BRATISLAVA. Pravidelný pochod extrémistov venovaný výročiu vzniku Slovenského štátu v Bratislave tento rok pravdepodobne nebude. Naopak, do ulíc tentoraz vyšli len odporcovia fašizmu, ktorých akcia mala pôvodne zablokovať presun obdivovateľov totalitného štátu k hrobu prezidenta Jozefa Tisa.
"Na sobotu evidujeme ohlásené len antifašistické zhromaždenie a pochod od 13.00 h na Námestí SNP," povedala hovorkyňa bratislavského Starého Mesta Nora Remiarová.
Krátko po jednej bolo na Námestí SNP do 500 prevažne mladých ľudí. Viacerí držali transparenty s preškrtnutým hákovým krížom či rôznymi heslami proti fašizmu. „Prvýkrát po rokoch nebude patriť 14. marec nenávisti a propagácii myšlienok fašizmu, ale tolerancii a myšlienkam demokracie," prihováral sa na úvod Robert Mihaly z iniciatívy Bratislava bez náckov.
Krátko po ňom vystúpil riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev. "Odvšadiaľ počúvam, že extrémistov podporujú najmä mladí. A vy ste kto potom? Dedkovia?," pýtal sa zhromaždenia s tým, že aj medzi mladými je ešte viac odporcov ako prívržencov totality. Mičev je presvedčený, že v tohtoročných župných voľbách dokáže poraziť Mariana Kotlebu v boji o stoličku banskobystrického župana. "Inak by som do toho nešiel," dodal.

Prišli aj politici
V zástupe pod pódiom sa objavili viaceré známe tváre. Okrem primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala prišiel aj šéf župy Pavol Frešo či zakladateľ Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, od ktorého sa očakáva vstup do politiky. Medzi pochodujúcimi však bola aj europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová, poslanci SaS Peter Osuský a Martin Poliačik, Viera Dubačová či aktivistka Romana Schlesinger. Medzi návštevníkmi sa objavil exprimátor Bratislavy Milan Ftáčnik.
Podujatie prebiehalo od počiatku bez problémov či výtržností.
Po vystúpeniach ďalších aktivistov nielen zo Slovenska sa dav približne po trištvrte hodine vydal na pochod. Počet demonštrantov sa medzitým rozrástol na asi dvetisíc ľudí. Objavili sa v ňom aj dúhové transparenty či vozík so zelenými rastlinami, či nápisy ako "národy patria do múzea". Zástup okolo druhej smeroval do historického centra cez Michalskú bránu, odkiaľ sa presunul historickým centrom na Štúrovu ulicu a následne k pamätníku holokaustu pri Moste SNP.
Tu podujatie po približne dvoch hodinách od začiatku skončilo. Organizátori ešte pred ukončením upozorňovali ľudí, že extrémizmus nereprezentujú len ľudia, ktorí sa dostali do parlamentu v ostatných voľbách, ale že aj mnohé "štandardné strany sa posúvajú doprava".
Antifašistická mobilizácia by mala pokračovať večer na afterparty v podniku A4.

Mali byť dve akcie
Antifašistické akcie počas soboty boli pôvodne ohlásené až dve. Druhú, ktorá bola hlásená na Banskobystrickej ulici, organizátori v piatok odvolali.
Nesrovnal avizoval účasť na akcii už vopred. "Znepokojuje ma, keď dnes vidím, ako niektorí opäť vedú silácke reči, ako opäť v ľuďoch podnecujú strach a šíria nenávisť," avizoval primátor.
O tom, že extrémisti to s poklonou Tisovi tento rok vzdali, hovoria vopred aj organizátori antifašistických zhromaždení. Vopred však nebolo známe, či do ulíc hlavného mesta nepríde aspoň niekoľko provokatérov. Počas celého dňa tak polícia posilnila počty policajtov v uliciach i bezpečnostné opatrenia, a to nielen v sobotu.
Výročie vzniku Slovenského štátu tentoraz pripadlo na utorok. Pravidelné pochody extrémistov na bratislavský Martinský cintorín sa obvykle konali práve cez víkend, ktorý predchádzal výročiu.
Aj traja poslanci ĽSNS
Vlani sa Tisovi prišli pokloniť aj traja poslanci extrémistickej ĽSNS Mariana Kotlebu. Boli nimi Martin Beluský, Natália Grausová a Peter Krupa. Svoju účasť však vtedy nechceli komentovať. Udalosť sa uskutočnila len pár dní po minuloročných parlamentných voľbách.
Vznik Slovenského štátu, ale i vtedajšieho prezidenta Jozefa Tisa oslavuje predovšetkým krajná pravica.
Sobotné antifašistické podujatie nie je jediným tohto druhu v uplynulých dňoch. Antifašistická mobilizácia totiž počas týždňa priniesla do hlavného mesta sériu podujatí a prednášok. Vyvrcholila v piatok prednáškou maďarského politológa, filozofa a aktivistu Gáspára Miklósa Tamása s názvom Postfašizmus v strednej Európe. Tamás vystúpil aj na sobotnom proteste.
Antifašistická mobilizácia v tomto období je podľa Mihalyho z iniciatívy Bratislava bez náckov nielen snahou o posilňovanie budovania historickej pamäte v spoločnosti, ale najmä verejným vyjadrením jasného antifašistického postoja.

Beata
Balogová
