BRATISLAVA. Parlament je historicky najbližšie k zrušeniu Mečiarových amnestií, no podpora koaličného návrhu môže uviaznuť na výhradách opozície. Zdá sa jej totiž podozrivé, že vládny Smer dlhé roky tvrdil, že Mečiarove amnestie zrušiť nejde a teraz našla vládna koalícia riešenie za necelé tri dni.
Smer, SNS a Most-Híd navrhujú, aby pri zrušení nemorálnych amnestií, ktoré udelil expremiér Vladimír Mečiar pred devätnástimi rokmi na prípad zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny, asistoval aj Ústavný súd. Ten má preskúmať, či rozhodnutie 90 poslancov parlamentu je, alebo nie je platné.
Opozícia za tým vidí fintu premiéra Roberta Fica. Obáva sa, že Ústavný súd zablokuje zrušenie amnestií, pretože viacerí jeho sudcovia sú nominantmi Mečiarovho HZDS. Hnutie v minulosti o šéfke súdu Ivette Macejkovej uvažovalo ako o ministerke spravodlivosti.
Najsilnejšia opozičná strana SaS aj hnutie OĽaNO však definitívne nepovedali, či vládny návrh podporia. Chcú si ho najprv preštudovať.
Bez časti opozičných hlasov návrh na zrušenie amnestií nemá šancu prejsť.
Sme rodina hlasy nedodá
Vládna koalícia navrhla pridať do ústavy právomoc Národnej rady trojpätinovou väčšinou zrušiť amnestie. Právomoc by sa nevzťahovala len na Mečiarove amnestie, ale aj na prípadné sporné rozhodnutia prezidentov v budúcnosti.
Návrh novely ústavy vláda predloží na budúcotýždňové rokovanie parlamentu, kde ho chcú odhlasovať v skrátenom režime. Keď ho prezident Andrej Kiska podpíše, poslanci pristúpia k hlasovaniu o samotnom rušení Mečiarových amnestií.
Rušenie sa bude týkať aj milosti, ktorú udelil exprezident Michal Kováč svojmu synovi v kauze Technopol. Ak návrh poslanci schvália, rozhodnutie automaticky preskúma Ústavný súd.
"Do dvoch mesiacov musí súd rozhodnúť, či je to rozhodnutie platné, alebo nie," spresnil premiér.
Koaličný návrh je už rozhodnutý nepodporiť líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. "Sme za zrušenie Mečiarových amnestií, ale Ficovi neverím," hovorí. Nechápe, prečo by mal Ústavný súd automaticky posudzovať rozhodnutie parlamentu, keď ho schváli 90 či viac poslancov.
Otázna je aj podpora extrémistickej ĽSNS. Jej 14 poslancov by koalícii na schválenie zákona stačilo. Poslanec Milan Uhrík odkázal, že návrh si musia najprv naštudovať, či v ňom nie je ukrytá nejaká kľučka, ako sa potom zrušeniu amnestií vyhnúť. Ak nie, návrh podporia.
Ústavný súd už raz rozhodol
V parlamente je v súčasnosti už jeden opozičný návrh na zrušenie amnestií, ktorý predložil poslanec za hnutie OĽaNO Ján Budaj. Vládna koalícia svoj postup však považuje za "právne najčistejší".
"Prišli s nečitateľnou a zložitou koncepciou, o ktorej sme sa dozvedeli len teraz," reagoval Budaj. Upozornil, že 26 právnych kapacít, ktoré vyzvali na zrušenie Mečiarových amnestií, podporilo práve jeho ústavný návrh. Ústavný súd podľa neho už v roku 1993 rozhodol, že ústavné zákony nemožno skúmať súdom, a preto nechápe, prečo to má robiť práve v tomto prípade.
Spôsob, ktorý navrhuje vláda, podľa mimovládky Via Iuris zbytočne komplikuje celý proces zrušenia amnestií. Ústavodarná moc, ktorú má parlament, mohla podľa nej amnestie zrušiť priamo ústavným zákonom aj bez následného posudzovania Ústavným súdom.

Polícia bude mať zelenú
Dohodu koalície na zrušení amnestií označil predseda parlamentu Andrej Danko z SNS za historický kompromis. "Zavádzame nový inštitút opravného prostriedku, ktorý bude preskúmavať Ústavný súd a rozhodne o ňom," povedal.
Predseda Mosta-Hídu Béla Bugár, ktorý podporoval zrušenie amnestií od začiatku, vyjadril "úprimné potešenie a radosť".
Ak poslanci zrušenie amnestií schvália, automaticky sa zrušia aj všetky rozhodnutia, ktoré boli prijaté na základe amnestií. "Orgány činné v trestnom konaní budú mať zelenú. Čo dosiahnu alebo nedosiahnu, je už mimo nás," povedal Fico.
Po vyšetrovaní z Kováčovho zavlečenia a návodu na vraždu Róberta Remiáša obvinili vtedajšieho šéfa SIS Ivana Lexu. Súdy však pre amnestie proces vyšetrovania únosu prezidentovho syna zablokovali.

Beata
Balogová
