal situáciu riešiť pomocou kamier a rôznych iných zabezpečovacích systémov, ako sú napríklad elektronické kľúče. Dnes z nich zostala jediná.
„Ľudia už boli skeptickí, nechceli nič robiť, všetka aktivita im pripadala zbytočná,“ hovorí. Ostatní to nevydržali a odsťahovali sa.
Na prízemí pri výťahoch cítiť silný kyslý zápach, prevažuje moč. Cesta ku schodisku vedie cez kovové dvere, na ktorých je z druhej strany ešte mreža. Najväčší problém bol, že pôvodné dvere - na schodiská aj vchodové - výtržníci vykopávali, po ich výmene sa to výrazne zlepšilo.
Opatrenia čiastočne pomohli
Dnes je v dvoch najhorších vchodoch mnoho kamier. Bezpečnostný systém každý deň sleduje, koľkokrát sa dvere otvoria. Každý obyvateľ vchodu má svoj kód, jeho meno sa pri každom otvorení dverí zaznamená do akejsi elektronickej knihy návštev.
Policajná práca v Pentagone
- V roku 2016 policajti v bytovkách zasahovali 552-krát.
- Zaznamenali 144 trestných činov, z toho 98 prípadov drogovej trestnej činnosti.
- Trestných činov spojených s drogami ubúda, oproti roku 2015 ich bolo o 18 menej.
- Stúpa aj ich objasnenosť, v roku 2016 dosiahla takmer 74 percent.
Kým v priemernom vchode s porovnateľným počtom bytov sa dvere otvoria približne 220-krát za deň, na Stavbárskej je to často aj viac ako 500-krát. Stále sa tam darí drogovému aj inému nelegálnemu biznisu.
„Najviac nám to tu ničili ľudia, ktorí tu ani nebývajú,“ hovorí autor projektu Bezpečné bývanie Peter Grečko. Problémy boli najmä s tými, ktorí nemali kam ísť. Spávali na matracoch na chodbách, len tak posedávali na schodoch, znečisťovali ich.
„Mňa nezaujíma, čo sem tí ľudia prišli robiť, či si prišli kúpiť drogy. Ale keď už tu niekto má návštevu, mal by sa o ňu postarať,“ hnevá sa pani Poláková. Hovorí, že odkedy platia lepšie bezpečnostné opatrenia, čistota chodieb sa zlepšuje.

Minulý rok sa však na chvíľu bezpečnostný systém pokazil, dvere zostali otvorené. Okamžite sa do vchodov začali znova sťahovať rôzni ľudia.