BRATISLAVA. Témy na predchádzanie extrémistických postojov žiakov v školách sú rozpracované roky priamo v učive či v rámci prierezových tém. Samotné školy spolupracujú s mnohými organizáciami, ktoré sa venujú problematike extrémistických postojov a ministerstvo na začiatku každého školského roku v pedagogicko-organizačných pokynoch zverejňuje úlohy a zdroje k tejto problematike.
Problém nie je v tom, že by sa základné školy nevenovali tejto téme, problém je v tom, že žiaci vidia v realite našej spoločnosti u dospelých iné konanie. Uviedla to predsedníčka Združenia základných škôl Slovenska Alena Petáková.

Dejepis navyše to nevyrieši
Predsedníčka združenia základných škôl tvrdí, že školy sú osamotené v snažení a vysvetľovaní. Stále podľa nej navyše platí, že najviac sa dieťa naučí na vzoroch. Petáková tvrdí, že na túto tému existuje aj viacero materiálov. Problém je však podľa nej v tom, že sú zverejnené na rôznych miestach.
"Preto učitelia o nich často ani netušia. Učitelia by určite uvítali zverejnenie zosumarizovaných materiálov na jednom mieste, aby mali prehľad," dodala Petáková.
Petáková sa vyjadrila aj k faktu, že predmetová komisia Štátneho pedagogického ústavu schválila návrh na zvýšenie počtu hodín dejepisu v základných školách, ktorým sa ministerstvo v súčasnosti zaoberá. Hodina dejepisu navyše na základnej škole však podľa nej nevyrieši problematiku extrémizmu na Slovensku.
"Je to problém celej spoločnosti. Témy extrémizmu sa netýkajú len dejepisu. Na základnej škole sa už teraz prelínajú cez viacero predmetov. A keby si niekto dal prácu, tak zistí, že v obsahu učiva základných škôl je toho na danú tému dosť. Zároveň treba povedať, že táto téma je náročná, musí sa vysvetľovať v súvislostiach a je vhodná pre starších žiakov, napríklad deviatakov," uviedla Petáková.

Museli by zrušiť predmety
Upozorňuje zároveň na to, že školám by sa pri takomto zvýšení hodinovej dotácie úplne nabúrali školské vzdelávacie programy, úväzky učiteľov a ďalšie skutočnosti, ktoré sa týkajú celkového vzdelávacieho procesu.
Napríklad by podľa nej museli zrušiť niektoré predmety, ktoré si vytvorili v rámci svojho školského vzdelávacieho programu, alebo znížiť počet hodín cudzích jazykov, prípadne informatiky, ktoré používali na rozšírenie z disponibilných hodín.
"To nie je len taký jednoduchý zásah. Školy potrebujú mať veľmi rýchlo jasnú odpoveď na to, čo bude budúci školský rok, lebo v apríli sa naň začínajú na školách pripravovať," dodala Petáková.

Majú viacero materiálov
Ministerstvo školstva minulý týždeň uviedlo, že stojí za vypracovaním viacerých metodických materiálov a za zabezpečením prekladov publikácií, ktoré sa venujú prevencii extrémizmu, antisemitizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie. Štátny pedagogický ústav vytvoril napríklad materiál s názvom „K prevencii extrémizmu a radikalizmu,“ ktorý učiteľom a rodičom ponúka stručný prehľad odbornej terminológie, príklady aj prípady z reálneho života a návrhy metodického prístupu v školách.
Pre učiteľov ďalej preložili materiál “Výučba kontroverzných tém prostredníctvom Výchovy k demokratickému občianstvu a ľudských práv - vzdelávací balíček pre učiteľov a učiteľky“. Rovnako preložili aj príručku UNESCO s názvom „Príručka pre učiteľov a učiteľky o predchádzaní násilnému extrémizmu“.
Rezort tiež spomína materiál Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie „Metodická príručka pre zamestnancov a zamestnankyne poradenských zariadení v rezorte školstva“ či materiál Štátneho pedagogického ústavu „Nové výzvy a potreby globalizovaného sveta vo vzdelávaní“.