BRATISLAVA. Súčasnú situáciu na Slovensku okolo kandidátov na ústavných sudcov považuje Benátska komisia za patovú a vyžaduje si okamžité riešenie. Uvádza sa v tlačovej správe zverejnenej na stránke Ústavného súdu Slovenskej republiky.
Je v nej zverejnená časť stanoviska komisie, na ktorú sa obrátil so žiadosťou o odpovede vlani v decembri prezident Andrej Kiska.

Nevymenovaní sudcovia
Ten zatiaľ nevymenoval nových sudcov z kandidátov zvolených parlamentom.
Predseda Národnej rady Andrej Danko v januári uviedol, že nemôže vyhlásiť ďalšie kolo volieb, keďže parlament si zvolením dvojnásobného počtu kandidátov na uvoľnené miesta sudcov ústavného súdu v pôvodnej voľbe svoju povinnosť už splnil.
Benátska komisia zdôrazňuje, že nepretržité fungovanie Ústavného súdu SR ako konečného arbitra v ústavnoprávnych otázkach je mimoriadne dôležité pre demokraciu, ochranu ľudských práv a právny štát.
Nevymenovanie sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky je veľmi znepokojivý problém, zdôrazňuje komisia. Ústavný súd Slovenskej republiky s konečnou platnosťou rozhoduje o tom, či štátne orgány konali v súlade s ústavou.
Ústavný súd je zároveň orgánom, ktorý dáva konečné rozhodnutia vo veciach základného zákona štátu, dokonca aj v ústavných sporoch s prezidentom, pripomínajú v stanovisku.
V súčasnosti prebieha konanie pred Prvým senátom o sťažnostiach piatich nevymenovaných kandidátov. Rozhodnutie v tejto veci bude mimoriadne dôležitým riešením problému menovania.
Ak sa Prvý senát zamýšľa odchýliť od rozhodnutia iných senátov, mal by postupovať podľa zákona o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky v časti týkajúcej sa zjednotenia právnych názorov.
Stanovisko Benátskej komisie nemá záväzný charakter, ale keďže je vyslovením názorov, pripomienok, resp.návrhov nezávislých expertov, odborníkov na ústavné a medzinárodné právo medzinárodne uznávanej inštitúcie, je všeobecne rešpektované.
Celé stanovisko Benátskej komisie bude uverejnené na stránke Benátskej komisie v priebehu nasledujúcich dní, píše sa v tlačovej správe Ústavného súdu.

Kiska je pripravený konať
Podľa prezidenta Andreja Kisku Benátska komisia na jeho otázky priamo neodpovedala. „Odpoveď Benátskej komisie, žiaľ, nie je podľa neho takým silným impulzom, aby sme raz a navždy vyriešili patovú situáciu pri vymenovaní sudcov ústavného súdu,“ povedal Kiska.
Napriek tomu prezident Andrej Kiska rešpektuje stanovisko, ku ktorému Benátska komisia dospela a ako prezident je pripravený konať tak, ako verejne sľúbil, informoval o postoji prezidenta v piatok jeho hovorca Roman Krpelan.
Prezident bude konať ihneď, ako ústavný súd v súlade s odporúčaním Benátskej komisie odpovie, či jeho rozhodnutia o nevymenovaní kandidátov boli opodstatnené a ktorí z pôvodných kandidátov sú ešte stále oficiálne kandidátmi na sudcu či sudkyňu ústavného súdu, uviedol ďalej Krpelan.
Prezident zároveň privítal odporúčanie Benátskej komisie, aby Národná rada SR novelou ústavy sprísnila podmienky a proces výberu kandidátov na sudcov ústavného súdu.
Reakcie poslancov
Benátska komisia sa podľa očakávania nepostavila za to, aby nekvalifikovaní kandidáti boli bez možnosti posúdenia ich vhodnosti vymenovaní na jeden z najdôležitejších súdnych postov v krajine. Reagoval na piatkové uznesenie komisie, ktorá sa vyjadrila k sporu medzi prezidentom Andrejom Kiskom a Národnou radou poslanec za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.
"Zdôrazňujeme dôležitosť tých odporúčaní Benátskej komisie, ktoré poukazujú na potrebu predkladať prezidentovi na vymenovanie takých kandidátov, ktorí majú širokú celospoločenskú podporu vďaka ich preukázaným demokratickým postojom, ochoty brániť právny štát a erudícii v oblasti ľudských práv," uvádza Baránik.
Dodáva, že strana odmieta jednostranné závery zástancov toho, aby za ústavných sudcov museli byť vymenovaní aj morálne alebo odborne nevhodní kandidáti.
"Dnes je absolútne jasné, že prezident musí vymenovať sudcov Ústavného súdu z navrhnutých kandidátov. Celé Slovensko očakáva, že prezident bude rešpektovať rozhodnutie Benátskej komisie a teším sa, kedy urobí nápravu vo svojich doteraz protiústavných rozhodnutiach," pre TASR to uviedol Róbert Madej (Smer), predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR na margo rozhodnutia Benátskej komisie.
Ako ďalej informoval, na základe neformálnych záverov stanoviska komisie prezident SR Andrej Kiska nie je oprávnený vymenovať menej ako polovicu kandidátov navrhnutých Národnou radou SR, a to ani vtedy, ak je presvedčený, že existujú závažné pochybnosti o ich schopnosti vykonávať funkciu sudcu Ústavného súdu (ÚS).
Trinásťčlenné plénum Ústavného súdu (ÚS) SR je nekompletné po tom, ako prezident odmietol vymenovať sudcov na uvoľnené miesta. Odmietnutí kandidáti, ktorých v minulom volebnom období schválila Národná rada SR, podľa neho nespĺňali nároky spojené s takýmto postom.
Došlo k sporom, či na takýto postup mal oporu v ústave, pričom ÚS rozhodol, že prezident porušil práva sťažujúcich sa kandidátov. Kiska označil rozhodnutia ÚS ako vnútorne rozporné.