SME

Vládna koalícia podporila Kiskovo veto, protimnožiteľskému zákon zrejme neprejde

Cieľom novely od SaS bolo regulovať množenie psov, ak ide o podnikanie a šteňatá sa predávajú.

(Zdroj: TASR/František Iván)

BRATISLAVA. Protimnožiteľský zákon z dielne SaS, ktorý mal od mája regulovať množenie psov, zrejme druhýkrát v parlamente neprejde. Koaliční poslanci z Ústavnoprávneho výboru NR SR dnes totiž nepodporili odmietavé stanovisko voči vetu prezidenta Andreja Kisku, ktorý právnu normu vrátil ako celok.

Opozičnú novelu schválili poslanci Národnej rady SR 14. februára. Prezident v rozhodnutí ocenil snahu predkladateľov zaviesť reguláciu činností tzv. množiteľov psov z dôvodu, že na Slovensku je veľmi rozšírené nekontrolované množenie psov s cieľom predaja šteniat, a to najmä do zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kiska vrátil poslancom protimnožiteľský zákon Čítajte 

Neočakáva zlepšenie

Prezident je však zároveň presvedčený, že právna úprava nerieši tieto problémy vhodným spôsobom a neprinesie očakávané zlepšenie v tejto oblasti. Schválený zákon sa totiž negatívne dotkne veľkej skupiny poctivých chovateľov psov, ktorí pri predaji čo i len jedného šteňaťa zo svojho chovu budú povinní si založiť živnosť, informovala prezidentská kancelária.

"Regulácia zákonodarcom namierená na nekalú činnosť tzv. množiteľov psov postihne aj slušných chovateľov, ktorí chovajú psov ako svoju záľubu a predaj šteniat pre nich nepredstavuje sústavnú činnosť a zdroj pravidelného zisku," konštatoval Kiska.

Určite nezamýšľaným negatívnym dôsledkom schválenej právnej úpravy je podľa prezidenta aj to, že ustanovenie regulovaného chovu psov za podnikanie by znemožnilo veľkej skupine zamestnancov, ako sú úradníci, policajti, vojaci, vykonať odplatný prevod šteniat do vlastníctva inej osoby, pretože tieto osoby majú zo zákona zakázané podnikať.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší vážny nedostatok vidí Kiska v tom, že možno očakávať, že schválený zákon nebude v praxi dostatočne efektívnym nástrojom pri boji proti tzv. množiteľom psov, keďže ho bude možné napríklad obchádzať formou darovania šteniat.

Prečítajte si tiež: Protimnožiteľský zákon bude mať podľa ministerstva vážne negatívne dôsledky Čítajte 

Ministerstvo novelu kritizovalo

Prezident privítal ambíciu ministerstva pôdohospodárstva prísť v roku 2017 s novelou zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá by mala problémy nastolené schváleným zákonom riešiť komplexne. Ministerstvo novelu kritizovalo. Uviedlo, že bude mať vážny negatívny dosah na poctivých chovateľov aj štátnych zamestnancov a množiteľov nevyrieši.

Cieľom novely od SaS je regulovať množenie psov, ak ide o podnikanie a šteňatá sa predávajú. Chov psov, kde sa šteňatá darujú, má ostať mimo regulácie. Novela zavádza tzv. regulovaný chov psov ako formu podnikania, na ktorú je potrebný živnostenský preukaz.

SkryťVypnúť reklamu

Každého psa, ktorý sa v regulovanom chove narodí, by mal chovateľ označiť a identifikovať a bude povinný zabezpečiť, aby samica psa, ktorá je súčasťou tohto chovu, bola veterinárne ošetrená po každej ukončenej gravidite, najmenej však raz ročne. Tí, ktorí šteňatá predávajú už v súčasnosti, majú mať čas do konca júla 2017, aby si zabezpečili regulovaný chov.

Andrej Kiska

Bývalý prezident Andrej Kiska na súde.

Kiska bol odsúdený za daňový podvod.


SITA 50
Prezident Andrej Kiska, logo Finančnej správy Slovenskej republiky a firma Budamar.

Nadácia odhalila, že jednu z najväčších firiem vlastnili jedni z najbohatších Slovákov.


a 1 ďalší 126
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 404
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 947
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 542
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 5 282
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 083
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 333
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 791
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí reprezentanti na MS v malom futbale 2025.

V poslednom zápase prehrali s Bulharskom.


a 1 ďalší
Fotka zo zápasu Nottingham - Chelsea.

Triumf Manchestru City zaistil nožničkami Ilkay Gündogan.


TASR
Leonardo Genoni.

Pozrite si zostavy zápasu Švajčiarsko - USA vo finále na MS v hokeji 2025.


Lando Norris.

Verstappen čakal na povinnú druhú návštevu boxu až do predposledného kola.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu