SME

Na zrušenie amnestií nie je treba meniť Ústavu, tvrdí Poliačik

Organizácia Via Iuris si myslí, že Národná rada mohla Mečiarove amnestie zrušiť priamo.

Martin Poliačik.Martin Poliačik. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Opozičný poslanec Národnej rady za SaS Martin Poliačik nepovažuje zmenu Ústavy za potrebnú na to, aby boli Mečiarove amnestie právne zrušené.

Reagoval tak na návrh vládnej koalície, ktorý dnes predstavili lídri Robert Fico (Smer), Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) na tlačovej besede.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako povedal Poliačik, podľa neho nie je zmena ústavy nutná. „Až 26 najlepších ústavných právnikov jednoznačne potvrdilo, že amnestie je možné zrušiť len samotným ústavným zákonom, a preto SaS podporí zrušenie amnestií ústavným zákonom,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Ako si vládny návrh Poliačik vysvetlil, každé ďalšie zrušenie nejakej amnestie v budúcnosti by potom bolo tiež posudzované ústavným súdom.

Zbytočné delenie

„Myslím, že je to zbytočné prerozdeľovanie kompetencií národnej rade a ústavnému súdu,“ dodal s tým, že je presvedčený, že na zrušenie amnestií stačí novela ústavného zákona. Podľa neho je návrh novely ústavného zákona z dielne opozičného poslanca Jána Budaja (OĽaNO-NOVA) vyhovujúci a zaň SaS zahlasuje v druhom čítaní tak, ako to urobila aj v prvom čítaní.

„Nevieme predpokladať, čo prejde, ale naše stanovisko je, že nepokladáme zmenu ústavy za potrebnú,“ uzavrel. Nazdáva sa, že navrhovaná zmena samotnej ústavy, ktorú navrhuje vláda, je „nepotrebnou nadprácou“.

Podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak sa obáva, že sa vládna koalícia chce vzdať zodpovednosti za zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara a presunúť ju na ústavný súd. Ako povedal Krajniak, Ústavný súd SR má posudzovať súlad zákonov s ústavou a nie ústavy s ústavou.

SkryťVypnúť reklamu

Hnutie by vládou schválený balík malo podporiť, pokiaľ tam nebude nejaký háčik. "V prípade, že to bude v poriadku, zrušia sa Mečiarove amnestie a nebude to len úskok vládnej koalície, tak tento návrh podporíme," povedal predseda hnutia Boris Kollár.

Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič upozornil, že väčšina súčasných ústavných sudcov sú práve nominanti Vladimíra Mečiara. "A oni majú rozhodovať, či zrušia amnestie. Toto je perfídny návrh Fica," vyhlásil. To, ako bude poslanecký klub OĽaNO-NOVA o koaličnom návrhu hlasovať, bude podľa jeho slov závisieť najmä od Budajovho postoja.

Prečítajte si tiež: Koalícia sa dohodla na riešení, ako zrušiť Mečiarove amnestie Čítajte 

Budaj sa pýta na úprimnosť

Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) si myslí, že vládna koalícia prišla s nečitateľnou a zložitou koncepciou zrušenia tzv. Mečiarových amnestií a je otázka, či je tento návrh myslený vážne a úprimne.

SkryťVypnúť reklamu

"Dostal som nečakanú správu, že politici, ktorí to doteraz odmietali, sa rozhodli podporiť zrušenie amnestií a po tejto stránke sa teším. Na druhej strane prišli s nečitateľnou a zložitou koncepciou, o ktorej sme sa dozvedeli len teraz," povedal Budaj. Opozičný poslanec pripomenul, že právnické kapacity podporili práve jeho ústavný zákon a ani líder Mostu-Híd Béla Bugár v ňom podľa jeho slov nevidel nedokonalosť. "Teraz sa im to zdá nedokonalé a hľadajú zložitú cestu," myslí si.

Anketa:
Mali by poslanci Mečiarove amnestie zrušiť?
Áno
11569
Nie
899
Hlasovalo: 12468
Hlasovanie otvorené:
od: 30.01.2017 13:19

Budaj zdôraznil, že Ústavný súd (ÚS) SR už v roku 1993 rozhodol o otázke, aké postavenie majú ústavné zákony v našom ústavnom systéme. "Rozhodol, že sú rovnocenné s ústavou a nemožno ich skúmať ústavným súdom. Od roku 1993 tak ÚS žiaden ústavný zákon neskúmal," argumentoval. Budaj sa preto pýta, prečo má byť teraz práve prípad amnestií posudzovaný ústavným súdom.

SkryťVypnúť reklamu

"Prečo má byť oklieštená možnosť poslancov hlasovať o ústavných zákonoch a má sa to preverovať ústavným súdom? Oni teraz navrhujú zmenu vzťahu medzi najvyššími ústavnými inštitúciami, a toto veľmi problematizuje môj pohľad na iniciatívu premiéra Roberta Fica. Obávam sa, že to šili horúcou ihlou," podotkol.

Podľa jeho slov koalícia nemyslela ani na to, že v súčasnosti sa amnestie a milosti dávajú už inak. Prezident nimi už nemôže napr. zastaviť trestné stíhanie. "Namiesto odstránenia nádoru Mečiarových amnestií sa mení vzťah medzi NR SR a ÚS, kde sa parlament podrobuje kontrole, ktorá nie je potrebná. Popri tom, že robíme dobrú vec, nemôžeme robiť zlú alebo nezmyselnú vec," upozornil.

Budaj aktuálne konzultuje s právnikmi aj aktivistami, ako sa postaviť k tejto náhlej zmene postoja koalície. "Treba si to naštudovať, zatiaľ si to netrúfam zhodnotiť," dodal.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Čo bude znamenať zrušenie Mečiarových amnestií? (Päť otázok a odpovedí) Čítajte 

Dva kroky namiesto jedného

Organizácia Via Iuris na margo koaličného riešenia uviedla, že ústavodarná moc, ktorú má Národná rada Slovenskej republiky, mohla Mečiarove amnestie zrušiť ústavným zákonom priamo, aj bez posúdenia takéhoto rozhodnutia Ústavným sudom SR.

"Riešenie Mečiarových amnestií, ktoré dnes (15. 3., pozn. red.) predstavila vládna koalícia, podľa nášho názoru zbytočne komplikuje proces a presúva zodpovednosť zo 150 priamo volených poslancov parlamentu na 13 sudcov Ústavného súd SR," povedala advokátka a programová riaditeľka Via Iuris Zuzana Čaputová.

Podľa nej, to čo sa mohlo urobiť jedným krokom v Národnej rade, teraz bude treba urobiť dvoma krokmi - prvým v NR SR a druhým na Ústavnom súde SR. Ústavný súd tak bude mať právomoc zablokovať zrušenie Mečiarových amnestií.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Mečiarove amnestie

Raditeľ Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar.

SME prvýkrát zverejňuje nahrávku výzvy na zosadenie vlády z roku 1996.


16
Ilustračné foto.

Schválený zákon podľa spoločnosti spochybňuje protipandemické opatrenia.


TASR 2
Súvisiace témy: Martin Poliačik
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 326
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 202
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 633
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 426
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 732
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu