Denník SME v uliciach medzi stredoškolákmi zisťoval, čo vedia o slovenskom štáte. Pýtali sme sa na to, s čím sa im spája dátum 14. marec, čo sa o ňom v škole učia a čo si o vojnovom slovenskom štáte myslia.
Gabriel (18), tretí ročník
Vznik Slovenskej republiky, teda slovenského štátu. Preberali sme to krátko, hovorili sme o tom, že vznikol rýchlo za podmienok, ktoré boli vytvorené, a všetko bolo narýchlo vyhlásené a pripravené. Povedal by som, že k tomu boli vtedy ľudia donútení, slobodné rozhodnutie to nebolo. Možno, že zvolili menšie zlo, ale my ďalšie generácie by sme sa mali z ich chýb poučiť.
Alžbeta (17), druhý ročník
Prijatie marcových zákonov, zrušenie feudalizmu v Uhorsku? Slovenský štát sme preberali ešte na základnej škole, to mi vypadlo. Celkovo to nebolo veľmi dobré, jednotlivec má dnes lepšie postavenie ako vtedy, bolo to zlé obdobie. Ale je to téma, ktorá možno ľuďom nie je predkladaná úplne pravdivo. O Jozefovi Tisovi sme sa učili minimálne, povedali, že bol zlý, odsúdený a obesený. Ale čítala som aj iný dokument, kde bolo písané niečo iné. Bol nútený zablahoželať ľuďom, ktorí strieľali do našich občanov. Možno by aj na hodinách bolo treba viac pátrať, ako sa len držať starých komunistických foriem, ktoré sú v školstve.
Andrej (16), prvý ročník
Ja mám veľmi zlú pamäť na dátumy, vôbec netuším. K slovenskému štátu naozaj neviem nič povedať, učili sme sa to asi pred rokom.

Beata
Balogová
