SME

Unikli nahrávky k maturitám z cudzích jazykov

Dnes na školách prebiehajú maturity z cudzích jazykov. Nahrávky, ktoré majú žiaci počúvať, sa už od včera dajú nájsť na webe.

Maturity. Sú vyvrcholením štúdia na strednej škole.Maturity. Sú vyvrcholením štúdia na strednej škole. (Zdroj: Ilustračné foto: ešl)

BRATISLAVA. Snaživí maturanti si mohli tento rok ľahko pomôcť pri skúškach z cudzích jazykov. Na internete sa totiž už niekoľko hodín pred začiatkom testov z cudzích jazykov objavili zvukové nahrávky, ktoré sú súčasťou testov pri takzvanom počúvaní s porozumením.

K nahrávkam sa dalo dostať manuálnym pozmenením internetovej adresy na stránke Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Chcel som si na stránke NÚCEM pozrieť tohtoročný test. Všimol som si, že webová adresa (URL) pre daný dokument je veľmi špecifická,“ hovorí minuloročný maturant, ktorý si neželá byť menovaný, no jeho meno má denník SME v redakcii.

SkryťVypnúť reklamu

Pomocou zdrojového kódu webstránky sa dostal ku konkrétnemu odkazu. Skúsil teda prepísať posledné číslo v adrese a narazil na zvukové nahrávky, ktoré v stredu študenti počúvali v rámci skúšok.

Prečítajte si tiež: Maturity začínajú budúci týždeň, absolvuje ich viac ako 40-tisíc študentov Čítajte 

Ministerstvo problém nevidí

Budeme sa musieť pozrieť na to, ako sú tieto veci zabezpečené, či už webové stránky alebo aj dátové centrum ministerstva školstva.

Romana Kanovská, riaditeľka NÚCEM

Nájsť sa dali nahrávky vo všetkých cudzích jazykoch, z ktorých sa na Slovensku maturuje, teda z anglického, nemeckého, francúzskeho, ruského, španielskeho aj talianskeho jazyka. Na stiahnutie boli taktiež všetky úrovne maturitných skúšok.

Zvuky školy dostávajú aj na pevných nosičoch spolu s papierovými testami a odpoveďovými hárkami. Na dátové úložisko ministerstva sa súbory ukladajú pre istotu, ak by školy mali problém s prehraním zvuku na diskoch.

„Nemáme žiadny dôkaz o tom, žeby žiaci a školy mali k dispozícii nahrávky k cudzím jazykom od utorňajšieho večera,“ napísala hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová. Vysvetľuje, že NÚCEM školám adresy na tieto nahrávky posielal v predstihu približne hodinu pred začiatkom testov. Tie sa na celom Slovensku začínali o 9:45.

SkryťVypnúť reklamu

SME však informáciu o zvukových záznamoch na webe dostalo už o 6:30 ráno, nahrávky teda boli na internete omnoho skôr. K dispozícii bolo približne 20 súborov.

Ministerstvo napriek tomu tvrdí, že je veľmi málo pravdepodobné, že by sa niekto zo študentov k nahrávkam v predstihu dostal. „Nevidíme dôvod na opakovanie alebo zrušenie maturít z cudzieho jazyka,“ hovorí riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská.

Prečítajte si tiež: Ako vznikajú maturitné testy? Dva roky a pod prísnym dohľadom Čítajte 

Chýba zabezpečenie dát

Kanovská pred týždňom v rozhovore pre SME vysvetľovala, že okolo maturít sú zavedené prísne bezpečnostné opatrenia. K finálnej verzii testov, ktoré sa tlačia, balia a posielajú do škôl sa podľa nej dostane len veľmi úzky okruh osôb.

„Prostredie, v ktorom pracujú, je navyše stále monitorované bezpečnostnou technikou. Rovnako i testy a baliace materiály obsahujú bezpečnostné prvky a identifikačné znaky,“ povedala. Na zabezpečenie digitálneho úložiska však už nikto nemyslel. Na prístup k zvukovým súborom totiž nebolo potrebné žiadne heslo ani iná dodatočná autentifikácia.

SkryťVypnúť reklamu

„Budeme sa musieť pozrieť na to, ako sú tieto veci zabezpečené, či už webové stránky alebo aj dátové centrum ministerstva školstva,“ hovorí Kanovská s tým, že túto dieru v systéme budú chcieť určite opraviť.

Ministerstvo školstva už niekoľkokrát riešilo problémy s únikom testov či správnych odpovedí. Napríklad v roku 2011 sa na facebooku objavili správne odpovede pre anglické testy úrovne B1.

Polícia únik informácií pri maturitách vyšetrovala aj v roku 2007. Zadania slohov vtedy údajne našiel pred obchodným domom v Bratislave istý muž. Vinníka policajti nevypátrali.

Nahrávky sa dajú ľahko stiahnuť na webe NÚCEMu. (zdroj: reprofoto internet)Nahrávky sa dajú ľahko stiahnuť na webe NÚCEMu. (zdroj: reprofoto internet)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 221
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 386
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 018
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 790
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 540
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 054
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu