BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák a policajný prezident Tibor Gašpar v utorok na parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť vysvetľovali medializovaný policajný zásah voči mladej vodičke z augusta minulého roku.
Ako po zasadnutí povedal pre médiá Gašpar, polícia pôvodne nezverejnila celé video, aby nemarila vyšetrovanie postupu policajtov, ktoré sa začalo ihneď po incidente. Policajti totiž v auguste zverejnili video, pri ktorom prenasledujú a následne za pomoci streľby zastavujú auto, v ktorom sa vezú štyri dievčatá.
Vo videu, ktoré sa v médiách objavilo v marci, vodičku, ktorá vystúpila z auta, dokopú. Podľa policajného prezidenta však bola táto časť videa súčasťou vyšetrovacieho spisu.

Zlé rozhodnutie po zastavení
"Ide o policajtov, ktorí doteraz nemali problém s porušením pravidiel," povedal Gašpar s tým, že policajti pôvodne prenasledovali vozidlo, ktorého vodič nezastavil a zaútočil autom na policajta.
"Policajti netušili, kto je vo vozidle, či to nie sú páchatelia nejakej závažnej trestnej činnosti," uviedol s tým, že po zastavení auta urobili zlé rozhodnutie a nesú za to trestnoprávnu a v dohľadnom čase aj pracovnoprávnu zodpovednosť. Preradili ich na inú pozíciu, kde neprichádzajú do kontaktu s občanmi.
Zo zboru by mali odísť
Trojica policajtov z medializovaného augustového zásahu voči mladej vodičke by mala z Policajného zboru v krátkom čase odísť.
Naznačil to Gašpar po zasadnutí ľudskoprávneho parlamentného výboru, ktoré sa konalo bez prítomnosti verejnosti a médií. Gašpar odsúdil konanie policajtov voči mladej žene. „Do niekoľkých dní, týždňa, dvoch by malo byť konanie o prepustení ukončené,“ povedal novinárom Gašpar.
Na otázku, prečo konanie od zásahu policajtov trvá mesiace, Gašpar argumentoval tým, že Trestný zákon pozná základné lehoty, ktoré upravujú aj rýchlosť trestného stíhania.
„Každý prípad je individuálny, a toto je prípad, keď treba vykonávať nejaké dokazovanie a úkony s tým spojené - znalecké dokazovanie, výsluchy, možno konfrontácie, postup si určuje vyšetrovateľ. Akokoľvek by sa mne zdalo, že je to dlhé vyšetrovanie, nemôžem do toho vstúpiť, môže vstúpiť len prokurátor, ktorý to dozoruje,“ vysvetlil Gašpar.
Povedal, že po zhliadnutí videa, na ktorom je zachytený zásah policajtov, usúdil, že pravdepodobne došlo až k pokusu o ťažkú ujmu, keďže šlo o kopanie do životne dôležitých orgánov. Uviedol, že ak budú splnené zákonné podmienky, minister vnútra Robert Kaliňák podpíše rozhodnutie o prepustení policajtov.
Zároveň pripomenul, že poškodená takisto čelí obvineniam, konkrétne z útoku na verejného činiteľa a ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. "V tomto prípade metanfetamínu," dodal.
Pribudnú opatrenia
Policajný prezident zároveň poukázal na systémové opatrenia, ktoré už polícia prijala a uplatňuje a na ktoré sa aj chystá. Hovoril o kamerách, zmenách vo vyhodnocovaní použitia donucovacích prostriedkov, o tom, že do zboru už prijímajú osoby staršie ako 21 rokov, a nie od 18-tich. Cieľom tohto opatrenia je podľa Gašpara, aby do zboru prichádzali vyzretejšie osoby.
Ďalším opatrením má byť vyšší počet hodín vo výcviku, ktorý je venovaný streleckej, taktickej, bojovej aj psychologickej príprave na báze pravidelnosti. Policajný zbor by mal mať aj odevné kamery.
Tie sú podľa Gašpara odskúšané, kedy ich Policajný zbor dostane, závisí od verejného obstarávania a financií.

Galko hovorí o manipulácii
Opozičný poslanec Ľubomír Galko (SaS) si však myslí, že čas medzi tým, keď sa incident odohral a vznesením obvinenia voči trom policajtom vo februári bol "šialene dlhý".
"Tuto vidím explicitné zlyhanie policajtov, ktorí mali vyšetrovať tento brutálny zákrok," povedal s tým, že zverejnenie iba časti videa v auguste bolo hrubou manipuláciou verejnej mienky.
Ak by sa podľa Galka policajný prezident aj minister postavili k celej veci tak, ako by sa postaviť mali, už by podľa neho neboli vo svojich funkciách. Zároveň uviedol, že postup vyšetrovania policajnej inšpekcie by mala preveriť generálna prokuratúra.
V reakcii na kritiku opozície Gašpar poukázal na základné lehoty z trestného zákona. Tie podľa jeho slov upravujú rýchlosť trestného konania a každý prípad je individuálny. "Akokoľvek by sa mne zdalo, že je to dlhé vyšetrovanie, nemôžem do toho vstúpiť. Vstúpiť môže len prokurátor, ktorý to dozoruje," povedal Gašpar s tým, že to nie je o jeho názore.
Vyšetrovateľ Inšpekcie Ministerstva vnútra SR obvinil vo februári v prípade dokopaného dievčaťa troch policajtov z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa formou spolupáchateľstva. Podľa rezortu vnútra im hrozí väzenie na štyri až 10 rokov.