BRATISLAVA. Predseda Smeru Robert Fico potichu a za nízku cenu rozpredáva slovenské nemocnice finančnej skupine Penta. Na pondelňajšej tlačovej besede to vyhlásil predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.
“Zatiaľ čo Fico rozpráva, že nepripustí zisk, že je proti finančným skupinám a proti Pente, v praxi robil opak.
„
"Fico desať rokov klamal národ. Mal plné reči o škodlivej privatizácii, že zdravie nie je biznis a v zdravotníctve nesmie byť zisk," povedal Sulík.
Podľa neho, predseda Smeru krátko po stretnutí opísanom v spise Gorila začal systematicky a vo veľkom rozsahu posúvať nemocnice Pente za netransparentných, pokútnych a nevýhodných podmienok.

Dvadsať percent nemocníc
Podľa predstaviteľov SaS sa vybraná nemocnica zadlží, položí na kolená a potom za "euro" ponúkne Pente. Ako príklad SaS uvádza nemocnicu v Topoľčanoch. Podľa poslanca Jozefa Rajtára nemocnica produkuje ročný zisk 1,1 mil. eur. Penta ju však dostala do prenájmu za 100 tis. eur ročne. Ako Rajtár upozornil, pod topoľčiansku nemocnicu patrí aj nemocnica v Leviciach, tá však má ostať kraju.
"Zatiaľ čo Fico rozpráva, že nepripustí zisk, že je proti finančným skupinám a proti Pente, v praxi robil opak. Nestaral sa, čo bude s pacientom, staral sa o to, aby odovzdal zdravotníctvo finančným skupinám," povedal Rajtár.
Podľa prepočtov SaS Penta vlastní 20 percent slovenských nemocníc. Okrem toho má aj zdravotnú poisťovňu a sieť lekární. Podpredsedníčka SaS Lucia Nicholsonová to označila za konflikt záujmov. Penta sa podľa nej dostáva k dominantnému postaveniu v zdravotníctve.
Nicholsonová sa tiež obáva oslabenia postavenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), v súčasnosti najväčšej zdravotnej poisťovne. Podľa nej nie je náhodou, že správa o hroziacej strate VšZP unikla na verejnosť. Vypracovala ju spoločnosť Deloitte, ktorá je podľa Nicholsonovej previazaná s Pentou.

Investovali, keď boli v úpadku
Investičná skupina Penta označila vyhlásenia SaS za nezmyselný útok na jednu z mála pozitívnych a fungujúcich zmien v slovenskom zdravotníctve. Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré poskytol hovorca Penty Gabriel Tóth, investíciu do nemocníc vníma skupina ako dlhodobý záväzok radikálne zlepšiť ich fungovanie a kvalitu zdravotnej starostlivosti.
"Od získania prvých nemocníc v roku 2011 investície do nich výrazne prevyšujú akýkoľvek zisk a idú vysoko nad jeho rámec," uviedol Tóth.
Porovnávať zisk jednotlivých nemocníc s výškou zaplateného prenájmu v situácii, keď investované prostriedky do nemocníc prekračujú zisk rádovo v desiatkach miliónov eur, je podľa neho absolútne zavádzajúce a hraničí s úmyselným klamstvom. V čase, keď Penta jednotlivé nemocnice získala do siete Svet zdravia, bola väčšina z nich v hlbokom úpadku, len ich kumulatívne záväzky po splatnosti dosahovali výšku 20,5 mil. eur.
"Od prebratia nemocníc v sieti Svet zdravia sme do nich investovali už viac ako 75 miliónov eur. Len za rok 2016 sme do celej siete investovali takmer 40 miliónov eur, pričom kumulatívna EBITDA (zisk pre zdanením) dosiahla predbežne výšku 15,5 mil. eur," pripomenul Tóth.
"Sme presvedčení, že súkromné investície sú nevyhnutné pre zlepšenie kvality slovenského zdravotníctva a že z nich profitujú najmä samotní pacienti. Je preto nepochopiteľné, že politická strana sídliaca v "Liberálnom dome", využíva tento príklad pozitívnej zmeny ako súčasť politického boja namiesto toho, aby si všímala obrovskú neefektivitu a plytvanie v nemocniciach vlastnených štátom," uzavrel Tóth.

Smer: Spájanie s Pentou je nechutné
Strana Smer považuje za nechutné, že opozičná SaS ju spája s podnikaním finančnej skupiny Penta v zdravotníctve. "Je to nehorázne," reagovala hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová.
"Je ba priam až nechutné zo strany SaS spájať Smer s podnikaním finančnej skupiny Penta v zdravotníctve. Práve táto strana zamestnáva vo svojich radoch Rudolfa Zajaca, ktorý pokútnym spôsobom, ako bývalý minister zdravotníctva, umožnil Pente vstúpiť do tohto sektora," uviedla Končalová.
Posudzovať koncentráciu je podľa ministerstva zdravotníctva v kompetencii Protimonopolného úradu SR. Na kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti zase dohliada Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, upozorňuje rezort.
"Nakladanie so zdrojmi z verejného zdravotného poistenia preveruje Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý aktuálne realizuje kontrolu zdravotníckych zariadení, teda aj nemocníc patriacich do siete Svet zdravia," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Pripomenula, že rezort pripravuje úpravu, ktorá prinesie obmedzenie zisku zdravotných poisťovní.